Miten erotatte identtiset vauvat toisistaan?

yyy7

Eli onko joku ranneke kädessä vai mitä?

11

2627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm5

      onko vauvoilla samat vai eri sukupuolet?

    • no voi että

      Identtiset kaksoset ovat aina samaa sukupuolta :) ja kyllä aina joku pikku ero löytyy kun tarkkaan katsoo, ei identtisyyskään ihan täsmälleen samanlaisia kehtiä ja kolhuja tulee kaikille jatkuvasti. Mutta olen kyllä kuullut joidenkin käyttövän vaikka erivärisiä rusetteja tai vastaavia

      • twin sister

        Sinulle no voi että: identtiset kaksoset voivat olla myös eri sukupuolta. Itsekin olen identtinen kaksonenveljeni kanssa (ihan syntymätodistuksestani tarkistin). Olemme monien mielestä aivan saman näköisiä, paisi että hiukseni ovat pitkät ja veljeni lyhyet.


      • Identtisyys
        twin sister kirjoitti:

        Sinulle no voi että: identtiset kaksoset voivat olla myös eri sukupuolta. Itsekin olen identtinen kaksonenveljeni kanssa (ihan syntymätodistuksestani tarkistin). Olemme monien mielestä aivan saman näköisiä, paisi että hiukseni ovat pitkät ja veljeni lyhyet.

        Eri sukupuolta olevien identtisyys on hyvin harvinaista, sillä silloin hedelmöittyneen munasolun jakautuessa on tapahtunut mutaatio. Esim. y-kromosomi "katoaa", jolloin naispuolisella kaksosella ei ole toista x-kromosomia, vaan vain yksi(aiheuttaa mm. hedelmättömyyttä). Luultavasti olette epäidenttiset eli erimunaiset, mutta muistutatte paljon toisianne. Joskus syntymätodistukseen voidaan merkitä väärin, jos vaikka istukat ovat kasvaneet yhteen. Sillä identtisyys todetaan usein siitä että on yhteinen istukka(on kuitenkin joskus vaikea erottaa yhteenkasvaneesta istukasta).
        Eli jos olette identtisiä, niin luultavasti sinulla on kromosonipoikkeavuus, vain yksi x-kromosoni. (normaalisti miehellä XY ja naisella XX.


    • mammmuttimamma

      Toisella oli kynsilakkaa pottuvarpaassa, kunnes opimme erottamaan ne.

    • Hölmöt.

      Kattokaa niitten luomet ja muut syntymämerkit. Jos toisella on vaikka otsassa tai selässä tietty luomi, ja toisella kädessä kaksi luomea.

      • huoh...

        Läheskään kaikilla ei ole mitään syntymämerkkejä tai luomia...


      • ....................

        suurimmalla osalla vauvoista ei ole luomia tai syntymämerkkejä.

        Aloittajalle, usein identtiset kaksoset ovat ihan tunnistettavasti erinäköisiä, kohdussakin olot ovat usein erilaiset, päänmuoto voi olla erilainen.


    • Kaksonen1986

      Olen itse 26-vuotias kaksonen ja vanhemmat ovat kertoneet, että alussa meillä oli siskoni kanssa rannekkeet tunnistusta varten. Kun kotiin päästiin ja nimet annettiin, niin ruvettiin nimen mukaan pitämään erivärisia vaatteita (P-alkuiselle siskolleni punaista, minulle muut :) )

      Kaksosia ei siis välttämättä heti alussa erota muuten kuin ulkoisilla apuvälineillä.

    • Vauva ei tiedä nimeä

      Onhan siinä pitänyt olla vauvoissa jokin pieni eroavaisuus kuitenkin, ei pelkkä nimenanto tee sitä eroa.
      Esimerkiksi kumpi on se "Pirjo" jolle laitetaan ne punaiset vaatteet?

    • dhyujyhdgrfs

      lakattiin varpaankynnet siihen asti kunnes neidit keksivät varpaansa puruleluiksi :) itse opin tunnistamaan (hyvin samannäköiset, syntymämerkittömät) tyttömme n. kolmen viikon jälkeen ilman varpaiden tsekkaamista :)
      mies ei alkuun uskonut että tunnistan todella tytöt ja jekkuna kerran ollessani suihkussa, vaihtoi tyttöjen vaatteet toisin päin. Kauempaa tyttöjen ollessa sittereissä en huomannut mitään, mutta samalla sekuntilla kun nappasin toisen neidin syliin huomasin, että jotain pielessä =p mies oli ällikällä lyöty, mutta oppi itsekkin tunnistamaan tytöt joskus parin kuukauden kohdilla.
      MIehen eduksi sanottakoon, että hänen työnsä on matkustusta vaativaa ja hän oli tyttöjen kanssa paljon vähemmin kuin minä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      388
      4293
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1628
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      135
      1464
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      69
      1194
    5. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      70
      1028
    6. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1026
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      12
      957
    8. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      920
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      905
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      901
    Aihe