bulimia ja paino

fatfatfatfat

hei. eli kysyisin teilt kuinka oksentaminen (bulimia) onko vaikuttanut painoonne? kun itse olen lihonut kymmenen kiloa, ja se on paljon! erityisesti ihmettelen tätä koska lukiessani noita ahmin tänään-ketjuja, eivät ahmimani ruokamäärät ole lheskään niin suuria... jos täällä on joku joka on bulimian aikana lihonut ja sitten tervehtynyt, tippuiku paino takaisin lähtöpainoon itsestn vai pitäkö laihduttamalla laihduttaa ne kilot pois?

2

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • back to bulimia

      Laihduin parikymmentä kiloa bulimian avulla. Tosin siinä oli siis ahminnan/oksentamisen lisäksi ankarat paastoamiset, esim. pari päivää syömättä, ahmintaa, oksentaen kaikki ulos. Sama uudestaan.

      Yritin toipua ja olin lähes vuoden oksentamatta. Aloin myös syömään paremmin ja terveellisemmin. Kuitenkin välillä sorruin ahmimaan, mutta koska en oksentanut niin tietysti lihoin siinä sitten mukavasti talven aikana eritoten kun ei tullut liikuttua pahemmin.

      Tottahan paino nousee, mutta jos siinä samalla harrastaa liikuntaa ja on tosi tarkka sen suhteen mitä syö niin kai siinä noin viiden kilon lihomisella selviää bulimiasta toipuessaan.

      en tiedä enää mitä kirjoitan.

      nälkä sumentaa mieltäni pitäs lähteä kauppaan

    • suffa19

      Ite laihdun bulimia-aikoina 29 kiloa. Pelkästään oksentamalla, ei minkäänlaista pakkoliikuntaa tai paastoja, mutta kun oksensi päivässä vartin välein, niin kyllähän sitä painoa tippui. Loppuaikana paino tippui pari kiloa viikossa ja 32 kiloisena sain sydänkohtauksen, mikä pisti ajattelemaan.

      Lihoin sen jälkeen pudotetut kilot takaisin. Nyt oksennan taas, mutta paino ei jostain syystä halua tippu niin hyvin kuin ennen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2352
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      245
      2323
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1538
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      37
      1373
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1319
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1220
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      81
      1008
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      989
    Aihe