Keskusta on menettänyt jopa 12 000 jäsentä huhtikuun 2011 eduskuntavaalien jälkeen. Ja syystäkin. Puolueen toiminta on ollut ala-arvoista ja jäsenet ovat siihen tympäytyneet. Kepun lopun alku ainakin kiivastahtinen, mutta ei yllättävä.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/04/1737052/ts-puolueiden-jasenmaara-pudonnut---pienilla-pyyhkii-hyvin
.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/04/1737052/ts-puolueiden-jasenmaara-pudonnut---pienilla-pyyhkii-hyvin
.
Vastaukset 13
Vanhimmat
JHoopasejoo.
Huvittavinta asiassa on se että noiden kahden mainostetun puolueen jäsenmäärä on yhdessä vähemmän kuin keksustan jäsenmäärän väheneminen. On se kauhiaa kasvu kun kaksi vuotta on jäsenmäärä lisääntynyt eikä ole KUIN 8000 jäsentä.
Voi sanoa että ei oikein vakuuta noiden puilueiden vetovoima. On se jiotakin juos kaikkien puoolueiden jäsenistä on puolet eli 50% Keksustan jäseniä.
Siis kaikkien muiden puolueiden jäsenmäärä Yhteensä sama kuin keskustan jäsenmäärä yksin. Siitä sen puoloueiden vetovoimaisuuden näkee.
Muuten Demarit on menettäneet jäsenmäärästään yli 50% viimeisen 20 vuoden aikana. Demarit on joskus ollut jäsenmäärältään isompi kuin keskusta. Lasku alkoi Lipposen pääministerikauden aikana ja on jatkunut sen jälkeen nopeana ja tasaisena.
Huvittaa suuresti tuo suhteellisuudentajun puute, mikä tätä kansaa suurelta osin vaivaa. Uutistoimittajat ovat siinä kärkijoukkoa. Ettei taas olisi ollut sylttytehdas asialla.
Huvittavinta tässä on se, että tuolla jäsenmäärällä pitäisi eduskunta ja hallitus olla täynnä pelkkiä kepuleita. Tainnut puolueuskollisuus ollut kuitenkin äänestettäessä heppoisella pohjalla ... hehheheh
Onko ne haamujäsenetkin menetetty?
Tässä hauska kuva.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/paivan-kuva-tassa-pakenee-keskustan-hallintopaallikko
Onneton puolue jos on 150 000 rekisteröitynyttä jäsentä ja on silti oppositiossa.
Pahasti on puoluejohto mokaillut muiden ja omienkin silmissä kun tuollainen on tulos tolla jäsenmäärällä.
Todellakin. Varmaan Suomen puoluehistorian huonoin panos/tuotos suhde.
Onkohan jäsenmäärässä mukana kaikki tukiais-eläimetkin ?
Keskusta menettänyt 12 000 jäsentä... Se on hieman vähemmän kuin se ihmismäärä, jonka kepuhallitus määräsi irtisanottavaksi.
kun turha joukko lähtee pois. Keskustaan jää kova ydin. Sen edustjina täällä on mm. sonnimies/sapiens dux. Jaa, mutta eihän se ole kai päässyt jäseneksi, on vain keskustaa lähellä;D
Tuo 12 000 ei tunnu missään kun Suomen kaikissa puolueissa on 300 000 jäsentä näistä puolet eli 150 000 on keskustalla.saatte vielä kulkea pitkän matkan että pääsette siihen.kokoomus ja vikerpiipertäjä toimittajat eivät oosaa laskea, eihän ne osaa muutakaan.
Miten joku voi olla niin tyhmä, että on puolueen jäsen ja vielä maksaa siitä että saa olla jäsen?
Juha Sipilän ala-arvoinen toiminta on saanut aikaan todellisen jäsenkadon Kepussa.
hih hih pikkasen kun keikautan verkkosukkia niin ihra alkaa kivasti hytkyä hi hih
Kyllä Sipilän pittää tehdä jotain muuta kuin harrastaa vaan Soinin kanssa oppositiokivaa, jotta kepun oikea kannatus ei vajoisi alle 10%:in.