Soneran 24mt valokuitu matelee alle megan hitaudella! :(

Sonera sucks! :(

Helsingissä Soneran 24mt/sek valokuitu ja nopeus on alle 1mt/sek vaikka verkkojohto on suoraan modeemin ja läppärin välissä! :(

Sonera juuri maikkairilla mainosti:

"Soneran laajakaistalla kyyti on ihanan tasaista! "


On todella rrr-tasaista!
ALLE MEGALLA MENNÄÄN! :D

EN valitettavasti voi todellakaan suositella Soneran nettiä! :(
Mikä mättää!? :´(

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka,

      mikä modeemi sinulla on käytössäsi siellä? Tukeeko se 24M yhteyttä?

      Kokeiles vetää johdot irti modeemista ja anna olla virratta n.30sek. Kytke takaisin johdot seinään ja käynnistä myös tietokone uudelleen.
      Hyvä, että testaat nopeutta juuri ethernet-kaapelin kautta. Wlan saattaa ennestäänkin laskea nopeuksia.

      Onko mahdollista testata toisella puhelinjohdolla, jos tuo johto modeemin ja puhelinpistokkeen välillä on huonokuntoinen niin kyllä se tökkimistä aiheuttaa (http://bit.ly/YNZ2IA)

      Kokeiles myös käyttää koneella läpi virustorjuntaohjelma, haittaohjelmat on yksi ikävä hidastaja, mutta tässä tapauksessa en usko täysin, että hidastelu voisi tästä johtua.

      Pystyisitkö testaamaan toisella modeemilla yhteyttä? Tuo testaus poissulkisi sen ettei nyt käytössä oleva modeemisi ole saanut osumaa ja kolhua, joka vaikuttaisi nopeuteen.

      Käyn tässä ketjussa vielä pari päivää tutkimassa ja jelppiä tarjoamassa. Laitetaan tämä kuntoon :)

      Lauren@SoneraPartio

    • Älä tapa viestiä

      Tero@SoneraPartio ?

      Saisiko joku SoneraPartiossa vietyä tämän viestin Terolle:

      Voisiko Hänen Teknillinen Ylhäisyys osallistua keskusteluun paikkakunnat - etelä-pohjanmaa - seinäjoki osioon kohtaan "100 megan netti perusliittymä" kun paikkakuntalaiset orjat eivät ymmärrä ettei paikallinen monopoli puhelinyhtiö ole suinkaan alueen ainoa teleoperaattori joka tarjoaa nopeampi kuin ADSL1/ADSL2 internet-yhteyksiä myös vanhempiin rivi-/kerrostaloihin taajama-alueella.

      Kertoisi Teliasoneran keskeiset kuiturunkolinjat, ne mitä julkisesti on tiedossa.

      Terv.
      "Anvian lopun näkevä"

      Aiheeseen: Vaihda modeemi (ei telehell tai zyxel )

    • Onneton Sonera

      Tänään tiistaina soittivat Soneran laajakaistapalvelusta. Keroivat, että minulla on 24 megainen liittymä, ja kauppasivat siihen viihdepalvelua.

      Prkl. Sanoin, että hommatkaa se 24 meganen tänne, niin harkitaan sitten. Tämä Soneran liittymä toimii nimittäin noin kuuden (6) megan nopeudella, vaikka maksan 24:stä megasta. Saunalahden mokkulallakin toimii joskus nopeammin. Kun tarpeeksi monta kertaa valitin, niin antoivat sitten alennusta. Eli en maksa listahintaa enää.

      Tuossa 250 metrin päässä on valokuitukaappi, mutta kun soitin Soneralle, niin tänne yli 30 omakotitalo-asukkaan kiinteistöihin sitä kuitua ei vedetä. Odottavat kuulema kaupungin katuverkoston parantamista.

      Eli me saataisiin valokuitu ja sitä 100 megaa, jos kaupunkin tekeisi sen kävelytien, josta on vääntöä käyty jo yli viisi vuotta.

      Hymmm. Osaan kyllä kytkentätekniikan. Jospa kävisin vetämässä tolpissa oman linjan siitä kaapista *nauraa*

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      466
      6614
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      194
      3946
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2533
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2060
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      139
      1476
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1346
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1186
    8. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      80
      1123
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1105
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe