Oppitunti lämmitysjärjestelmästä

Leena

Ostimme yli 10v. vanhan ok-talon, jossa meillä on vesikiertoiset patterit. Vesiaraaja on n. 2000 litraa ja lämmitämme veten pääasiassa puilla kattilassa, mutta aika ajoin varmaankin myös vastuksilla.

Olohuoneessa meillä on säätöyksikkö (Landis & Gyr), josta voi ajastaa ja ohjata lämpöjä. Pannuhuoneessa on vihreä säätöyksikkö, joka kuulemma ohjaa varaajasta tulevaa ja patterien kierrosta palaavaa vettä sopivassa suhteessa ulkolämpöön ja olohuoneen yksikköön nähden.

Voisiko joku kertoa ytimekkäästi, mitkä osat ohjaavat ja säätävät ylipäätään talon lämpöjä ja kuinka usein osia tulisi vaihtaa eli mikä on niiden elinikä ? Saako säätöisin koskea omatoimisesti. Kerrostalossa oli kielto mennä koskemaan patterien termostaatteihin.

Kaikki osat ovat alkuperäisiä (Kolmeksin pumput, säätö- ja ohjausyksiköt ja patterien termostaatit). Edellinen omistaja sanoi, että patterien termostaatit ja kiertovesipumppu kannattaa vaihtaa 15 v. jälkeen, kattila n. 25 v. jälkeen.

3

1187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kepa

      En tunne tuota kyseistä yksikköä, joten en osaa sen käytöstä neuvoa. Oletettavasti se olohuoneessa oleva säätöyksikkö on osa sitä pannuhuoneen vihreää möykkyä.

      sanoisin että älä koske säätöihin, jos et ehdottoman varmasti tiedä mitä olet tekemässä. Vuosien saatossa säädöt on oletettavasti haettu kohdilleen, joten niitä ei ole syytä räplätä.

      Voi tietysti olla niinkin että säädin on asennuksen tehneen putkimiehen asettamissa ja hihasta ravistetuissa asetuksissa.

      Ehkä asiaa kannattaisi kysyä entiseltä asukkaalta.

      • epäluotettava lähde

        Kyllä ulkolämpötila on määräävä tekijä. Sisäyksikkö lienee ylilämpötilannetta varten. Sulkee kiertoa, jos on liian lämmin sisällä.


    • Pepe

      Vähän vaikeeta tämän asian kertominen kun en tiedä tarkemmin Landiksen tyyppiä, niitä on monia. Mutta yritän jotain....
      Olohuoneessa oleva yksiköllä saadaan aikaan lämpötilanmuutoksia eri vuorokauden aikoihin.
      Eli jos olohuoneen säätöyksikössä on kello ja oikeassa reunassa on symboleja joissa on kuun / auringon kuvia niillä saadaan valittua milloin lämpötilan pudotus / nosto suoritetaan. Vasemmassa reunassa on mahdollisesti /- asteikko, sillä säädetään lämpötilan pudotuksen / noston suuruus.
      Jos pannuhuoneessa olevassa yksikössä on sellainen asteikko ja siinä liikuteltava osoitin, sillä säädetään pattereissa kiertävän veden lämpötilaa. Lämpötilaan vaikuttaa ulkolämpötila, eli jos ulkona on kylmempää veden lämpötila nousee. Tällä pyritään säätämään patteriveden lämpötilaa siten että lämpötila pysyy sisällä samana ulkolämpötilasta (pakkasesta) riippumatta. Jos asunnossa on liian kylmää pakkasella säätökäyrä on mahdollisesti liian loiva. Käyrän säätäminen onnistuu parhaiten asiaan perehtyneeltä ihmiseltä, eli jos asiaa ei tunne väärällä säädöllä voi lämmityskuluja saada kasvatettua turhaan. Termostaatteja voi säätää itsekkin jos haluaa, se vaikuttaa vain kyseisen huoneen lämpötilaan.
      Itse en vaihtaisi termostaatteja ennenkuin ne vikuuntuvat, eli eivät säädä patteriventtiiliä.
      Pumpunkin vaihto on mielestäni tarpeeton niin pitkään jos se ei vuoda ja ei pidä ääntä.
      Kattilan hoidosta ja vaihdosta kannattais kysyä nuohoojalta, hän tuntee aika hyvin nämä asiat. Muistakaa siis nuohous, vakuutusyhtiöt ovat tarkkoja siitä.
      Mulla on tapana kiertää syksyllä lämmityskauden alussa termostaatti täysin auki ja kiinni, sitten laitan sen samaan asentoon kun se oli ennen pyöritystä. Tällä pyrin estämään venttiilin ja termostaatin jumiutumisen, jossain on neuvottu että näin kannattaa tehdä. Mutta tätä ei ole pakko tehdä, tää on vain mun tapa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe