16-bittisten pelien pelaaminen Windows 8:ssa

lapsetus

Niin, rupes tekee mieli pelata lapsuuden pelejä: Muumit ja taikurin hattu ja muita muumipelejä, jotka toimivat vanhoissa Windows koneissa. Kun yritän asentaa näitä koneeseen, joka on siis Windows 8, asennus ei toimi. Se väittää, ettei ole yhteensopiva 64-bittisen koneen kanssa.

Olen yrittänyt katsoa netistä ohjelmia ja keinoja, millä saisin ongelmaani ratkaisun, mutta turhaan. Yritin koittaa DosBoxia ja jotain Oracle VM VirtualBoxia, mutta eihän niistä ottanut selkoa.

Olisko yksinkertaitsa keinoa saada toimimaan nuo kyseiset pelit?

5

2708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oaorfjpos

      Suorita asennus yhteensopivuustilassa XP.
      en jaksa selittää miten, katso googlesta

      • Windows 8.1

        Minullakin sama ongelma kuin aloittajalla. Koneessa on Windows 8.1. Kokeilin kaikkia mahdollisia yhteensopivuustiloja (vanhin mahdollinen Windows XP service pack 3:lla), mutta ei toiminut. Kokeilin myös toisella koneella (jossa on Windows 8) ja se sitten sanoi, että vaatii 16 bittisen. Eli onko mitenkään mahdollista edes saada toimimaan?

        Muumit ja taikatalvi lähti kyllä käyntiin ilman mitään yhteensopivuustilaakaan.


      • pelaaja 782144
        Windows 8.1 kirjoitti:

        Minullakin sama ongelma kuin aloittajalla. Koneessa on Windows 8.1. Kokeilin kaikkia mahdollisia yhteensopivuustiloja (vanhin mahdollinen Windows XP service pack 3:lla), mutta ei toiminut. Kokeilin myös toisella koneella (jossa on Windows 8) ja se sitten sanoi, että vaatii 16 bittisen. Eli onko mitenkään mahdollista edes saada toimimaan?

        Muumit ja taikatalvi lähti kyllä käyntiin ilman mitään yhteensopivuustilaakaan.

        jJoihinkin peleihin voi lyötyä patchi tai ajurit, jos ei, niin ei taida toimia mitenkään. Välttämättä tuokaan ei auta, että laittaa yht.sopivuustilan pelilevyllä olevaan setup.exe asennuskansioon ja asentaa pelin vasta sitten. Tehtävienhallinnasta kannattaa katsoa tapahtuuko pelissä mitään asennusvaiheessa, joskus asennusikkunan avautuminen voi viedä todella pitkään. Oman kokemuksen perusteella sanoisin, että jos ei löyty patchia tai ajureita, joka tekee pelistä yht.sop. 64-bittisen järjestelmän kanssa, niin ei taida toimia. Ongelma on juuri tuossa 64-bittisessä järjestelmässä, pelin tekijät ovat jättäneet homman kehittämättä.


    • ietjhieyt

      64 bittiset windowsit eivät tosiaan tue vanhoja 16-bittisiä ohjelmia. Valitettavasti ongelmaan ei ole helppoa ratkaisua. Dosbox toimii vain dos ohjelmien kanssa ja virtualbox vaatii vanhemman windowsin asennuksen.

    • Piisamirotta

      Kokeile järjestelmänvalvoja tilassa niin ehkä saattaa toimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2088
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1048
    Aihe