Olen kohta 16v tyttö ja olen ratsastanut 5 vuotta. Puoli vuotta olen joka päivä käynyt tallilla hoitamassa hevosia, siivoamassa tallia ja karsinoita yms. peruspuuhaa ja tietenkin ratsastamassa. Sitä ennen kävin ratsastamassa kaksi kertaa kuussa pari heppaleiriä kesässä. Olen nyt saamassa kaksi kokenutta ja vanhahkoa hevosta omaa hevosta. Ne tulevat omaan pihaan. Nyt aluksi laitumelle jossa on myös palanen metsää ja pihatto. Myöhemmin rakennamme kunnon tallin jos tarve vaatii. Molemmilla on paksu talvikarva ja ovat tottuneet olemaan ulkona päivällä ja yöllä. Minulla on myös ollut pari ylläpitohevosta. Kuullostaako teidän mielestänne siltä että olisin valmis ottamaan hevosen? Mitä muuta huomioitavaa minulla olisi? Kertoisitteko vuosittaisista jutuista niinkuin rokotuksista yms.? Kiitos jo etukäteen! :)
Hjelp!
Heppatyttö
1
124
Vastaukset
- Ikaoka :D
Voisin sanoa että tekemällä oppii. Eihän muutaman kuukauden ratsastanut voi hevosta ottaa, mutta tosiaan oman hevosen kanssa tulee niin paljon puuhailtua, että siinä oppii hyvin. Ja ikäsi puolesta mun mielestä olet valmis, eivätkä nuo sinun tallissa puuhailut ole tehneet ainakaan hallaa tuolle hevosen ottamisellesi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417347Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393781Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172158- 271379
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261377- 321354
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3341168Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141982Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7897