Tarkoitus olisi lentää Finnairilla Delhiin ja suoraan sieltä Etelä-Intiaan, Kochiin tai Trivandrumiin. Finnair saapuu aamulla noin 5.30 terminaali 3:een. Spicejet ja IndiGo taas lähtevät vanhasta 1-terminaalista, jonne on kuulemma 9 km matka. Onko kellään kokemuksia, kuinka kauan terminaalin vaihto kestää aamutuimaan ja kuinka hankalaa se on? Kuljetusbussi kulkee 20 min välein terminaalien väliä, mutta onko taksi kätevämpi?
Jossakin neuvottiin, että koska reitti 1-terminaaliin kulkee tavallista moottoritietä, matkaan pitäisi varata noin tunti. Oman kokemukseni mukaan varhain aamulla teillä ei ole yleensä kamalasti ruuhkaa, mutta toki Intiassa kaikki aina kestää. Mikähän olisi realistinen aika varata vaihtoon?
Kokemuksia terminaalin vaihdosta Indira Gandhilla?
5
183
Vastaukset
- Delhi ja Mumbai
Delhi ja Mumbai ovat sellaisia kaupunkeja, jotka ei nuku koskaan, eli aamulla klo 5.30 on täysi tohina päällä. Omat kokemukseni tienpäältä on ihan itse hankittuja, joko itse ajaen taikka autonkuljettajan kyydissä ollen.
Itse pitäisin kuljetusbussin järkevämpänä vaihtoehtona, ellei ole käytettävissä tuttua ja luotettavaa taksia/ autoa-kuljettajaa. - shuttle bus
Suosittelen bussia. Lähtee kätevästi terminaalin edestä, eikä matkaan kulu kauheasti aikaa. Kuukausi sitten yrittivät rahastaa 25 rupiaa per nenä, vaikka mainostavat "free shuttle bus". Emme maksaneet, eikä poiskaan heitetty. Olisi kuulemma pitänyt hakea jokin tiketti jostakin.
- Shuttelea
suosittelen minäkin. Ja se on nimensä mukaisesti ilmainen, väittää kuski sitten mitä hyvänsä. Aikaisemmin ainakin shuttlen käyttöön riitti lentolippujen näyttäminen. Tämä kokemus on siis jo pikkaisen vanha, sillä se on viime kesältä. Intiassahan käytännöt saattavat muuttua aika useinkin, ja mukavinta on seurata informaation kulkua työntekijätasolle asti. Siitä hyvänä esimerkkinä esim. informointi VOA:n käyttöönoton ekana vuonna. Vaan eihän se ihan näppärästi sujunut täällä Suomen päässäkään. Kenttähenkilökunta ei ollut päästämässä Delhin koneeseen viisumittomia matkailijoita.
meilä meni sillai
että Finskin lento lakskeutu Delhiin joltisenki aikataulun mukhaan 6:35. pikku huiskettahan siinä maahantulomuodollisuuksien kans aina on. terminaalin ulukopuolelta löyty sitte koju, josta tulo / jatkolento - lippujen esittämiselä sai tiketin bussiin ( oikeen ystävällisen opastuksen oikiale lähtölaiturile)
matka on ehkä just se kymmenisen kilsaa mutta aikaa koko haukusutheen heleposti kulluu hyvinki puolisentiimaa.
entäs taxi sitten? saattaapi mennä joutusastikki mutta saattaa olla menemättäki. PrePayd - taksit ajjaa suoraan, mutta tiketin osto voipii olla jonon takana. taas mittaritaxi, voipii mieluusti ajattaa keskustan kautta ja se sitten maksaa ja varsinki vie aikaa ;-) It Happends In India.
empä alle kahdentunnin alkas vaihtua suunnittelheen.
perapappa- 10+7
Dösämatka n. 20-25min.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23110203Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen604714Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1524191Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1464118- 2183954
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik553254Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL402469Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12265Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi122096Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!221797