Olen ajatellut hankkia uuden Leonin koska pidän sen ulkonäöstä, varustelutaosta ja teho/vääntö lukemist.
Huomasin kuitenkin että Seatin sivuilla teknisissä tiedoissa annetaan seuraavat tiedot:
2.0 TDI (150hv)
Kiihtyvyys 80-120km/h = 12,1 sek
2.0 TDI (184hv)
kiihtyvyys 80-120km/h = 10 sek
Nuo lukemat on kyllä käsittämättömän huonoja. Voiko nuo pitää paikkaansa ?
Muilla perusautoilla nuo lukemat pyörivät yleensä 4-8 sekunin pinnassa.
Onko uusi Leon oikeesti noin laiska ???
Kuulostaa uskomattomalta kun teho/painosuhde on aika hyvä.
Uusi Leon 80-120km/h hidas ?
7
466
Vastaukset
- se riippuu
Minusta nuo luvut on ihan hyviä dieselvehkeelle. Luultavasti mitattu suurimmalla vaihteella. Vastaavalla koneella varustetut VW:t ja Audit ovat samoissa lukemissa.
- 19+13
Aivan, ihan normaaleja perusarvoja. Samat arvot kaikissa VW-konsernin autoissa, joissa sama kone. Ja ihan tyypillisä verrattaessa mihin muuhun saman hintaluokan autoihin merkkiin tahansa. Moottoristahan arvot riippuvat.
Onneksi useimmat osaavat kuitenkin käyttää vaihdekeppiä tarvittaessa. - Yhklfoöf
19+13 kirjoitti:
Aivan, ihan normaaleja perusarvoja. Samat arvot kaikissa VW-konsernin autoissa, joissa sama kone. Ja ihan tyypillisä verrattaessa mihin muuhun saman hintaluokan autoihin merkkiin tahansa. Moottoristahan arvot riippuvat.
Onneksi useimmat osaavat kuitenkin käyttää vaihdekeppiä tarvittaessa.Muut merkit kyllä ilmoittavat paljon parempia lukemia.
Miksi seat ilmoittaa lukemat suurimmalla vaihteella kiihdyttäessä jos muut ilmoittavat nopeimman mahdollisen ajan. - niinköhän?
Yhklfoöf kirjoitti:
Muut merkit kyllä ilmoittavat paljon parempia lukemia.
Miksi seat ilmoittaa lukemat suurimmalla vaihteella kiihdyttäessä jos muut ilmoittavat nopeimman mahdollisen ajan.Mitkä merkit?
Useat merkit ei ilmoita näitä arvoja lainkaan.
- Miklosnehmet
Mittasin Ibizan 1,2 tsi (77kw) DSG 80-120km/h=7 sekuntia, eli ihan kelpo suoritus
- gs birotor
Ilmeisesti tuo lukema on suurimmalla vaihteella.
- sall1
1.4 tsi 140hv menee 80-120 noin 5 sec, pienimmällä vaihteella eli tuo 2.0 tdi 150 menee varmaan samoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2623208Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741274- 661193
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180998Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47906- 62899
- 48824
- 47762
- 40741
- 39708