Olin muutaman kerran treffeillä skitsofreenikon kanssa. Ei se siitä etukäteen kertonut, mutta katseesta näki, että tuo on hullu. Oli kehunut itseään etukäteen mm. "komeahkoksi". Vanhempiensa rahoilla loisiva ikuinen jatko-opiskelija, eikä kyllä ollut komeakaan. Puhe oli sellaista monotonista, jatkuvaa, missä ei saanut suunvuoroa. Koko ajan kyseli "onks kaikki hyvin?" ja muikisteli suutaan. Alkoi soitella monta kertaa päivässä, niin että minua häiritsi. Kerran oli yökylässä, niin heräsin yöllä siihen, että se kuristi minua. Oli tutkinut kännykkäni ja siellä oli (tietenkin) miestenkin puhelinnumeroita. Aamulla, kun heräsin, oli häipynyt, samoin puhelin oli häipynyt. No tein rikosilmoituksen varastetusta puhelimesta ja suljin liittymän. Puhelin löytyi sitten piilotettuna kirjahyllyyn sattumalta, mutta viikon jouduin olemaan liittymä suljettuna. Puistattava tyyppi. Se soittelee vieläkin joskus, vaikka tuosta on 6-7 vuotta ja seurustelen nykyään, niin se ei usko, että minulla olisi miesystävä. En kyllä ikinä unohda heräämistä kuristamiseen ja se tyyppi haluaisi vieläkin tavata, onneksi asuu toisella paikkakunnalla.
Kamalin kohtaaminen
7+6
7307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tarinasi ei kuulosta uskottavalta....
Se on sinun ongelmasi, totta joka sana. Tyyppi vaihtaa usein numeroaan, niin erehdyn vastaamaan sille puhelimeen, sitten se tivaa, eikö voitaisi nähdä... Siinä sitten hienotunteisesti yrittää sanoa, että EI, kun olet pelottava ja vastenmielinen!
Mistä tiedät hänen olleen skitsofreenikko?
Hän kertoi olevansa skitsofreenikko. Takuulla jokin persoonallisuushäiriö enemmän pinnalla, skitsot eivät ole noin ulospäinsuuntautuneita.
Olet häpeällinen ihmissaasta. Nimität skitsofreniasta kärsiviä huolettomasti skitsoiksi ja teet pohjattomia olettamuksia skitsofreenikoista yhden kokemuksen kautta. Jos hän sitä paitsi todellakin olisi skitsofreenikko, olisi hänellä lääkitys sairauteensa ja siten luettelemasi oireetkin olisivat puuttuneet.
Parhain terveisin, "skitso".
Itse olet häpeällinen ihmissaasta. Minulla itsellä on bipo ja kutsun sitä huolettomasti bipoksi. Tunnen monia skitsofreenikkoja.
Jos olis tollanen tyyppi niin veikkaisin et se olis vaan ennemmin psykopaatti, nauttis seksinaikana kuristamisesta. Ennemminkin jos on psykoossissa sitä pelkää.