Mitä mieltä olette Nikon 1-sarjasta? Onko kokemusta? Itse olen ajatellut ostaa Nikon 1 J 2:n. Onko kuvanlaatu hyvä? Vastaako hintaa? (:
Mitä mieltä Nikon 1-sarjasta?
5
1057
Vastaukset
- Canonisti minäkin
Testien mukaan sarjaan ei ole kelvollisia objektiiveja, kenno on liian pieni ja etsin puuttuu. Tuli tutustuttua tuohonkin, kun hain järjestelmäkameraa vähän aikaa sitten.
Pikkujärkkäreissä Fuji on tällä hetkellä askeleen edellä muita, kun Leica unohdetaan hinnan takia. Jos sähköinen etsin riittää, niin Olympus tai Panasonic on mahdollinen valinta. Micro 4/3 objektiivien kanssa tulee olla todella tarkka. Bajonettiin on muutama hyvä prime ja paljon huonoja zoomeja. Kurkkaapa tuonne Digicamera.net-foorumille. Siellä on ihan asiallisia ketjuja aiheesta. Canonistin vastaus on aika yksioikoinen. Nikonin 1-sarja on peilittömistä ylivoimaisesti nopein sekä sarjakuvauksessa, että AF:n toiminnassa niin still-kuin videokuvauksessakin. Kenno on sen kokoinen kuin se on siksi, että minijärkkäri säilyy mininä myös silloin, kun objektiivi on rungossa paikoillaan.
Mitä järkeä on siinä, että ison kennon myötä runko on kyllä pieni mutta optiikka 2-3 kertaa runkoa suurempi?- Kamera aina mukana
Joku tykkää, toinen haukkuu. Sekä J1:llä että V1:llä otettuja kuvia:
http://nikon1stories.blogspot.fi/ - u43
u43 on minijärkkäreistä paras systeemin, ainakin toistaiseksi. En harkitsisi edes muita. Putkia on ihan OK määrä ja rungoissakin valinnanvaraa. Etsintä en ole koskaan edes kaivannut mutta ehkä kuulun "uuden liiton" kuvaajiin (vs. vanha liitto) ;)
Tämä on sitten täysin subjektiivinen mielipide- Canonisti minäkin
Olyn Pen sarja kiinosti minuakin, kunnes Fuji tuli markkinoille. Siinä joutuu vain laskemaan parisataa ylimääräistä jokaista objektiivia kohti, koska etsimet joutuu ostamaan erikseen. Onneksi etsimiä tekee mm. Voigtländer.
Objektiiveja mikro 4/3:an on muutama. Huonoahan tuollaiseen ei kannata ostaa, rungot ovat kuitenkin ihan ok. Lähinnä kyseeseen tulee Olyn pari primea ja Panan Leica yhteistyönä tehdyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1503805Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,863229SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.852644Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.72426Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2472373Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392226Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv841833- 42979
- 95958
- 53849