kakkosen tori

miljonääri perustaa kirpputorin joen jättikirppiksen seinän taakse.näin joensuussa tuetaan pienyrittäjiä.
mitähän seuraavaksi?
381028
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Vetikö joku Kyöstiä Kakkoseen??

Äänestä

Ei ole miljönäärillä helppoa, mutta tukisiko hän vaalikamppailua jos kauniisti pyytäisi.

Äänestä

Vai menikö se kuivana kakkoseen??

Äänestä

Valittakaa vaan tästäkin saahan tuosta jokunen töitäkin, kun täällähän työttömiä riittää...

Äänestä
  • Ja osa joutuu työttömäksi kun tulee vahva monopooli kuvioon

    Äänestä

Mutta miettikääpäs Kössiä lejjona kidaas.. ja joku esittelemässä kirpputori-ideaa. "En lähde mukaan", luulen.

Äänestä
  • Pelkäätkö että kovan työn jälkeen jäävät vain kirput torilta palkaksi :D
    On muutoin kirpputoreillakin väliä

    Äänestä

  • Eikö olisi oikein mielenkiintoista seurata teeveestä kun Kössi ja Sukari astuisivat yhdessä esiin ja alkaisivat esitellä raadille "me mietittiin että miten ansaittaisiin vähän leipärahaa ja pidettiin aivoriihi. Keksittiin tälläinen idea että alettaisiin myymään käytettyjä tavaroita kirppiksellä.

    Äänestä

Voisi verrata siihen että laakkonen avaa uuden liikkeen jonkun pienen autoliikkeen seinän taakse ja antaa vielä avajaistarjouksena vaihtoautoista tuplahyvityksen :)
Eiköhän ala jossain vaiheessa hävettämään kun yritetään viedä toisten elanto.

Äänestä

Kirpparimyyjien kannalta on tärkeää päästä mukaan mahdollisimman pienillä kuluilla, että itselleenkin jää vaivanpalkkaa.

Äänestä
  • Ellei kohta olla siinä tilanteessa, että ei ole kirpun kirppua missä myydä, kun kaikille ei riitä paikan pitäjiä ja lopulta tekee kaikki tappiota puolityhjänä. Tosin Kakkosella ehkä vara tehdä tappiota pisimpään. Selvinnee viimeisenä pystyssä. luuletkos tosissaan, että silloin enää kilpaillaan hinnoilla, näppärästi pompsahtaa paikkavuokrat pilviin ja myyntipaikan pitäjät loppupeleissä maksaa ne aiempienkin paikkojen halvat vuokrat ja avajaistarjoukset takaisin Kakkosen pussiin.

    Äänestä

  • hohohohooo kirjoitti:

    Ellei kohta olla siinä tilanteessa, että ei ole kirpun kirppua missä myydä, kun kaikille ei riitä paikan pitäjiä ja lopulta tekee kaikki tappiota puolityhjänä. Tosin Kakkosella ehkä vara tehdä tappiota pisimpään. Selvinnee viimeisenä pystyssä. luuletkos tosissaan, että silloin enää kilpaillaan hinnoilla, näppärästi pompsahtaa paikkavuokrat pilviin ja myyntipaikan pitäjät loppupeleissä maksaa ne aiempienkin paikkojen halvat vuokrat ja avajaistarjoukset takaisin Kakkosen pussiin.

    pakko mennä sinne? Hä? Kyllä on ihmisen ajatusmaailma yksinkertainen....

    Äänestä

tekee oikeutta nimimerkillesi.

Äänestä

Asiakashan se valitsee minne kirpputorille menee, kysynnän ja tarjonnan laki...

Äänestä

onhan se hyvä että voi halvalla kirppispaikkaa pitää kuukauden ja saada viikossa sen 10€ enemmän taskuun (se kymppi taitaakin näytellä tod suurta osaa,elintärkeää vallan:)
mutta kukin moraalinsa mukaan tehkööt valintansa.
minä ainakin kannatan näitä "vanhoja tuttuja" valintakirppistä ja joen jättikirppistä.
aika herjalta tuntuu toi kakkosen pulju.

Äänestä

onhan se hienoa että kakkonen kokeilee uutta aluevaltausta kirpputori-alalla kun ei muutakaan tekemistä ole...kohta on varmaan mammuttitori joka kaupungissa ja sitten bisnes myydään hyvällä hinnalla jotta varmasti saadaan leipää suuhun myös eläkepäivinä.

Äänestä

Mihin uutiseen kirjoitus Kyöstin kirpputorista perustuu, vai onko kirjoittaja huoltoaseman pöytien neroja?

Äänestä
  • karjalaisessa oli juttu,samoin mainoksia lehdissä.googlaa "mammuttitori"

    Äänestä

  • lehdistälöytyy kirjoitti:

    karjalaisessa oli juttu,samoin mainoksia lehdissä.googlaa "mammuttitori"

    http://www.mammuttitori.fi/fi/

    Toivottavasti tuosta kehittyy paikka missä on hyvää tavaraa eikä tyhjänpäiväistä romua ja rättejä tangot täynnä kuten suurimmassa osassa kirppiksiä.
    Takavuosina oli monissa paikoissa tarjolla kunnollista ostettavaa, mutta niistä ajoista on tultu huonompaan suuntaan vauhdilla.

    Äänestä

  • HYVÄ HYVÄ!!!!!! kirjoitti:

    http://www.mammuttitori.fi/fi/

    Toivottavasti tuosta kehittyy paikka missä on hyvää tavaraa eikä tyhjänpäiväistä romua ja rättejä tangot täynnä kuten suurimmassa osassa kirppiksiä.
    Takavuosina oli monissa paikoissa tarjolla kunnollista ostettavaa, mutta niistä ajoista on tultu huonompaan suuntaan vauhdilla.

    Olen nähnyt kirppiksiä Pariisissa, Pietarissa, Helsingissä, Turussa, Tukholmassa, Roomassa, Madridissa, Prahassa ja monissa muissa paikoissa. Joskus 2000- luvun alussa olin perustamassakin kahta.
    Kaikissa on se sama ongelma.
    Ennemmin tai myöhemmin ylläpitäjän ote lipsuu ja sinne tulee mm. tavaraa jota siellä ei pitäisi olla laisinkaan.
    Hintakilpailu pitää huolen siitä, että paikka menettää kykynsä toimia kunnolla.
    Näin käy tässäkin.
    En lyö edes vetoa asiasta.

    Äänestä

  • HYVÄ HYVÄ!!!!!! kirjoitti:

    http://www.mammuttitori.fi/fi/

    Toivottavasti tuosta kehittyy paikka missä on hyvää tavaraa eikä tyhjänpäiväistä romua ja rättejä tangot täynnä kuten suurimmassa osassa kirppiksiä.
    Takavuosina oli monissa paikoissa tarjolla kunnollista ostettavaa, mutta niistä ajoista on tultu huonompaan suuntaan vauhdilla.

    eihän ne kirppari-yrittäjät sitä romua ja rättiä myyntiin kanna vaan paikkavuokraa maksavat asiakkaat.ei kukaan muu kuin myyjä voi päättää minkälaista tavaraa myyntiin tuo...olisi varmaan "hieman" hankalaa yrittäjälle käydä läpi jokainen tuote ja päättää saako asiakas sen tuoda kirpputorille vai ei :)

    Äänestä

  • jippijajee kirjoitti:

    eihän ne kirppari-yrittäjät sitä romua ja rättiä myyntiin kanna vaan paikkavuokraa maksavat asiakkaat.ei kukaan muu kuin myyjä voi päättää minkälaista tavaraa myyntiin tuo...olisi varmaan "hieman" hankalaa yrittäjälle käydä läpi jokainen tuote ja päättää saako asiakas sen tuoda kirpputorille vai ei :)

    Ei niin, ei kirppariyrittäjä niitä kamoja sinne tuo.
    Kirppariyrittäjän olisi kuitenkin hyvä valvoa sitä tasoa.
    Ei se niin mahdoton tehtävä ole, ellei yrittäjä ole vain rahanahne läsö, joka haluaa rahat muusta välittämättä.
    "Kontrollia" helpottaa myös se, että pitää paikkojen hinnat vähän korkeampina kuin muilla ja rakentaa kirppikselleen tasokasta imagoa.
    Paskaahan saa vaikka mistä, ei siihen kannata panostaa.

    Kukahan keksisi pistää pystyyn venäläisille tarkoitetun laadukkaan tavaran kirppiksen.

    Äänestä

Ja RAKE-tori on sulkenut ovensa ainakin toistaiseksi... Eivät tainneet löytää myyjät eivätkä asiakkaat kyseistä paikkaa. Nimikään ei mitenkään kertonut selkeästi toimenkuvasta eikä houkutellut paikanpäälle asioimaan.
Joensuussa ovat kummasti lähes kaikki kirpparit kaikonneet pois keskustasta mikä on harmillista. Varmaan korkea vuokrataso syynä katoon sekä sopivien tilojen vähäisyys. Kävijöitä kuitenkin riittäis, näin uskoisin.

Äänestä

Katsotaan mitä tulee, vaikka alkuun onki tarjouspaikat, niin aika rahan kiilto silmissä touhulta vaikuttaa kun hinnastoa katsoi, kun kaikesta muusta veloitetaankin sitten törkyhinta.

Äänestä
  • Tyhmä on se joka maksaa, ja viisas osaa rahastaa.
    Eihän muutoin miljonääriksi päästäisikään

    Äänestä

Vaan onko kellään vastaavaa palvelua? Kyllä on tosi kiva saada postissa laput kotiin ja alkaa hinnoittelemaan tavaroita, ei näillä ajomatkoilla tulisi bensa ainakaan halvemmaksi.
Ymmärtääkseni paikatkin voi muokata niin, että ne omat myyntiin tulevat tavarat pääsevät parhaiten oikeuksiinsa.
Rajan takaakin tulee Venäläisiä niin paljon, että on alkanut ketuttaa kun kaikki parhaat tuotteet riipivät meidän kirppareilta, ostoskärryt niillä on kassalla tupaten täynnä. Joten uskonpa, että loppupelissä nuo Raatekankaan kirpparit tukevat toistensa toimintaa.

Äänestä
  • Olenpahan kaikilta kirppareilta Joensuusta tainnut saada laput kotiin postitettuna kun olen paikan päälle soittanut ja asiani esittänyt :) Toki postimerkkien hinnan itse kustantamalla :)

    Äänestä

  • Mitäs väliä sillä on kuka ne tavarasi ostaa, suomalainen vai venäläinen asiakas...?? Hyvä vaan, että ostovoimaa tulee lisää rajankin takaa....eikös se ole pääasia että rahaa tulee jostain....?

    Äänestä

Kotkot1, Laakkoset möivät aikoinaan Volkkareita maajusseille ja kun eivät voineet maksaa, ottivat maata tuplasti/triplasti auton arvon verran...

Bisnes on bisnestä,nääs!

Äänestä

Köpi!!!!!!!!!!

Äänestä

Sammui!

Äänestä

On vain hyvä, että syntyy uutta liiketoimintaa. Se tukee talouden kehittymistä kokonaisvaltaisesti. Kilpailu tukee niin uutta kuin vanhaakin toimijaa ja luo kysyntää.

Äänestä
  • Kakkonen kehittää taloutta.KMS.Osti pankista haetuilla rahoilla hallituksen ja määräsi sen teoista. Nyt on Suomikin konkurssissa ja syntynyt hyvä bisnes talouden raunioille. Kirppis!

    Äänestä

Hei
Sehän tukee myös jättikirpistä saavat asiakas virrat tulemaan myös heille

Äänestä
  • Tämä on taas yksi niistä lukemattomista viestiketjuista joilla ei suurimmaksi osaksi ole muuta tarkoitusta kuin halveksia niitä jotka ovat yhteiskunnassa saaneet jotain aikaan!
    Surkuhupaisinta on se että ne jotka ovat sen kaltaisia viestejä lähettäneet, kuuluvat erittäin suurella todennäköisyydellä yhteiskunnan tyhjänpäiväisimpään ja alimpaan ryhmään joista ei milloinkaan ole ollut eikä tule olemaan muuhun kuin runkkaamaan ja kiljuntekoon. Näin on aina ollut ja näin on aina oleva.

    Äänestä

kyllä on ylivoimaisesti paras kirppari joensuussa ,hyllymyyntipaikka reilunkokoinen ja sain kerrankin tehdä siitä mieleisensä.saldon voi katsoa netistä milloin vain ja mammutti viikossa 7tuntia pidempään auki eli siinähän saa yhden myyntipäivän periaatteessa lisää jättiin ja valintakirppuun verrattuna.ISO KÄSI KYÖSTILLE JA MINNALLE

Äänestä
  • Paitsi jos paikka pitää tyhjentää tuntia ennen sulkemisaikaa, kuten mammuttitorilla, niin ei iloa tunnin pidemmästä aukiolosta ollut..

    Äänestä

Eikös se ole sama missä myy tavaransa. Jos haluaa myydä välittäjän avulla kuten nyt Kakkosen torilla, hän ottaa omansa välistä ja loput jää itselle.
Sama kuin normaalikaupassakin, kauppiaalle kate.
Minä tosin olen antanut vanhat tavarat Karjalan kierrätykseen mikäli ei ole sukulaisille tai tuttaville ilmaiseksi kelvannut.
Tietysti tämä mammuttitori kilpailee toisten kirppisten kanssa ja heikommat sortuu jos Kakkonen haluaa vain hinnoitella palkkionsa pieneksi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


000000 kirjoitti:

miljonääri perustaa kirpputorin joen jättikirppiksen seinän taakse.näin joensuussa tuetaan pienyrittäjiä.
mitähän seuraavaksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu