Gustafssonille ja Opetusviraston Marjo Kyllöselle potkut

Katsoin 12.4. A-studio stream ohjelmaa, jossa oli potkut saanut opettaja ja parina 15-16 vuotias tyttö? - vastaan opetusministeri Jukka Gustafsson sekä opetusviraston Marjo Kyllönen. Kyllä pisti niin vihaksi M. Kyllösen ja J. Gustafssonin suvaitsevaisuus linja, joka on aiheuttanut enemmän haittaa kouluihin kuin mikään muu yksittäinen asia.

Minusta Opetusviraston Marjo Kyllösen ja koulun rehtorin pitää ottaa vastuu virheellisistä potkuista ja erota heti tehtävästään, kun syyttäjä toteaa tilanteen väkivallattomaksi.

Pitkälti, vain oppilaalla on oikeuksia on johtanut siihen, että tilanne kouluissa on järkyttävä.
27471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

taitavat ihmetella ulkomailla suomen koululaitoksen nykytilaa

Äänestä

Kyllönen oli ärsyttävä kukkahattutäti, joka vieraantunut todellisuudesta. Helppo se on katsomosta huudella, itse ei pärjäisi päivääkään kentällä.

Äänestä
  • Tulevana poliisinakin pärjäisit varmasti paremmin, jos jättäisit tyttönä itseäsi halventavat kirosant pois kielenkäytöstäsi. Sellainen ei anna hyvää kuvaa ihmisestä, joka niitä käyttää.Kerron sen sinulle, jos kotonasi ei asiaan ole puututtu.

    Äänestä

Gustafsson on oikea vellihousu ja nyt se viimeistään todistettu.
Jos olisi jotain miehen elkeitä äijällä olisi selkeästi asettunut tukemaan
erotettua opettajaa.
Mutta ei,alkaa tämän ,varmaankin puoluetoverin vieressä puhumaan
väkivallasta.

Hallitus on täynnä ääliöitä ja viimeisenä todisteena tämä lössö lasse.

Eli opettajat saavat tästä lähtien olla varuillaan ärsyttämästä oppilaita,
potkut näyttää tulevan.

Äänestä
  • Samaa mieltä. Tuntuu, että aikuisilla on kasvatusasiat ministeriä myöten ihan hukassa.

    Äänestä

Hämmästyin. Kuinka oppillaat sitten saavat haistatella vanhempia ihmisiä? Eikö se ole henkistä väkivaltaa opettajia kohtaan. Opetusministeri antoi nyt kaiken kansan nähden siihen selvän luvan. Sillä oppilaalla ei tuntunut olevan mitään kotikasvatusta. Tämmöinen käytös ei maailmalla vetele. Tulee varmasti vaikuttamaan Suomen kilpailukykyyn aailmalla kun ei edes käyttäytyä osata.

Äänestä
  • Oikein paha olo tuli M Kyllösen esiintymisestä. Minulle asia ei ole ajankohtainen, lapset ovat jo aikuisia ja en työskentele opetus alalla, mutta sympatiat ovat täysin tämän opettajan puolella. tämä potkujen perustelu tuntui haetulta ja koska opettajan nimittely tuntui hyväksyttävältä, kerron, että M Kyllösen esiintyminen oli mielestäni kuvottavaa.

    Äänestä

Kunnallisilla työpaikoilla on paljon kiusaamista ja kaikenlaisia ristiriitoja. Työ raskasta. Joku ihminen saatetaan ottaa hampaisiin ja liekkö tälle opettajalle juuri niin käynyt. Persoona non grata, josta haluttiin ja päästiin nopeasti eroon.

Äänestä

Naurettavia vellihousuja nykyään päättämässä. Alkaa päättävässä sukupolvessa näkyä vapaan kasvatuksen tulokset .Puhutaan että pitäisi tehdä asiolle jotain,oikea pitäisi yhteiskunta.TEHDÄÄN. Nämä vaan on niin laiskoja kun ne on päätyneet tuohon paperinpyöritys ja kokousmaailmaansa jossa eletään irti
siitä arjesta, mitä kouluissa tapahtuu. Tollaiset vässykät kun Gustafsson ja Kyllönen marjanpoimijoiksi ja ihmisiä tilalle jotka saavat asioihin jotain tolkkua eikä vaan sanojen helinää JA PÄÄNSILITTELYÄ.Suuri vääryys tapahtuu jos työpaikallaan joutuu jotain paskaa kuuntelemaan eikä siihen voi mitenkään vaikutaa, roska-astiako se opettajan toimenkuva on?? Sama meininkli kaikille työpaikoille niin on tasa puolista kaikille,alkaen Kyllösestä ja Gustafssonista.Suomi oppimistulosten tilastoissa kärjessä, mistähän oppilaitoksista tämä otanta on tehty?
Voisi myös julkaista tilastoja keskeyttäneiden määristä esim.toisen asteen kouluissa ja palautteet miksi näin on käynyt. Nyt tuudittaudutaan siihen että meillä "menee hyvin".

Äänestä

Ei voi muuta kuin ihmetellä millaisen karhunpalveluksen Kyllönen tekee opettajille.Nyt häiriköt näkevät tilaisuuden koittaneen.Uskomatonta puhetta,toivottavasti TÄTI Kyllönen tulisi tietämään,moniko hänen löpinöiden kanssa on samaa mieltä.Kenelleköhän ne potkut kuuluisi ilman varoitusta.

Äänestä

Marjo Kyllösen käyttämä sana "kasvatuksellista väkivaltaa" on aivan hirveä sanahirviö. Oikein järjen valo on taas pilkahtanut kirkkaana! Jatkaakseni samalla linjalla niin Suomessa on kuitenkin sallittu ja suosittu tämä "viihteellinen väkivalta" jota milteipä kaikki videopeit ja nykyelokuvat syöttävät verkkokalvoillemme.
Nuoret ovat hyvin erilaisia ja kasvatuskeinot myös. Suurimmalle osalle viesti menee perille " esimerkin" kautta,seuraava ryhmä tarvitsee"varoituksen/uhkauksen" ja hännän huippuna nämä muutamat jotka eivät ymmärrä puhetta vaan tarvitsevat ihokontaktin. Oli se sitten "syliinotto" ja siirto tai työntö toiseen tilaan. Jossa saa miettiä mitä tarkoittaa mm. sanat "ei","lopeta" ja "poistu"
Mielestäni Marjo Kyllönen ei ole oikeassa tehtävässä ja hänen pitäisi erota/erottaa.

Äänestä

vanhemmat ovat vastuussa alaikäisistä oppilaista.jos häiriköivä oppilas ei tottele opettajaa,niin vanhemmat kutsuttava koululle,eikä niin ,että opettaja oman työnsä kustannuksella alkaa tappelemaan oppilaittensa kanssa.mitenkä naisopettajat pärjäävät käsirysyssä 14-16 vuotiaitten pojankoltiaisten kanssa?ei mitenkään.

Äänestä

Olisko M Kyllösen syytä erota?

Äänestä

Surkea esiintyminen Kyllöseltä ja ministeriltä.

Äänestä
  • Politikko Gustafsson on niin politikko ettei uskaltanut puhua kuin ympäri-ämpäripyöreitä, ettei vaan loukkaisi keitään. Ja ei siinä asemassa enää mitään tarvitse tehdäkkään hyvä palkka juoksee kumminkin.

    Divide 1 hyvä puheenvuoro. Kovasti on vieraannuttu arjesta. Puheet sen mukaisia. Nykyään tosiaan vain pitäisi tehdä ai perustetaan komietoita ja työryhmiä selvittämään asioita. Tosiasiassa ei muuta tehdäkkään, paitsi ruohonjuuressa painiskellaan ongelmien kanssa päivät pääksytyksen, mutta ketä se kiinnostaa. Jos kiinnostaisi, TEHTÄISIIN myös jotain tuloksellista. Työrauha on arvokas asia niin oppilaille kuin opettajollekin. Kirosanojen kuuntelu ei ole työrauhaa.

    Äänestä

Mielestäni Kyllösen ja Gustaffsonin pitäisi erota tai erottaa jolleivat muuten ymmärrä tilannetta.Tuo Kyllönen oli erittäin ärsyttävä ja vastenmielinen asenteineen.Kaikki sympatiani ovat opettajan puolella.

Äänestä

Oksettava ämmä.

Äänestä

Korhoselle virka takaisin korvausten kera! Ja sitten lakimuutos, jossa opeille sallitaan tietyt voimakeinot!

Äänestä

Korhosen erottamisen perusteena on lausunnot tapahtuneesta. Korhonen itse on eräs lausunnon antajista.

A-Studiossa keskusteltiin siitä oliko erottaminen liian rankka rangaistus Korhoselle - Korhosen virheitä ei kiistänyt kukaan.

Toisaalta miksi poikaa piti "siirtää" koulun yleisissä tiloissa välitunnilla muutaman metrin päähän ? Ei siinä ole mitään järkeä.

Äänestä
  • Sika siirrettiin ja muille annettiin ruoka rauha

    Äänestä

Kuka ruokalassa alkaa komentellee, sepä on aloittanut riidan ja vienyt toisilta tuokarauhan. Ei tässä jupakassa ole ollut kysymys oppitunnilla oppilaan häiriköimisestä, vaan opettajan otteesta ruokalassa olleeseen oppilaaseen Sijaisope on ottanut isännöimisen koulun tiloissa ihan epäsopivalla asenteella. Alkoi työnneksiä ja töniä oppilasta ulos..ulos, kun ensin on puuttunut toisen vaatetukseen.

Ei hyvää käytöstä tommonen / jos ei " tommonenkaan "

Äänestä
  • Ruokalassa komentelee se jolla on velvollisuus poistaa häirikövä sika taatakseen toisille ruokarauha. Ja opettajalla on koulussa käskyvalta ei oppilaalla

    Äänestä

ministerille hame päälle ja päähän vielä kukkahattu-uskomatonta!

Äänestä
  • Ja milloin ko. Asiassa on käytetty väkivaltaa ekaksi varmaan pitäisi märitellä mikä on väkivaltaa

    Äänestä

Mikäs on tämän "lapsen" vastuu?
Miksi hän lähtee vaatimaan opettajaa pyytämään anteeksi, vaikka aikaisemmat asiat eivät kuulu hänelle mitenkään?
Miksi hän ei poistu, kun 2 opettajaa pyytää häntä poistumaan?
Miksi hän puhuu loukkaavan sävyyn opettajalle ja jatkaa aina vaan kieltojen päälle?
Miksi hän tarraa oviin kiinni, vaikka häntä pyydetään poistumaan ja vastustaa, kun häntä työnnetään?
Miksi hän kiroilee juostessaan rappuja ylöspäin?
Miksi hän haukkuu opettajaa läskiksi?

Kun oppilas olisi yksinkertaisesti heti juossut rehtorin luo valittamaan, niin mitään ikävää ei olisi tapahtunut. Opettajaa ei olisi erotettu. Rehtorin ei olisi tarvinnut kirjoittaa selostuksia ja pyytää poliisitutkintaa, jne...
Koko tilanne yntyy siitä, että oppilas vastustaa opettajan pyyntöä paikalta poistumiseksi.

Äänestä
  • Onko jo kerrottu kuka tämä kiroileva ja opettajalle haistatteleva kullannuppu oli? Jotain vastuuta hänenkin pitäisi omasta käytöksestään tuntea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalluppi5 kirjoitti:

Katsoin 12.4. A-studio stream ohjelmaa, jossa oli potkut saanut opettaja ja parina 15-16 vuotias tyttö? - vastaan opetusministeri Jukka Gustafsson sekä opetusviraston Marjo Kyllönen. Kyllä pisti niin vihaksi M. Kyllösen ja J. Gustafssonin suvaitsevaisuus linja, joka on aiheuttanut enemmän haittaa kouluihin kuin mikään muu yksittäinen asia.

Minusta Opetusviraston Marjo Kyllösen ja koulun rehtorin pitää ottaa vastuu virheellisistä potkuista ja erota heti tehtävästään, kun syyttäjä toteaa tilanteen väkivallattomaksi.

Pitkälti, vain oppilaalla on oikeuksia on johtanut siihen, että tilanne kouluissa on järkyttävä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu