työvoiman sivukulut liian

kalliit

Työllistin vuosien ajan useita ihmisiä, mutta taloudellisesti katsottuna ihan turhaan. Pelkät paskat sain päälleni sotu ja muiden maksujen vuoksi, eikä meinannut työläisistä päästä edes eroon ilman lisämaksuja. Nytkin olisi töitä tarjolla, mutta siihen otan mielummin edullisen virolaisen omalla firmallaan, eipä jää lantin lanttia valtiolle, mutta kun näin vaikeaksi on tehty. Isoja muutoksia tai ei kunniankukko kohta laula.
Nim työllistäjä

5

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko

      Olisit edes jättänyt tuon nimimerkin työllistäjä pois. Bisnes on huonoa silloin jos ei ole varaa palkata työntekijöitä, mutta voithan siirtyä Kiinaan harjoittamaan kannattamatonta bisnestä siellä on halpaa työvoimaa.

    • kokeilla

      kultaista kädenpuristusta, niinkuin herroilla on käytäntönä.

    • yrittäjä

      Oli alkuvuodesta paikallislehdessä yrityskonsultin laatima artikkeli, johon oli koottu aivan kaikki työllistämisestä aiheutuvat sivukulut. Yksikään sen lukenut pk-yrittäjä ei enää halua palkata uutta työvoimaa. Ja huomatkaa ettei ongelmana ole yksin kulut, vaan myös vastuu. Työnantaja on vastuussa kaikesta työntekijän hyvinvoinnista. Tiedän erään ennemmin menestyneen yrittäjän, joka meni palkkaamaan kaksi nuorta naista. Molemmat jäivät yhtaikaa äitiyslomalle, yritys ajautui tämän takia taloudellisiin vaikeuksiin ja tänä päivänä se on konkurssissa. Yhteiskunta ottakoot vastuun työntekijöistä, yrityksen tehtävänä on saada hyöty ja maksaa hyötyä vastaava palkka. Ongelma on siinä, että yhteiskunta luistaa omista velvollisuuksistaan ja piiskaa rehellisiä yrittäjiä. Siksi täällä ei kannata enää muu kuin optioilla eläminen ja sosiaaliturvan nosto.

      • proo

        No Suomihan on mätä puolisosialistinen taantumusvaltio.

        Tämä on kurja paikka elää, lännessä kaikki on paljon paremmin.

        Markkinataloudessa meinaan niin työläinen kuin johtajakin KAIKKI saa enemmän vaurautta ja hyvinvointia kuin tässä idiootti sdp-systeemissä.

        Näin on.


      • noin?
        proo kirjoitti:

        No Suomihan on mätä puolisosialistinen taantumusvaltio.

        Tämä on kurja paikka elää, lännessä kaikki on paljon paremmin.

        Markkinataloudessa meinaan niin työläinen kuin johtajakin KAIKKI saa enemmän vaurautta ja hyvinvointia kuin tässä idiootti sdp-systeemissä.

        Näin on.

        "Aamu-uutisissa kuulin, että ILO:n tutkimusten mukaan Ruotsi on maailman paras maa työläisille. Toisena tulee Suomi ja sitten Norja ja Tanska."

        Jenkkilä pääsi sijalle 25. siis huomattavasti ankeampi paikka kuin pohjoismaat, Kanada pärjäsi kohtuu hyvin.

        Alun lainaus Kallelta, toisesta keskustelusta:
        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000151&posting=22000000004541800


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      157
      2558
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe