16-bittisten pelien pelaaminen Windows 8:ssa

lapsetus

Niin, rupes tekee mieli pelata lapsuuden pelejä: Muumit ja taikurin hattu ja muita muumipelejä, jotka toimivat vanhoissa Windows koneissa. Kun yritän asentaa näitä koneeseen, joka on siis Windows 8, asennus ei toimi. Se väittää, ettei ole yhteensopiva 64-bittisen koneen kanssa.

Olen yrittänyt katsoa netistä ohjelmia ja keinoja, millä saisin ongelmaani ratkaisun, mutta turhaan. Yritin koittaa DosBoxia ja jotain Oracle VM VirtualBoxia, mutta eihän niistä ottanut selkoa.

Olisko yksinkertaitsa keinoa saada toimimaan nuo kyseiset pelit?

5

2836

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oaorfjpos

      Suorita asennus yhteensopivuustilassa XP.
      en jaksa selittää miten, katso googlesta

      • Windows 8.1

        Minullakin sama ongelma kuin aloittajalla. Koneessa on Windows 8.1. Kokeilin kaikkia mahdollisia yhteensopivuustiloja (vanhin mahdollinen Windows XP service pack 3:lla), mutta ei toiminut. Kokeilin myös toisella koneella (jossa on Windows 8) ja se sitten sanoi, että vaatii 16 bittisen. Eli onko mitenkään mahdollista edes saada toimimaan?

        Muumit ja taikatalvi lähti kyllä käyntiin ilman mitään yhteensopivuustilaakaan.


      • pelaaja 782144
        Windows 8.1 kirjoitti:

        Minullakin sama ongelma kuin aloittajalla. Koneessa on Windows 8.1. Kokeilin kaikkia mahdollisia yhteensopivuustiloja (vanhin mahdollinen Windows XP service pack 3:lla), mutta ei toiminut. Kokeilin myös toisella koneella (jossa on Windows 8) ja se sitten sanoi, että vaatii 16 bittisen. Eli onko mitenkään mahdollista edes saada toimimaan?

        Muumit ja taikatalvi lähti kyllä käyntiin ilman mitään yhteensopivuustilaakaan.

        jJoihinkin peleihin voi lyötyä patchi tai ajurit, jos ei, niin ei taida toimia mitenkään. Välttämättä tuokaan ei auta, että laittaa yht.sopivuustilan pelilevyllä olevaan setup.exe asennuskansioon ja asentaa pelin vasta sitten. Tehtävienhallinnasta kannattaa katsoa tapahtuuko pelissä mitään asennusvaiheessa, joskus asennusikkunan avautuminen voi viedä todella pitkään. Oman kokemuksen perusteella sanoisin, että jos ei löyty patchia tai ajureita, joka tekee pelistä yht.sop. 64-bittisen järjestelmän kanssa, niin ei taida toimia. Ongelma on juuri tuossa 64-bittisessä järjestelmässä, pelin tekijät ovat jättäneet homman kehittämättä.


    • ietjhieyt

      64 bittiset windowsit eivät tosiaan tue vanhoja 16-bittisiä ohjelmia. Valitettavasti ongelmaan ei ole helppoa ratkaisua. Dosbox toimii vain dos ohjelmien kanssa ja virtualbox vaatii vanhemman windowsin asennuksen.

    • Piisamirotta

      Kokeile järjestelmänvalvoja tilassa niin ehkä saattaa toimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      468
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe