Skanssin CM:n tarjoukset

Kävimme tänään 15,4, Skanssissa ja päätimme lopuksi käydä ruokaostoksilla Cittarissa. Aikomuksenamme oli ostaa myös tarjouksessa ollut kananmunapakkaus, mutta se sai jäädä kauppaan, koska päiväyksenä oli 17.4!

Totesimme, ettei kyseiseen kauppaa tarvitse enää mennä. Surkeaa touhua!
21332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Voi jessus!:D Pienestäpä on kiinni! Valivali vaan teillekin ja ehkä parempi että pysyttekin poissa!

Ellet ole vielä älynnyt, tänään on vasta 15. päivä eivätkä kananmunat ole taatusti pilalla vielä loppuviikostakaan. Mutta no joo, ole ilman, parempi niin!

Äänestä
  • Tälle kirjoittajalle tiedoksi, että niissä kananmunissa on yleensä noin kolme viikkoa myyntiaikaa ja meillä menee ainakin pari viikkoa 15 kananmunan käyttämiseen. Päiväys oli huonompi kuin niissä kananmunissa, jotka ostin ennen pääsiäistä.

    "Ellet ole vielä älynnyt, tänään on vasta 15. päivä eivätkä kananmunat ole taatusti pilalla vielä loppuviikostakaan. Mutta no joo, ole ilman, parempi niin!"

    Äänestä

  • ssdfja kirjoitti:

    Tälle kirjoittajalle tiedoksi, että niissä kananmunissa on yleensä noin kolme viikkoa myyntiaikaa ja meillä menee ainakin pari viikkoa 15 kananmunan käyttämiseen. Päiväys oli huonompi kuin niissä kananmunissa, jotka ostin ennen pääsiäistä.

    "Ellet ole vielä älynnyt, tänään on vasta 15. päivä eivätkä kananmunat ole taatusti pilalla vielä loppuviikostakaan. Mutta no joo, ole ilman, parempi niin!"

    Eikö kyseessä ollut joku euron tarjoustuote? Jos kananmunia saa eurolla 10 kpl ja merkitty parasta ennen-päiväys on vaikkapa ylihuomenna, on mielestäni turha itkeä sitä miten on muka tullut kusetetuksi. Alennukselle on silloin joku syy. Ja kananmuna kyllä säilyy vaikka se maaginen päiväysmerkintä olisikin ylittynyt.

    Äänestä

Palautteesta on eniten hyötyä, kun sen antaa oikeaan paikkaan, eli mahdoitteko kertoa mielipiteenne myös siellä kaupassa? Kananmunathan on kondiksessa kolmekin viikkoa parasta ennen- päiväyksen jälkeen, mutta ymmärrän harmituksen. K-Kauppiaat ottaa yleensä onkeensa palautteesta, toisin kuin Prismat, joissa ei asiakkaalla ole sen suuremmin väliä. Palautetta antamaan vaan.

Äänestä
  • Julkinen tiedottaminen epäkohdista on parasta palautetta näin "some" aikana.

    Itse teen aivan samaa. Yrittäjät miettiköön mitä tekevät.

    Jos halutaan toimia eettisesti, niin tuollaisessa alennuksissa täytyisi olla kyltti, jossa huomautetaan viimeisen käyttöpäivän olevan huomenna.

    Äänestä

  • Mitä siitä vaikuttaa siellä kaupassa kertoa? Kyllä ne tietää että viimeinen käyttöpäivä on huomenna.

    Äänestä

  • törkeilyn aika ohi kirjoitti:

    Julkinen tiedottaminen epäkohdista on parasta palautetta näin "some" aikana.

    Itse teen aivan samaa. Yrittäjät miettiköön mitä tekevät.

    Jos halutaan toimia eettisesti, niin tuollaisessa alennuksissa täytyisi olla kyltti, jossa huomautetaan viimeisen käyttöpäivän olevan huomenna.

    Niin, nykyihminen on täysin lukutaidoton vajakki, joka ei älyä itse asiaa tarkistaa ellei siitä erikseen kerrota...

    Äänestä

  • hurraa! kirjoitti:

    Niin, nykyihminen on täysin lukutaidoton vajakki, joka ei älyä itse asiaa tarkistaa ellei siitä erikseen kerrota...

    Vajakki on se kauppias joka tällaisilla tempauksilla saa paskat niskaansa ja menettä maineensa.

    Äänestä

  • diipa daa apina kirjoitti:

    Vajakki on se kauppias joka tällaisilla tempauksilla saa paskat niskaansa ja menettä maineensa.

    Onko se kauppiaan vika jos asiakas on idiootti?

    Äänestä

Kyllä on nykyihmisten elämä vaikeaa. Ostan kerralla paljon munia suoraan tilalta ja ne on käyttökelpoisia 3-4kk. Tosin eivät koskaan riitä niin pitkäksi aikaa. Sama juttu on tuo maito. Toiset kaatavat viemäriin maidon, jos päiväys mennyt, haistamatta tai maistamatta. Eipä taida ruoka olla vielä liian kallista Suomessa.

Äänestä

Kompaten aloittajaa
Tuotteessa olisi pitänyt olla edes ale lappu
mut joo skanssissa eii muutenkaan tunneta päivämääriä
jopa vanhoja jauhoja ja mehuja myynnissä
ja LASTENRUOKIA
vähän pitäis olla tarkempi
mut onneks on muitakin kauppoja
ei tarvi skanssiin mennä

Äänestä

Ei kannata syödä tuotteita, joiden parasta ennen päiväys on umpeutunut. Vielä vaarallisempaa on käyttää tuotetta, jonka viimeinen käyttöpäivä on vanhentunut. Jos pakkaukseen on merkitty viimeinen myyntipäivä, se lienee vielä käyttökuntoinen normaalin kotisäilytyksen ajan, muttei sekään kuukausitolkulla...

Äänestä

Aloittaja vielä lisää, että kävin aikaisemmin samana päivänä Kupittaan Cittarissa muissa asioissa ja tämän kaupan kananmunissa päiväyksenä oli 5.5. En kuitenkaan ostanut niitä, koska en ostanut muitakaan elintarvikkeita sillä reissulla.

Ja en totta vieköön osta enkä käytä eteenkään kananmunia (koskee myös esim. broilerinlihaa), joiden parasta ennen tai viimeinen käyttöpäivä on mennyt.

Juu ja olen antanut palautetta kaupoille useampaankin otteeseen mm. homeessa olevista kääretortuista ja leivistä, joissa on vielä päivämäärää jäljellä.

Äänestä
  • Olen ostanut kananmunia, joiden pakkauksessa on pakkauspäivksi merkitty muutaman vuorokauden takainen päivämäärä. Ne ovatkin osoittautuneet liian tuoreiksi, eikä niitä voi käyttää reseptien mukaisesti leivontaan. Siksi nyttemmin tarkistankin aina munien pakkauspäivän tai viimeisen myyntipäivän tietääkseni ovatko ne tarkoittamaani käyttöön sopivan vanhoja!

    Äänestä

No kyllä kananmunia voi käyttää jokusen viikon parasta ennen-päiväyksen jälkeen ja maitokin on juomakelpoista viikon, jopa puolitoista kyseisen merkinnän jälkeen. Viimeisen käyttöpäivän ylittänyttä lihaa en minäkään käytä. Justhan telkkarista tuli ohjelma näistä päiväyksistä. Muistaako kukaan nähneensä?

Ja edelleen, palautetta suoraan kauppiaan sähköpostiin, K-kauppiaat lienee niitä harvoja kun vastaa aina, ainakin mun kokemuksen mukaan.

Äänestä

Niin Citymarkettien kauppiaat ei itse tiedä, onko jokin yksittäinen tuote minkäkin ikäinen. Kaikilla osastoilla on vastuuhenkilöt, jotka tuotteet tilaa. Siks on järkevää antaa palautetta suoraan kauppiaalle, hän kysyy näiltä vastuuhenkilöiltä ja vastaa sitten palautteeseen. Eri asia jotkut pienet k-marketit, mutta nyt aloittaja puhui citymarketista.

Äänestä

Sanoisinko jotta kaikkea sitä maailmaan mahtuu. Kiitos nimim. "Päivän naurut", ne sain sun ansiostas minäkin. Tsiisus kraistus sentään.

Äänestä
  • Luitko törkyviestin kirjoittajan vastauksen? Löytyy ketjun loppupuolelta otsikolla anteeksipyyntö. Tuo viesti siis lähti asiakkaalle ihan vahingossa, piti olla ihan työpaikkahuumoria, aika karmiva moka:D
    Vanha juttuhan tämä on jo, mutta hakkaa kyllä kananmunat mennentullen!

    Äänestä

Voihan vitsi, kävin tänään samaisessa citymarketissa ja ostin maitoa, joka oli tarjouksessa. Kauppias oli oikein pistänyt sellaisen punaisen alennustarran purkin kylkeen. Nyt vasta kotona huomasin, että parasta ennen päivä on jo huomenna ja kun mää yleensä juon yhtä purkkia kolme päivää, niin sehän menee jo vanhaksi. En enää mene tuohon kauppaan, jossa näin asiakasta pissitään silmään myymällä vanhoja tuotteita muka tarjouksessa.

Äänestä
  • Tämä lienee sit päivän läppä vai? Miksikäs muuten maitopurkissa se tarra olis, ellei päiväystuotteen takia? Ja se maito säilyy juomakelpoisena vielä viikonkin päiväyksen jälkeen, juo rauhassa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ksdfslkj kirjoitti:

Kävimme tänään 15,4, Skanssissa ja päätimme lopuksi käydä ruokaostoksilla Cittarissa. Aikomuksenamme oli ostaa myös tarjouksessa ollut kananmunapakkaus, mutta se sai jäädä kauppaan, koska päiväyksenä oli 17.4!

Totesimme, ettei kyseiseen kauppaa tarvitse enää mennä. Surkeaa touhua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu