Alasatakunta -nimisen lehden levikki on kymmenen vuoden sisällä muuttunut jonkin verran:
2003: 10 973
2004: 11 150
2005: 11 024
2006: 10 928
2007: 10 871
2008: 10 690
2009: 10 453
2010: 10 228
2011: 10 085
2012: 9 734
Tiedot saatu Levikintarkastus Oy:n sivuilta.
Haamuraja meni siis rikki viime vuonna, mutta enpä muista havainneeni minkäänlaista juhlintaa tapahtuneen johdosta. Salassako on juhlittu? Muutetaan lehden nimi sitten Salasatakunnaksi.
Itse ainakin avasin sampanjapullon juhliakseni tätä merkittävää virstanpylvästä kunniakkaan paikallislehden historiassa.
Alasatakunnan levikki
13
1042
Vastaukset
- tappoa harkitseva
Ei kannata tilata. Sulla on päässä vikaa liiaksi.
- Pointti?
Siis mikä tässä sun kirjoituksessa on pointti?
- Ilmainen vinkki
Sääliksi käy lehden työntekijöitä, kun joutuvat arvailemaan, kuka seuraavaksi saa lähtöpassit. 350 kappaleen pudotus levikissä vuodessa on reilusti enemmän kuin levikkialueen väestötappio. Veikkaan, että 1-2 hlöä saa loparit tänä vuonna ja saman verran ensi vuonna, jos levikin ja maksettujen ilmoitusten lasku jatkuu.
Lehden yli 90-vuotias avustaja tekee tarmokkkaasti juttuja alueen mahtitaloista. Ehkäpä hän suostuisi tekemään yhden jutun sijasta kaksi vanhalla taksalla - näin saataisiin alennettua palkkakustannuksia.
Alasatakunta on mielestäni vähän turhan laaja-alainen. Lehden sisältöä voisi kaventaa koskemaan vain Euran omia asioita. Facebookin Kauttua -ryhmä on saanut valtavan suosion ja sen aineistosta 90% on Pyhäjärvestä ja Kauttuan ruukin alueelta otettuja kuvia - niitä ladataan likemmäs sata viikossa ja kommentoidaan ahkerasti. Kauttualaiset ovat siis hyvin ihastuneita omaan ympäristöönsä aivan kuten kaikki euralaiset ovat ihastuneet Euraansa.
Uskoisin, että Alasatakunnan levikki lähtee nousukiitoon, kun painetaan joka numeroon Fb Kauttuan aineisto sellaisenaan. Kuvat, kommentit ja varsinkin se osa tekstistä, missä tuodaan esiin ihmisten henkilökohtaisia asioita, voidaan julkaista myös paperille painettuna versiona.
Paikallisuuden maksimoinnilla Aas:n myyntikäyrä saadaan sojottamaan ylöspäin.- Paikallislehti
Alasatakunnan kotipaikka on säkylä ja pääkonttori Eurassa.
- Kello tikittää
2013: 9 426.
- Alamaailman Ykä
Kai siinä vähän laskua on senkin johdosta, että jutut ovat turhan Eura-keskeisiä ja lehden kantana on yhdistää seudun kunnat yhdeksi sen ilosanomaa toistaen ottamatta lainkaan huomioon, että entisen Kiukaisten alueella asuu paljon kuntaliitokseen pettyneitä ihmisiä eikä Köyliössä ja Säkylässäkään ole asialle lämmetty enää vuosikausiin.
- Anonyymi
Kepukeskeisyys pilannut aviisin.
- spede tekstarit
Levikki laskenut tekstaripalstan tulon jälkeen rajusti, sattumaako?
- Pravda
Vaihtakoot nimeksi площадьоколо ста, taso kuin pohjois-korean lehdillä, vääristä aiheista ei tule juttua ja mielipiteitä ei julkaista vaikka kuinka perustelee kirjoituksensa faktoilla ja tilastotiedoilla. Lehti kuuluu Euran HyväVeli-verkostoon liian läheisesti.
- en tilaa
Todellakin lehti on kirjoitettu kuin lapselle. paikkakunnalle epämieluisat uutiset sivutaan. Länsi-Suomi ja satakunnan kansa kyllä kirjoittavat.
- kesto tilaaja
Ei täällä maaseudulla ymmäretä hienoja sanoja.pitää kirjoittaa kuin lapselle. Ei haluta tietää onko Eurassa pedofiilejä tai rosvoja kuva paratiisista voi särkyä.
- antikepo
Alasatkunta on paikallisten kepuliinien tiedotusaviisi, muita ei julkaista.
- Anonyymi
On mielestäni lehden taso noussut viimevuosina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895