Tänään ratketsi tarjouskilpailu, jossa oli lähes ainoastaan Helbin liikennöimää liikennettä. Helbin näkökulmasta sanottuna: "Kaik män..."
Helb hävisi kaiken
onneksi näin
28759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ja menee myös vuosaari perässä. Saavat syöttää nobinalaisille palosammuttimet.
Helb ei ole kiinnostunut palvelemaan näitä kahdeksalla yhden kimppuun miehiä.
Mukavaa työaikaa nobinalle.
Helbiltä ajot pois vaan
Helb ajoi hävittyjä linjojaan ensin muutaman vuoden. Koko sen ajan Nobina, Veolia ja Pohjola itki kuinka Helb dumppaa hintoja.
Nyt Pohjola ja Nobina ovat sitoutuneet ajamaan samat linjat keskimäärin 4% halvemmalla? Yleinen kustannustaso ei kuitenkaan ole laskenut. Mikä tässä yhtälössä ei täsmää?
Pohjolan Liikenne eli VR GROUP voitti linjat 4% alle tämänhetkisen hintatason
eli tekee linjoilla tappiota 1M/v, ei tunnu missään VR GROUPin liikevaihto 1,5MRDe
voittoakin tulee näköjään 50-60 Me. Helsingin Bussiliikenne ei voi tehdä eikä saa
tehdä valmiiksi tappiollista tarjousta, kaikkien on oltava terveellä pohjalla, esim
näiden Pohjolan Liikenteen voittamien kohdalta hinta olisi noussut 6%.
VR Groupin toimitusjohtaja Mikael Aro ent. Pohjolan Liikenteen toimari tietää tämän
tasan tarkkaan. Haluaa ruskeasuon varikon, arvo 50 Me, ja tontin, arvo kymmeniä
miljoonia euroja, halvalla.
Pohjolan Liikenteen kassassa ei ole rahaa uusien bussien ostoon, joilla aloitta-
vat 1.1.2014, eli mistä rahat, noh VR GROUPILTA tietenkin eli Suomen valtiolta.
Nobinan on saatava kassavirtaa keinolla millä hyvänsä, busseissa pellit lepat-
taa mutta ei kai se haittaa, kunhan eteenpäin kulkee.
Mitä mieltä olet noista linkeistä?
http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/tulostiedote/tiedote.jsp?selected=kaikki&oid=20111201/13239619897020&liikevaihtoluokka=&toimiala=&paikkakunta=
http://yritys.taloussanomat.fi/y/pohjolan-liikenne-ab-oy/helsinki/0678125-8/
Eli olet sitä mieltä ettei tule ensimmäistäkään leasing autoa pohjolalle?
Oikeesti, mitä helvetin ääliöitä nämä tyypit on? Koko bussiliikenteen kilpailutus on sairasta touhua, jossa kärsijöinä ovat kuljettajat ja varsinkin sen voittaneen firman kuljettajat (minkä milloinkin) Kuvitteletteko te, että se halvin tarjous rahoitetaan johdon palkkoja pienentämällä tai maksamalla pienempiä osinkoja omistajille??? Kyllä se revitään sen kuljettajan selkänahasta, kireämpänä työvuorosuunnitteluna ja polkemalla palkkoja, kuljettajien palkkoja. Siis kaikkien kuljettajien - Nobinan, Veolian, HelBin, Pölhölän ym. Kilpailutus aiheuttaa myös epävarmuutta kuljettajien elämään, koska aina tasaisin välein sen kuljettajan työpaikka on katkolla, KAIKKIEN kuljettajien. Ja te tuhlaatte ruutia täällä vit***lemalla kollegoille!!! Ja työnantajat nauraa ittensä kipeeks... Tällä tavalla ei työolot eikä palkat parane ikinä, ei jos porukat ei ymmärrä tehdä yhteistyötä firmasta riippumatta. Meidän vastapuoli työelämässä on työnantaja, ei työkaverit. Yrittäkää nyt jo ymmärtää tämä yksinkertainen totuus, vaikka olisitte kuinka pikkusieluisia idiootteja!!!
Hurraa helb hävis hurraa helb hävis !!!!!
VEDÄ H I N T T I TUMPPUUS.
Eläköön eläköön nobina ja pohjolanliikenne voitti helbin ajoja hurraa hurraa helbbi hävis hurraa helbiltä ajot pois!!!!!
XSX taitaakin olla ainoa, joka on oikeasti oivaltanut isomman asiakokonaisuuden. Loistavaa!
Älä höpötä nm. xsx sillä vaikka noita linjoja hävitään tai voitetaan, niin aina tuo työpaikka on säilynyt. Työpaikan säilyminen kun ei aina ole edes täällä PK-seudun kilpailutuksen alaisessa liikennöinnissä kiinni tappioista, tai voitoista. Kilpailutuksella ei ole suurtakaan osaa kuljettajien työllisyystilanteeseen, sillä tuo Longan sopimus pitää huolen siitä, että vaikka linjoja menetetään, niin voittavan palkolliseksi on aina mahdollisuus siirtyä, jos muutoin on kykenevä suorittamaan ammatin edellyttämät työtts. mitään ei menetä, vaikka palkanmaksaja vaihtuisikin. Eri taloilla toki voi olla eri tavat, mutta niihin on sopeuduttava ja omaksuttava.Voittoahan pitää jokaisen yriityksen pyrkiä tekemäänkinesti kuskien selkänahasta ei juurikaan revitä mitään voittoja yritykselle, sillä juuri se hinta jolla tarjouksia tehdään ja kulut määritellään tehdään se voitto, jos oikeasti niillä voittoa voidaan/ halutaan tehdä. Työolot paranee jatkuvasti, kun kuljettajat ja työjohto suorittavat yhteistä toimintaa, eli katsotaan mitä mikäkin linja/sarja edellyttää ja sitä kautta koottutieto viedään sarjasuunnitelijoille. Mukana ovat aina mukana myös LTM sekä TSM, joten pelkällä rekkaloimisella ei mikään muutu, vaan tekemällä yhdessä töitä yhteisen työn eteen.
TOTA MINÄKIN OLEN IHMETELLYT TÄÄLLÄ,VITTUILLAAN SAMAA DUUNIA TEKEVILLE KUIN JOTKU PIKKUKAKARAT!!Kasvakaa jo aikuisiksi hyvät ihmiset,ette te täällä päätä aukomalla mitään voita,ihan aikuisten oikeesti.Firmat tekee mitä tahtoo ja harrastaa hajota ja hallitse meininkiä.Haluatteko te sitä?On se nyt sama oletko helbillä nopinalla veolialla pohjolalla,kaikki olette yhtä epävarmalla pohjalla elämässä,asuntolainat kusee aika monelta tällä pelillä.Ja jotku vaan aukoo päätään täällä.hyvä suomi!!!
Viholaisella on juhlat tanaan.
Hullua porukkaa. Ette käsitä, että 200 helbin kusipäistä kuskia tulee teidän edustamiinne yrityksiin uusiksi kuljettajiksi. Hemmetin ääliöt...
mut mulla riittää aina hebulla duunia,kun en tee mitään niin en tee myöskään virheitä....palkka juoksee kun meikä istuu......6 tunnin päivät........
Ai vittu mite harmittaa iha näi veronmaksajan silmin moista katsoessa. Josko nyt vihoviimein päästäis eroon tuos selkärepusta, joka on ollut kiviä täynnään jo vuosia ja vuosikymmeniä.JIPPII, kilpailu tuo vihdoin vapauden orjuudesta, jossa veronmaksajia on pidetty kuin kaulakahleissa!
Ai hitto, täytyykin käydä sanomassa pomoille kans miten hyvin mulla menee ;D Etkö oikeasti parempaan pysty kuin kirjoittaa toisten nimimerkeillä?
Mietipä uudestaan. Jos kunnallinen firma hävitetään, niin yksityiset nostavat taatusti hintoja ja se kyllä tulee ajan myötä maksamaan kaupungille paljon enemmän, kuin oman hintoja polkeneen puljun ylläpitäminen.
Hävisi. mitä hävisi, mutta uusia kuljettajia palkataan koko ajan, jokerilinjan voitto oli iso ja Helbillä kuljettajahaku päällä, yhtään irtisanomista ei tule.
Esim Pohjolan entinen työvuoropomo Jari S palkkaa nyt Helbille porukkaa, kannattaa kysyä, hyvä talo ja kasvaa jatkossa, seuraavissa kilpailuissa on taas helbin vuoro voittaa ja voittaakin ison potin.
Pölhölä irtisanonut kuljettajia kun eivät kertoneet terveystarkastuksessa kaikkea ja saikun takia loparit. Helbille pääsee nyt duuniin on terveempää menoa ja talossa reilu henki.
Jos linjaston hoitamisesta ei jää voittoa, kuinka Helb:n kohdalla voidaan puhua häviöstä?
Hajulla olet, pohjolan liikenne "voitti" 51,52,57,72,72n 4% alle nykyisen hintatason,
takana VR GROUP eli Suomen valtio. VR Group vastustaa raideliikenteen kilpailut-
tamista viimeiseen asti, kumipyörä liikenne näköjään kiinnostaa vaikka valmiiksi
tappiollisella hinnalla. Uusilla busseilla aloittavat 1.1.2014.
Tulee mieleen vanha laulu "valtion tallisssa on sellaine humma, jotta kyllä se juos-
ta jaksaa".
Toisaalta sodissakin voitolle ei lasketa hintaa!
Tais Helb voittaa kun ei tarvitse ajaa hävittyjä linjoja. Hinnan olis pitänyt nousta vähintään 5% että kannattais ajaa kilpailussa olevia linjoja.
Rahasta ja liksasta viis kunhan tehdä saa.
Luottamusmiehet juovat kahvi pomojen kanssa ja virolaiset tekevät töitä (huonosti ja tylysti) halvalla... ja suomalaiset liian peloissaan kysyä miksei YTV konttorille ei ole tullut "kilpailua" - eli samat pomot ovat olleet YTVssa vuosia suunnitelemassa liian-kireä aikatauluja... ja kansanedustajat matkustavat taksilla Teidän verorahoilla, kun likaiset bussit eivät kelpa!
Nyt pitäisi Helb luottamusmiesten pitää tiukkaa linjaa ettei taas ote pääse lipsumaan.
Ylityökiellon noudattamista valvottava ettei virolaiset työnarkomaanit vesitä koko juttua.
Muutenkin henkilöstöstä parempaa huolta pidettävä eikä antaa Syväkaljun pompotella että porukka kroonisesti sairastuu.
Hyvä varoittava esimerkki nähty idän suunnalla. Huonoon kuntoon päässyt mies Helbin siisti sininen rotsi päällä kuljeksii.
Tämä tarina on vanha juttu. Aloitus viisi vuotta sitten.
Mitään ei väliä vaikka aloitettu olisi 10 vuotta sitten.
Ei ole asiat tällä alalla miksikään muuttuneet, kun kaikenlaisia Helbin äijiä ja Ari Kähäriä on antamassa periksi kaikesta kaiken.
Nyt vaikka Helb vähän voittikin ja Nobina hävisi, mutta duunia Nobinalla mulle vieläkin luvassa. Mahdollisuus myöskin Helbille olisi, vaan enpä taida sen Syvämulkun huutoa viitsiä mennä kuulemaan enkä sen punottavaa kaljukupolia katselemaan.
Rumuutta ja epäkohteliaisuutta näkee Kontulan ostarillakin, vaikka vähemmän tosin kuin siellä nyky Helb-Koivarilla.
Ps. pöytä ois koreana Helmessä / Ilanossa taas perjantaina tissiposkillekin.
Parta - Jugi