Tarkoitus olisi lentää Finnairilla Delhiin ja suoraan sieltä Etelä-Intiaan, Kochiin tai Trivandrumiin. Finnair saapuu aamulla noin 5.30 terminaali 3:een. Spicejet ja IndiGo taas lähtevät vanhasta 1-terminaalista, jonne on kuulemma 9 km matka. Onko kellään kokemuksia, kuinka kauan terminaalin vaihto kestää aamutuimaan ja kuinka hankalaa se on? Kuljetusbussi kulkee 20 min välein terminaalien väliä, mutta onko taksi kätevämpi?
Jossakin neuvottiin, että koska reitti 1-terminaaliin kulkee tavallista moottoritietä, matkaan pitäisi varata noin tunti. Oman kokemukseni mukaan varhain aamulla teillä ei ole yleensä kamalasti ruuhkaa, mutta toki Intiassa kaikki aina kestää. Mikähän olisi realistinen aika varata vaihtoon?
Kokemuksia terminaalin vaihdosta Indira Gandhilla?
5
203
Vastaukset
- Delhi ja Mumbai
Delhi ja Mumbai ovat sellaisia kaupunkeja, jotka ei nuku koskaan, eli aamulla klo 5.30 on täysi tohina päällä. Omat kokemukseni tienpäältä on ihan itse hankittuja, joko itse ajaen taikka autonkuljettajan kyydissä ollen.
Itse pitäisin kuljetusbussin järkevämpänä vaihtoehtona, ellei ole käytettävissä tuttua ja luotettavaa taksia/ autoa-kuljettajaa. - shuttle bus
Suosittelen bussia. Lähtee kätevästi terminaalin edestä, eikä matkaan kulu kauheasti aikaa. Kuukausi sitten yrittivät rahastaa 25 rupiaa per nenä, vaikka mainostavat "free shuttle bus". Emme maksaneet, eikä poiskaan heitetty. Olisi kuulemma pitänyt hakea jokin tiketti jostakin.
- Shuttelea
suosittelen minäkin. Ja se on nimensä mukaisesti ilmainen, väittää kuski sitten mitä hyvänsä. Aikaisemmin ainakin shuttlen käyttöön riitti lentolippujen näyttäminen. Tämä kokemus on siis jo pikkaisen vanha, sillä se on viime kesältä. Intiassahan käytännöt saattavat muuttua aika useinkin, ja mukavinta on seurata informaation kulkua työntekijätasolle asti. Siitä hyvänä esimerkkinä esim. informointi VOA:n käyttöönoton ekana vuonna. Vaan eihän se ihan näppärästi sujunut täällä Suomen päässäkään. Kenttähenkilökunta ei ollut päästämässä Delhin koneeseen viisumittomia matkailijoita.
meilä meni sillai
että Finskin lento lakskeutu Delhiin joltisenki aikataulun mukhaan 6:35. pikku huiskettahan siinä maahantulomuodollisuuksien kans aina on. terminaalin ulukopuolelta löyty sitte koju, josta tulo / jatkolento - lippujen esittämiselä sai tiketin bussiin ( oikeen ystävällisen opastuksen oikiale lähtölaiturile)
matka on ehkä just se kymmenisen kilsaa mutta aikaa koko haukusutheen heleposti kulluu hyvinki puolisentiimaa.
entäs taxi sitten? saattaapi mennä joutusastikki mutta saattaa olla menemättäki. PrePayd - taksit ajjaa suoraan, mutta tiketin osto voipii olla jonon takana. taas mittaritaxi, voipii mieluusti ajattaa keskustan kautta ja se sitten maksaa ja varsinki vie aikaa ;-) It Happends In India.
empä alle kahdentunnin alkas vaihtua suunnittelheen.
perapappa- 10+7
Dösämatka n. 20-25min.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2292987Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell111679Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.61357- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1271194- 751127
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531042Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717947- 135932