Talous pitää tietysti olla kunnossa,oli miten pieni tahansa. Mutta uho voittaa vaaleissa näin pienillä rahoilla on lähinnä hymyilyttävää. Eduskuntapuolueet käyttävät vuosittain n sata miljoonaa politikointiinsa ja lisäksi niillä on virkamiehistö,kiinteistöt ja eri laitokset tekemässä työtä puolestaan ilmaiseksi.Kyllä kysymyksessä on monen sadan miljoonan koneisto joka käyttää häikäilemättä hyväkseen myös korruptiota jolla luodaan kannatuspohjaa laeista välittämättä.
IPU ei tällä tavalla voi toimia,se on hyväksyttävä. Ainoa keino pärjätä on ylivertainen tieto asioista ja saada ihmiset uskomaan asiaamme. Kysymys on ihmisten jokapäiväisistä asioista.Elämisen pääasioista. Meidän ei tarvitse keksiä mitään ikiliikkujaa. Voisimme esim lähteä tekemään työtä pientä palkkaa vastaan jolloin pääsisimme ihmisten kanssa keskusteluihin siinä sivussa.
IPU ei tällä tavalla voi toimia,se on hyväksyttävä. Ainoa keino pärjätä on ylivertainen tieto asioista ja saada ihmiset uskomaan asiaamme. Kysymys on ihmisten jokapäiväisistä asioista.Elämisen pääasioista. Meidän ei tarvitse keksiä mitään ikiliikkujaa. Voisimme esim lähteä tekemään työtä pientä palkkaa vastaan jolloin pääsisimme ihmisten kanssa keskusteluihin siinä sivussa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Penneillä pärjää, jos niitä sataa monelta suunnalta.
Ilman isompia laskemisia, on helppo saada esim, tuhat lahjoittajaa,
tuon kolmenkympin mukaan siitä tulisi v360000, kyllä sillä jo saa
aika monta lehtimainosta, mainoksia tärkeämpää on mielestäni tiedon
levittäminen, eli lehtiin kirjoituksia siitä missä mennään, en usko
että monikaan tekee äänestyspäätöstä pelkän mainoksen perusteella,
siihen tarvitaan tietoa.
Mutta asiaan, tuli mieleeni että kun olen aika paljon lueskellut näitä
nettikeskusteluja, niin olen ymmrtänyt että pienyrittäjät ovat
lirissä näiden monenlaisten direktiivien kanssa, kannattaisiko
ottaa heidän järjestöihinsä tai suoraan yksittäisiin yrittäjiin
yhteyttä ja pyytää heitä mikaan toimimaan, ja kertoa tuosta
kansalaisaloitteesta samalla, vaikka luulisi sen nyt olevan kaikkien tiedossa, niin ei välttämättä ole, kiireiset ihmiset ei ehdi täällä
netissä lueskella mitään, ja mediathan on hyvinkin hiljaa.
Miten olisi jos noissa nimenkeräystalkoissa tarjottaisiin kuppi
kahvia, siinähän sitä tulisi juttelutilaisuus samalla, tuskin ne jotka
ovat vastahankaan kahvillekaan tulevat.
Ja, se tiedon saanti, pitäisikö painaa oikein pieni vihkonen, missä
olisi eri asiantuntijoiden bkokeja, miten erotaan, mah,seuraukset,
ja muuta tietoa, ytimekkäästi kerrottuna, mutta niin että ihmiset tajuaisi että tämä on toimintaa yli puoluerajojen.
moni varmaan luulee rttä jos osallistuu tuohon aloitteeseen,
niin on siirtynyt IPU:n kannattajaksi, sitä ei siksi kannata nyt
erikoisesti tuoda esiin, sen aika on myöhemmin, vaalien alla.
Tästä tuli nyt oikein lörpötys, enkä kyllä tarkista virheitä, kestäkää.
"idea se on huonokin?"
Eipä ollenkaan huonoja ideoita. Toteuttajista on vain puute ja vähän muustakin. Aktiivisuutta ja rohkeutta tarvitaan kansalaisilta yli puoluerajojen.
Puolue-ajatus joutaa nyt nurkkaan ja ajatellaan vaan kansalaisten parasta. EU-Eliitti on karvansa näyttänyt ja nyt olisi viimeistään hypättävä pois.
Suomessa asiat hoidetaan puolueiden kautta. Niille on annettu valta päättää asioistamme perustuslain kautta. On turha luulla että voidaan toimia muuta kautta. Huomioitava myös on että yrityksillä ei ole äänivaltaa ja se valta jota nyt käyttävät puolueiden kautta on laitonta,rahalla ostettua. Puolueiden ja äänestäjien pitää tämä tietää. Jos perusasiat ovat hukassa niin mitä vain voi tapahtua. Siksihän koko talous on kuralla koko maailmassa. Tällaista peliveivausta on harrastettu ja seuraukset pahat.
IPUn kannattaisi perustaa aivoriihi jotta päästäisiin edes alkuun politiikan teossa. Tarvitaan erimielisiä ihmisiä kehittämään puoluetta. Vanha malli ei toiminut.
Eipä tyrkytetä sitä eroa vaan puhutaan yritysten talousongelmista ja yhteiskunnasta ja sen rahoituksesta. Jotta saisimme yhteyksiä ihmisiin,tarvitsemme tärkeitä täkyjä tekemään puoluetta kiinnostavaksi. Emme voi esiintyä vain omia pieniä etuja hamuavina vaan on kehitettävä asioita koko yhteiskunnan parhaaksi.
Yksi esimerkki on verotus joka on mennyt aivan kummalliseksi. Sehän suoraan estää pienituloisilta työnteon ja säästämisen joka on kaiken toiminnan elpymisen ehto. Siis kaikille samat mahdollisuudet verotuksen saralla. Ja typerintä on tämä menoista verotus joka rasittaa erityisesti pienituloisia.Pitää käsittää että EU:ssa meillä ei ole mahdollisuutta muuttaa verotustamme oikeaan suuntaan ikinä. Yksi räikeimpiä verotuksen muotoja on yritysverotus jolla estetään työn luominen. Yritysvero pois kokonaan ja tilalle progressiivinen henkilövero. Mikään muu puolue ei voi tätä edes esittää EU-jäsenyyden kannatuksensa vuoksi.Me voimme ja se sopisi hyvin päämääriimme.
Rahaa kerjäämällä teemme itsemme raukoiksi. Säälillä emme voi voittaa.
Säälillä emme voita,
Tuosta nyt voidaan olla montaa mieltä, rahan keruu on normaalia
toimintaa myös valtapuolueissa, myydään tyhjänpäiväisyyksiä ja
myyntituloilla katetaan puolueen menoja, minusta on reilumpaa
keräyksellä hankkia tuloja kuin kaupata jotain turhaa roinaa, kaikki
tajuavat että rahaa tarvitaan, eikä ole mikään häpeä pyytää sitä
maamme pelastamiseen.
Väyrynenkin möi mukeja, saadakseen rahaa omaan kampanjointiinsa,
vaikka kepu on iso puolue, eikä mekään ilman pärjätä.
Mekin voisimme pistää muuntiin mukeja, joissa olisi Pesosen vaaleista toiseen käyttämä ns. rippikuva. Mukeja kun teettää 10 000 kappaleen sarjan, ei kustannukset mukia kohden nouse kuin viitoseen. Jos niitä myydään 30 eurolla, jää yhdestä mukista jo 25 euroa voittoa. Yhteensä siis 250 000 rahaa!
Tästä pois verot ja Pesoselle maksettava tuntuva korvaus jää Ipunkin vaalikassaan 20 000 euroa. Tällä saadaan näyttävä televisiomainos meille tärkeissä eurovaaleissa.