Parkkisakot Mikkelissä

Yle uutiset 13.04: "Kunnan asukaslukuun suhteutettuna parkkisakon saa Mikkelissä 25 kertaa todennäköisemmin kuin Raisiossa".

No hyvä että ollaan jossain asiassa ihan keulilla. Siis mänttiyden lisäksi!
33779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Joo ja sitten yksi tekniikan lautakunnasta vouhottaa että kaikki torille ostamaan perunoita ja porkkanoita. Kyllä tulee perunakilolle hintaa kun pitää ajaa sinne halvatun luolaan tai sitten jostain sivummalta tulee heti sakot. Ei käy eli no thanks!

Äänestä

Viranomaisten sakot tulee maksaa, mutta yksityisen parkkifirmojen laitonta valvontamaksua EI.

Myös perustuslain 1 luku, 2 §, jossa todetaan, että "kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia". Suomen lain ulkopuoliset parkkifirmathan ovat sanan täydessä merkityksessä julkisia toimijoita yleisillä liikennealueilla. Samoin asukkaiden yksityisalueella olevat pihat kuuluvat kotirauhan suojaamiin paikkoihin.

Parkkifirmojen on syytä mennä kouluun opettelemaan lain asettamat rajat valvonnalle.

Äänestä

Mikkelissä ei taida yksityisiä parkkifirmoja olla?
Kaikki katukuvassa havaitut pirkot ovat kaupungin palkkalistoilla.
Ahkeria kyllä ovat. Huomasin viime viikolla kaupungilla asioidessani että oikein kaksittain kulkivat ja varsinkin Porrassalmenkatu oli tiukassa syynissä.
En minäkään torilla aio asioida kun helpommalla ja halvemmalla selviää Graanilla.

Äänestä
  • Se on hyvä se.

    Äänestä

Mä tiedän miten ei tarttee maksaa parkkisakkoja!
Noudattaa liikennemerkkejä pysäköidessä,ottaa lapun mittarista,laittaa parkkikiekon aikaan!

Äänestä
  • Viranomaiset ovat ammattimiehiä/-naisia ja osaavat valvonta-asiansa, niin kuin pitääkin. Yksityisistä parkkifirmoista ei missään vaiheessa voi sanoa samaa. "Sakottavat" varmuuden vuoksi kaikkia nelipyöräisiä vekottimia, polkuautosta ambulanssiin.

    Parkkifirmojen on aika ryhdistäytyä ja mennä kouluun muutamaksi vuodeksi opettelemaan valvonta-alaa ja sitten tulla virkamiehinä/-naisina ihan aikuisen oikeesti sakottamaan.

    Äänestä

Turistit alkavat kiertämään kaukaa keskustan ja hyvä niin, saadaan sitten olla rauhassa "omalla porukalla", vain sinä ja minä sekä 45000 muuta. Voidaan myös olla iloisia kun Mikkeli työllistää pirkkoja niin paljon, mutta onhan tuossa vielä vähän tehostmista. Kerran kun kävin kaupungissa niin en nähnyt yhtään pirkkoa?
Voitaisko kieltää vieraiden tulo kaupunkiin kokonaan?

Äänestä

Nyt tulee apteekki Lidlin viereen. Hiton hyvä. Lisäksi Lidlissä on hinnat kohdallaan.

Joutuvat kyllä ensi syksynä laajentamaan Lidliä johonkin suuntaan ja lisäämään parkkipaikkoja.

S-ja K-kauppojen ylivalta alkaa murentua!!!!

Äänestä
  • On muuten he*vetin kämänen apteekki!! huonompaa valikoimaa en oo vielä muualla nähnytkään :-D

    Äänestä

Jos kommarit voi olla hallituksessa, joka alentaa ökyjen veroja niin kyllä PERUSSUOMALAINEN VOI OSTAA LIDLISTÄ!!!

Haistakoon tori, Stella ja Graani pitkät pashkhat!!!!

Äänestä

parkkisakkoja vois korottaa vaikka parilla kympillä

Äänestä

sorry vaan keskustan kauppiaan,asioin graanilla ni ei tartte kytätä lippulappuautomaattia eikä kiekkoa.Ei keskustassa ehdi edes lappua maksuautomaatista hakea kun jo joku lehmä on sakkoa kirjottamassa.
Aivan vammaista koko pysäköinnin valvonta ja pysäköintijärjestelyt Mikkelissä.
Kuka kusipää keksi vuoropysäköinnin tähän tuppukylään?

Äänestä

Sattui kerran selainenkin tapaus että pysähtyessäni (moottori käynnissä) ei siis parkkeeratessa, pirkko tuli jo ikkunaan koputtelemaan, että tässä ei saa..plaa..plaa. Nauruksi pisti kun pirkko kännykameralla otti kuvan, jonka tiedämme täysin pätemättömäksi esim. todistusmateriaalina. (Kamera pysäyttää auton liikkeen, joten auto voi olla jopa liikkeessä, eikä silloin ole kysymyksessä edes pysähtyminen) Toinen asia on että auton sisään kuvaaminen voi olla jopa yksityisyyttä loukkaavaa. (Tämä pitäisi testauttaa oikeudessa)
No voihan pirkkokin harrastaa valokuvausta tietty. Mutta rajansa kaikella. Ehkä seuraavalla kerralla vienkin asiaa eteenpäin nimenomaan yksityisyyden nimikkeellä.
Eikös voitais antaa noille pirkoille myös leikki pamppu?
Mutta ihmetyttää mistä näitä urpoja sikiää? (Tarkoittaa käytöstä ja lain tulkintaa)
Loppu vaikutelmana on kuitenkin että Mikkeliläiset ampuvat itseään jalkaan.
Hohhoijaa.......pitäisikö antaa asennekoulutusta pirkoille?

Äänestä
  • Myös perustuslain 1 luku, 2 §, jossa todetaan, että "kaikessa julkisessa toiminnassa on noudatettava tarkoin lakia". Suomen lain ulkopuoliset parkkifirmathan ovat sanan täydessä merkityksessä julkisia toimijoita yleisillä liikennealueilla. Samoin asukkaiden yksityisalueella olevat pihat kuuluvat kotirauhan suojaamiin paikkoihin.

    Äänestä

Tämähän vain todistaa, että valvonta toimii.
Jos ei olisi valvontaa, niin ei olisi vapaita parkkipaikkojakaan.
Sitten valittaisitte siitä, kun ihmiset pitävät autojaan maksamatta paikoilla.

Mulle ei muuten koskaan ole tullut pysäköintivirhemaksua jos olen laittanut parkkikiekon tai hakenut parkkilipun automaatista.

Äänestä
  • Sinulla on ammattitaitoiset isännöitsijät tai asut sitten omakotitalossa. Liian monissa taloyhtiöissä on ammattiin pätemätön isännöitsijä, jotka noita laittomia ehtosopimuksia kyhää. Elämässä on monia normaaleja tarpeita käyttää autoa tilapäisesti yksityisyydellä suojaamissa piha-alueilla, eikä sitä voi alistaa maan haltijan maksulliseksi kotiin tuloksi /-menoksi.

    Tosin, noi yksityisten parkkifirmojen ehtokyltit eivät ole maanomistajan / haltijan kyhäämiä, joten niitten aitous mahdoton tunnistaa. Samoin reklamaatio parkkifirman toiminnasta tehdään aina palvelun ottajalle, eli maanomistajalle.

    Äänestä

"Tämähän vain todistaa, että valvonta toimii.
Jos ei olisi valvontaa, niin ei olisi vapaita parkkipaikkojakaan.
Sitten valittaisitte siitä, kun ihmiset pitävät autojaan maksamatta paikoilla.

Mulle ei muuten koskaan ole tullut pysäköintivirhemaksua jos olen laittanut parkkikiekon tai hakenut parkkilipun automaatista".

Eh..supermies..yliihminen..?

Kumma juttu että tuolla Raisiossa, jossa se valvonta 25-kertaa vähäisempää ei koeta, että valvonta ei toimi vaikka siellä on vain puolipäivätoiminen virka ko. hommaan.
Mikkeli luulee olevansa jonkinkoinen napa ja palkkaa pysäköinninvalvojia näköjään lähes joka kadun pätkälle omansa. Kumma että kaupunki itse etunenässä on "häätämässä" eli vartioimassa pysäköintiä keskustassa. No ei se autoilijoita varmaankaan harmita..kuten muutamat täälläkin ovat jo todenneet että keskusta jää käymättä. Tarkoitus on ilmeisesti näivettää keskusta ja ollaanhan siinä jo puolitiessä. Tieto ainakin leviää netissä tehokkaammin kuin Länsi-Savossa

Äänestä
  • En ole supermies tai yl-ihminen.

    Olen itsekkin saanut parkkisakkoja, mutta silloin en ollut suorittanut maksua tai olin pysäköinyt paikkaan misä se oli kielletty.
    En vain viitsi metelöidä asiasta jos olen saanut sakon aiheesta. Mun vika se oli, ei parkkipirkon.

    Yritin vain kertoa, että en ole saanut yhtään parkkisakkoa jos olen maksanut parkkimaksun ja muutenkin pysäköinyt sinne, missä se on sallittua.

    Vai onko joku saanut niitä parkkisakkoja jos on pysäköinyt oiken?


    "Keskusteluihin osallistuminen on estetty sääntöjen vastaisen toiminnan vuoksi. Huom! Osa operaattoreista käyttää jaettuja ip-osoitteita (esimerkiksi Saunalahden mobiililaajakaistat) ja ip-osoitteesi on voinut joutua estolistalle sen takia."

    Tämä se myös on oikein viisas keksintö. Ei tolla muuta virkaa ole, kun se, että joskus joutuu moneen kertaan sammuttamaan yhteyden, ennenkun kelpaa.
    Nyt tämä on jo 4. kerta tämän viestin yhteydessä. Jokohan nyt kelpaisi.

    Äänestä

  • kumpi parempi kirjoitti:

    En ole supermies tai yl-ihminen.

    Olen itsekkin saanut parkkisakkoja, mutta silloin en ollut suorittanut maksua tai olin pysäköinyt paikkaan misä se oli kielletty.
    En vain viitsi metelöidä asiasta jos olen saanut sakon aiheesta. Mun vika se oli, ei parkkipirkon.

    Yritin vain kertoa, että en ole saanut yhtään parkkisakkoa jos olen maksanut parkkimaksun ja muutenkin pysäköinyt sinne, missä se on sallittua.

    Vai onko joku saanut niitä parkkisakkoja jos on pysäköinyt oiken?


    "Keskusteluihin osallistuminen on estetty sääntöjen vastaisen toiminnan vuoksi. Huom! Osa operaattoreista käyttää jaettuja ip-osoitteita (esimerkiksi Saunalahden mobiililaajakaistat) ja ip-osoitteesi on voinut joutua estolistalle sen takia."

    Tämä se myös on oikein viisas keksintö. Ei tolla muuta virkaa ole, kun se, että joskus joutuu moneen kertaan sammuttamaan yhteyden, ennenkun kelpaa.
    Nyt tämä on jo 4. kerta tämän viestin yhteydessä. Jokohan nyt kelpaisi.

    Parkkivalvonta sitä ja tätä... ei tässä kylässä ole kuin muutama kaupungin paikka missä on epäselvää saako parkkeetata ja miten. Mutta sitä en ymmärrä että kauppakeskusten maksullisia paikkoja kytätään, kenen etua se nyt palvelee?

    "Keskusteluihin osallistuminen on estetty sääntöjen vastaisen toiminnan vuoksi. Huom! Osa operaattoreista käyttää jaettuja ip-osoitteita (esimerkiksi Saunalahden mobiililaajakaistat) ja ip-osoitteesi on voinut joutua estolistalle sen takia."

    Joo, ja sellainen havainto että tämä robo valvoja toimii hanakammin yöaikaan ja silloin jos kierrättää liikenteensä ulkomaan ip:n kautta. Mutta on tällä mikkelin palstalla muutenkin herkkä sheriffi nykyään.

    Äänestä

Mikkelissä pitäisi olla joku liikennesuunnittelijainsinööri? Aikanaan kyseltiin liikenteen ongelmakohtia. Mikään kohta ei muuttunut.
Onko tässä kyseessä sellainen isoa pershettäänn vetävä virastolahna, joka ei osaa johtaa ja tehdä päätöksiä????

Äänestä

Sakkoja jakelee innokkaimmin erään uskonlahkon parkkipaavo. Tää hihhanderi on nähty tositoimissa. Varsinainen maallinen vaiva muille kuin pelastetuille!

Äänestä

Maan kovin pysäköintivirhe sakotus pakottaa autot parkkimonttuun. Näin rakennuttajat saavat nostettua montun käyttöastetta ja voivat kehua rakennuspäätöstään oikeaksi.

Äänestä

Ei parkkipaikkoja torille palvelemaan kaupunkilaisia.

Päättäjät käskee monttuun...totelkaa!

Äänestä

Pirkko Valtola komenteli Länkkärin jutussa monttuun ja torille. Ite taitaa olla stellan yläkerrssaa hommissa?

Huono kirjoitus 6-.

Äänestä

Oiskos luvattu parkkiliisoille extralisiä kun sakottavat urakalla kaikkia jotka eivät ole käyttäneet parkkimonttua, kuulema käyttöaste montulla on huono vielä. Kukahan montunomistaja/osakkana on....antavat varmaan hyviä joulu yms lahjoja joillekkin tahoille

Äänestä

Eilen parkkisakko kun myöhästyin 5min, kiekko vanheni.

Tänään parkkisakko ilman syytä. Mittasin askelilla tasan 20m mutta parkkipirkko mittasi kai mittanauhalla että 19,5m, hahaa, taas 40 euroa.

Äänestä
  • Ei pienitäkään toisten huomioimista liikenteessä.

    Luullaan, että punaisella pitää ajaa, luullaan, että jalankulkijat ovat vapaata riistaa, pyöräilijät kumoonajettavia. Suojatie on yleisin pysähtymispaikka risteyksessä.

    Missään, EN MISSÄÄN, ole nähnyt moista junttiutta ja metsäläisyyttä. En edes Mongoliassa. Mikä näitä vaivaa???

    Äänestä

Ja jalankulkijat sekä pyöräilijät samaa sortinsakkia.
Eteen tullaan niska jäpässä ilman valoja ja heijastimia asenteella että minä olen oikeassa.
Ei se oikeassa oleminen paljon auta jos henki lähtee.
Täällä on vallitsevana järjetön itsekkyys. Millään muulla ei ole väliä kunhan MINÄ pääsen ekana joka paikkaan ja saan aina kaiken.
Niin vanhat kuin nuoretkin hampaat irvessä oman edun tavoittelussa.

Äänestä

Tämä on se kuvottava, sisäsiittoinen mikkeliläinen rotu, joka hakee vertaistaan maan päältä.

Äänestä

Mikkelin parkkipirkot on rautaa.oikein ku hoitavat työnsä niin hyvin.ja rengaslukkokin,eka kerran näin kiinni tänään viljasiilon luona.jees.virhemaksua voisi korottaa vaikka sataseen.MIKKELIN kaupungin tuottavimmat työntekijät ja pienillä kuluilla.Ehkä pari lisää niin saatas noi sivukaupungin osat myös tikkiin.

Äänestä
  • Olikohan sama auto, semmoinen vihreä farmari, oli vielä tänään rengaslukossa siinä viljasiilon vieressä? Jos oli niin pitkään pitää varattuna yhtä rengaslukkoa.

    Siinä olen samaa mieltä että Mikkelin parkkipirkot on rautaa. Keskustasta ei vapaata parkkipaikkaa löytäisi jos ei olisi mitään kontrollia. Muutaman voisi tosiaan palkata lisää että ehtisivät sivukaupungillekin. Ainakin meilläpäin ei kaikki tiedä että vajaata puolta tuntia ei saa pitää autoa tyhjäkäynnillä.

    Äänestä

Ymmärrän tuommisen touhun Stadissa jossain Fredalla missä maksu on 4 € / tunti. Siellä ei vaan ole tilaa. Mutta mikkelissä idiootti .Esim Ylipäällikkösakottaja reinikainen kirjoittaa sakkolapun kun auto on 6 cm liian lähellä suojatietä vaikka maksu on maksettu tai kiekko on ok.ja sitten tämä valopää ottaa mittanauhan ja mittaa sen matkan. Joo 6 cm liian lähellä suojatietä. Saatte sakot... Ymmärrän kyllä,hän on ylipäällikkösakottaja ja hänen sana ja kuvakin on laki. Jätkä on pilkunviilaaja paskakasa mikä ei muuhun ammattiin kelpaisikaan.Ime parsaa reinikainen. Ja olethan sinä jotakin imenytkin,näkyy kyllä habituksesta.

Äänestä

Olisit vaan kirjottanut omalla nimellä "ubersakottajareinika", koska tuon tiedon perusteella mitä kirjoitit, sinut tunnistettiin :). Mitähän adjektiiveja laittaisin sinun habituksesta ja älykkyydestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perruutus kirjoitti:

Yle uutiset 13.04: "Kunnan asukaslukuun suhteutettuna parkkisakon saa Mikkelissä 25 kertaa todennäköisemmin kuin Raisiossa".

No hyvä että ollaan jossain asiassa ihan keulilla. Siis mänttiyden lisäksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu