Kai kaikki huomasi kun uutisissa kun eläkemaksu vajausta aletaan täyttään sijoitustuotolla, eläkerahat onkin vielä jakamatta rahamiehille !
Eläkerahat pörsiin, tämä
vielä puuttui !
1552
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
eläkerahastot on mesinen mätäs vielä poimimatta
"Mikäli eläkevakuutusmaksuja ei haluta korottaa, on toinen vaihtoehto lisätä eläkevarojen sijoitustuottoja. Se vaatisi kuitenkin lisää riskinottoa ja siihenkään ei näytä tällä hetkellä olevan halukkuutta, sanoo Vanne."
Kokoomuslaiset tyhjentää tämänkin
SDP hyvänä apurina.
Vasemmistoliiton etujen mukaista
-sanoo vasuri Lapintiekin
edes kotimaahan VAIKKA TALVIVAARAAN
mutta ei kaikenmaailman himmeleihin ja pyrämideihin !
kova tuotto !
ihmisiä valmistellaan rahojen siirtämiseksi.
Urpilainen ja Katainen ovat järjestämässä yhteiskuntaamme varsinaista sosiaalipommia.
Eli köyhien määrä lisäänty räjähdysmäisesti.
Nyt kun ei mitenkään ihmiset voi pärjätä edes pienellä nykyeläkkeelläkään, ja näkyy olevan suuntaus, että noiden pieneläkeläisten määrää vain lisätään, samalla kun siltä pieneltä 700 euron eläkkeeltä viedään kaikki ostovoima pois, ja se varastetaan suoraan sähkö ja vesi ym. muilla maksuilla ökyrosvoille.
On myöskin huvittavaa seurata, kun puhuvat keskipalkasta, jonka saavat yllättävän korkeaksi, jopa sellaiseksi, ettei tuolla luulisi olevan mitään huolta huomisesta, vaan kun totuus onkin aivan toisenlainen.
Kyllä täytyy olla joillakin hirveät tulot, jos tuohon keskipalkkaan saadaan jotenkin sijoitteua ne todella pienipalkaiset, joiden käteen jäävä tulo on reilusti alle 2000:n euron. Ja noita kun mahdottoman paljon, niin täytyy olla sitten todella paljon niitä joiden palkkaus on ylisuuri.
No poliittiset koijarit ovat hyvävelijärjestöineen masinoineet yhteiskunnan rahoista hirveät palkat, ja ökyeläkkeet itselleen.
Suomesta ei voi enää millään muotoa puhua minään hyvinvointiyhteiskuntana, on siittä demarit sen huolen pitäneet, ja tuhonnet sen viimeistään viimeistään tällä hallituskaudella.
Ai miksi juuri demarit?
No muistelkaapa niiden vaalilupauksia, ja sitten juuri päinvastaisia toimia hallituksessa.
Miten edes kehtaavat käyttää itsestään nimistystä työväenpuolue.
No valettahan se on ollut heillä koko historiansa ajan, jolla ovat kusettaneet työläisiä ökyrosvojensa pohjattomaan pussiin.
Vassukkareppanat näkyvät olevan vain pelkkä demukoiden käskytetettävä resukkasakki, joka toimii niinkuin demukat käskee, kun itsellään ei ymmärrys riitä mihinkään. Eli ovat yhteiskuntakusetukse apujoukkona, joko tietoisesti, tai sitten silkkaa tyhmyyttään.
Kuten muistamme Suvi-Anne Siimeksenkin tapauksen, niin vain lähti suureksi johtajaksi omiensa luo, kun ensin oli kusettanut tavalista ahertajaa.
Arhinmäki saa myöskin varmaan, jonkun hyväpalkkaisen suojatyöpaikan hyvävelijärjestön hyväksi toimimimestaan.
Nyt kun eläkerahahoilla aletaan pelaamaan, nin takuulla löytyy sellaiset pelurit, ettei niistä ritä enää tavallisille maksajille.
Uskokaa jo, että yhteiskuntamme ryöstetään putipuhtaaksi, ja maahamme ei jää kuin suuri köyhyys.
Koko nykyhallituksen ajan, on kuilu rikkaiden ja köyhien välillä vain suurentunut.
Joten kaipa kansa siitä noita "vasemmistopuolueita" kiittää taas seuraavissa vaaleissa, kun ensin uskovat niiden valheita.
Köyhien hyvinvointimme on laskenut sitä mukaa, kun Keskustan kannatuskin. Eli täytyy alkaa äänestämään Keskustaa, jotta säilyttäisimme edes jonkinasteisen hyvinvoinin myöskin köyhien keskuudessa.
ennakoida katselemalla saippuasarjoja teeveestä, yläluokka viettää leppoista elämää, jonka mahdollistaa palvelleva luokka, joita joskus vilahtaa kuvissakin..
aika ollut suomessakin
Kyllä nyt on hyrsylän mummo jälkijunassa niin maan perusteellisesti.
Porvarit ovat PELANNEET eläkerahanne jo sielä pörssissä ja siksi on kassat tyhjät:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=226907
Kyllä voisi kepulitkin vähän mummojaan valistaa, etteivät ihan tyhmyyttään tule paljastaan
totta
ole enää mitään väliä
hävitetään ja satojen miljardien EU sitoumukset niin homma alkaa olla pulkassa !
Valtion eläkerahaston ennakkotietojen mukaan tappiota tuli 15,8 prosenttia.
Maailmanlaajuisen finanssikriisin vaikutukset näkyivät lähes kaikissa omaisuusluokissa. Ainoastaan rahamarkkinasijoitukset ja valtioiden velkakirjalainat tuottivat kohtuullisesti