Parempi porukka menee kauppaan, puhuu kovalla äänellä omaa kieltänsä (eri kuin muilla kantaväestöllä), vaatii omalla kielellänsä palvelua, No minimipalkkainen kantaväestön edustaja ei ymmärrä paremman porukan kieltä, ja saa niskaansa paremman porukan sadattelut. Kaupan omistaja tulee paikalle, pahoittelee paremmalle porukalle palvelun huonoutta, ja lupaa irtisanoa minimipalkkaisen kantaväestön edustajan huonosta palvelusta. Parempi porukka saa skumppansa, ja minimipalkkainen kantaväestön edustaja saa potkut ! Oikeus tapahtui.
parempi porukka
Parempi porukka
4103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Fy fan ,,, huonoa asiakaspalvelua !
Hieman karrikoiden noin on asia maassamme. Pääväestö on alennettu yhden vähemmistön kielipalvelijoiksi ja etuilujen maksajaksi.
Olen nähnyt jopa joensuun aikuisopiston ruokalassa
kuinka suomenruotsalainen vieras on kysynyt jotain
ruotsiksi henkilökunnalta ja käynyt jankuttamaan maan kaksikielisyydestä
kun ei saanut palvelua omalla kielellään.
Pöydässä hän taas puhui suomea.
Vihaa nostattavaa röyhkeyttä.....
Jos ruokalassa tullaan vaatimaan ruotsinkielistä palvelua, niin vaatijalle voi sanoa että hän voi muuttaa Ruotsiin tai painua vttuun. Koska "kaksikielinen Suomi" toimii ainoastaan virastoissa ja tuomioistuimissa.