Suomen "ruotsalaisuus" vetelee viimeisiään,ja surujen määrä on dramaattisesti romahtanut.Edes rahalla saatu tekohengitys ei pelasta.
50 vuoden päästä
luonnonlaki-
36131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ei vetele! Päin vastoin, ruotsi on palannut eliitin ja koulutetun väestöosan kieleksi ja sitä puhuvat lähes kaikki ylempiin yhteiskuntaluokkiin kuuluvat.
50 vuoden kuluttua rahvas puhuu suomea ja venäjää kuten aina ennenkin.
"Tietää varmuudella"
Tämä sinun mielipiteesi on kaikkien svedulaisten
märkä uni - palataan 1850 l. Jeee !!!
Nyt pitää sinun herätä. Kansalaiset kaikissa yhteiskunta-
luokissa ovat kyllästynet pakkoruotsiin.
Monia akateemisen koulutuksen omaavia kiinnostaa vain ruotsinkielisten
säätiöiden jakamat apurahat. Vaikka
suomen kaksikielisyys on muuten huijausta.
Tätä tosin ei vielä uskalleta sanoa ääneen.
Kun tieto lisääntyy, k.usetuskin paljastuu ja loppuu.
Kirjoituksesi paljastaa että et tiedä kovin paljon
historiasta.
Suomessa ei ole puhuttu "silloin ennen" venäjää
kovin laajasti. Vuonna 1914 venäjänkielisiä oli
n.7000 eli 0,23% väestöstä (nykyisin 1,2%)
Ruotsinkielisten määrä on vähentynyt koko ajan.
Viime vuonnakin heidän määränsä laski, vaikka
kaksikielisistä lapsista 73% rekisteröitiin ruotsin-
kielisiksi, he siis oikeasti eivät olleetkaan suruja.
Päätellen sukusi ei onneksi jatku niin pitkää.
Suomenruotsalaisten määrä kasvaa
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomenruotsalaisten määrä kasvaa/1135260552114
Ruotsinkielisten määrä VÄHENI 250 henkellä viime vuonna.
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html#vaestoianmukaan
Tuon taulukon mukaan ruotsinkielisten määrä olisi todellakin vähän vähentynyt
ja suomenkielisten suhteellinen määrä vähentynyt rajusti.
Ruotsinkielisten nettomäärä väheni.
Suomenkielisten nettomäärä nousi, vaikka suhteellinen määrä
väheni, johtuen maahanmuutosta.
Sukuni ei ihan heti sammu, koska minulla on viisi lasta ja kaikki
opetettu fennoiksi : )))
Hur.rius ei kestä,se näivettyy pikkuhiljaa pois.
Yhä suurempi osa hur.reista menee naimisiin suomenkielisen kanssa,heidän lapsistaan ja viimeistään lapsenlapsistaan tulee täysin suomenkielisiä - sehän on ihan selvä.
Kui niin, ettekö te tähän asti ole aina valittaneet siitä että kaikista seka-avioliittojen lapsista tulee suruja??
Päättäkää jo!
Oman kokemukseni mukaan seka-avioliittojen lapsista tuee kaksikielisiä!
Ankdam tietää varmasti että suomessa ei ihmisiä
voi virallisesti rekisteröidä kaksikielisiksi.
Olen samaa mieltä että kaksikielset pitää otta mukaan
omana ryhmänään joille omissa kaksikielisissä
kouluissa opetetaan kummankin kieliryhmän identiteetti.
Tämä tosin on tuhoisaa ruotsinkielisille koska
esim. Vuoden 2012 syntyneiden ikäluokasta
todellisia ruotsinkielisiä (äiti ja isä ruotsinkielisiä)
oli 3,8% (ruotsinkielisiä suomessa 5,4%)
Oikeasti kaksikielisiä ovat esim. Stefan Wallin (1/2) ja
hänen tyttärensä (1/4 ruotsinkielisiä)
Kumma juttu kun minä tunnen kaksi henkilöä jotka ovat kaksikielisestä kodista,eikä kumpikaan osaa lainkaan ruotsia.Kyllä näitä muuten riittää.
Ja se suru voi tosiaan olla,ilman että sitä ruotsia osaa.Mutta eihän kermapeppu hur.ri sitä tajua.
”Vuoden 2012 syntyneiden ikäluokasta todellisia ruotsinkielisiä (äiti ja isä ruotsinkielisiä) oli 3,8% (ruotsinkielisiä suomessa 5,4%)”
Pääkaupunkiseudulla tehdyn tutkimuksen mukaan ruotsinkielisten koulujen oppilaista 72% tulevat kaksikielisistä kodeista, 5% yksikielisistä suomenkielisistä kodeista ja 20% yksikielisistä ruotsinkielisistä kodeista.
Kun vielä ottaa huomioon, että 70% kaksikielisistä vanhemmista rekisteröivät lapsensa ruotsinkielisiksi, se tarkoittaa ruotsinkielisten määrä nousee rajusti.
”Kumma juttu kun minä tunnen kaksi henkilöä jotka ovat kaksikielisestä kodista,eikä kumpikaan osaa lainkaan ruotsia”
Siihen löytyy looginen selitys. Tuntemasi henkilöiden kodeissa puhutaan vain suomea. Heidän koteja eivät siis ole kaksikielisiä
Suomesta löyty valtava määrä suruiksi rekisteröityneitä, jotka eivät osaa ruotsia kunnolla. Monet eivät oikeastaan lainkaan.
Tämä on VAIN Suomea koskeva omituisuus ja se johtuu kielietuilujärjestelmästämme.
"Suomesta löyty valtava määrä suruiksi rekisteröityneitä, jotka eivät osaa ruotsia kunnolla. Monet eivät oikeastaan lainkaan."
Kiintiöpaikkasysteemi takaa koulutuspaikan suruksi rekisteröityneelle ruotsia osaamattomalle suomenkieliselle. Ellei omat meriitit riitä niin kiintiö auttaa!
Ruvetaan kaikki ruotsinkielisiksi.
Olemme sitten kaikki "etuoikeutettuja"
http://hurriksi.fi/om/
Fakta...
Pääkaupunkiseudulla asuu n. 1075000 ihmistä.
Näistä ruotsinkielisiksi on ilmoitettu 6,1%
Eli siis n. 65 700 henkeä.
Suomen ruotsinkielisistä asuu pääkaupunkiseudun
ulkopuolella 87,5%
Joten tuijottaminen vain tämän alueen lukuihin ei vielä
kerro koko maan tilannetta.
Minä olisin ruotsinkielisenä huolissani tilastoista.
Vain 20% tulee aidoista ruotsinkielisistä kodeista.
Tuskin kaksikielisten tai jopa yksikielisesti suomen
tai muun kielisten lapsia voi yksioikoisesti lukea
"ruotsinkieliseksi" vaikka kävisivät ruotsinkielistä
koulua ?
Tämä osoittaa että pääkaupunkiseudulla on
liikaa kapasiteettiä ruotsinkielisille koska ikä-
luokat ovat rajusti pienentyneet.
Oppilaita täytyy värvätä kaksikielisistä ja muun
kielisistä.
Muutenhan ruotsinkielisten määrä on esim.
Helsingissä vähentynyt lähes 200 vuotta.
Vielä 1891 ruotsinkielisiä oli 50% Helsingin
asukkaista, nyt 6% ja tulee edelleen vähenemään.
Olet aivan oikeassa kaikessa,surut katoavat pikkuhiljaa Suomesta eikä sitä pidä suurella rahalla yrittää estää.
Laitetaan vielä faktatietoa pääkaupunkiseudun tilanteesta.
Ko. Alueella on suomenkielisiä koko väestöstä 82,8%,
ruotsinkielisiä 6,1% ja muita 11,1%
Suomenkielistä koulua kävi 89,5% lapsista ja nuorista.
Ruotsinkielistä koulua kävi 8% ja
muun kielisiä 2,5%
Ruotsinkieliset himoitsevat lisää väkeä tuosta ryhmästä
- muut.
Mieluummin ampuisin aivoni haulikolla pihalle kuin
rekisteröityisin h.urriksi.......
Hyi s....tana !!
Oli suuri virhe aikoinaan vaatia pakkoruotsia suomalaisille koska se on haitannut ruotsin kieltä Suomessa. Pakkosuomen takia ruotsinkieliset ensin kaksikielistyvät ja lopulta suomenkielistyvät.
Vähenemisen lisäksi ruotsalaisuus ohenee pakkosuomen takia. Kaksikielisyys valtaa ruotsinkielisyyden. Ruotsinkielisille määrätty pakkosuomi on ohentanut ruotsalaisuutta paljon enemmän, kuin suomenkielisille määrätty pakkoruotsi on tukenut ruotsalaisuuutta.
P.ersu: "Tuskin kaksikielisten tai jopa yksikielisesti suomen tai muun kielisten lapsia voi yksioikoisesti lukea "ruotsinkieliseksi" vaikka kävisivät ruotsinkielistä
koulua ?"
Aivan sama minkäkielisiksi nettifenno kaksikieliset lapset "lukee" koska virallinen äidinkielimerkintä tarkoittaa palvelukieltä. Palvelukieli on se kieli jolla ko hlö haluaa käydä koulunsa ja kommunikoida viranomaisten kanssa = service på svenska!
"Tämä osoittaa että pääkaupunkiseudulla on liikaa kapasiteettiä ruotsinkielisille koska ikä- luokat ovat rajusti pienentyneet.
Oppilaita täytyy värvätä kaksikielisistä ja muun kielisistä."
Mikä muka osoittaa ja mitä? Missä ja miten tätä värväystä muka tapahtuu? HÖPÖ HÖPÖ! Fenno puhuu tapansa mukaan ihan soopaa! Jonkun verran joudutaan sen sijaan torjumaan suomen- ja muunkielisten pyrkimistä ruotsinkielisiin kouluihin koska koulu edellyttää lapsilta riittävää ruotsin kielen taitoa. Liian heikolla ruotsin kielen taidolla ei ruotsinkieliseen kouluun pääse.
Ruotsinkielisiin kouluihin ja kielikylpykouluihin on tungosta, aivan kuten Hankenillekin! Kysyntä ylittää reippaasti tarjonnan netti fennojen luokittelusta huolimatta!
Asioimiskielen päättää kukin ihan itse!
Ruotsin kielellä menee Suomessa hyvin!
"Ruotsinkieliset himoitsevat lisää väkeä tuosta ryhmästä
- muut."
Vielä enemmän suomenkieliset himoitsevat kasvattavansa lapsistaan kaksikielisiä!
Toisaalta pienet vähemmistöt osaavat kaikissa muissa maissa ylivoimaisen pääkielen.
Miksi Suomi olisi tai pitäisi olla poikkeus?
Eli kaksikielisyys ei saisi olla ratkaiseva ongelma vähemmistön kielen säilymisen kannalta. Toki se mones tapauksessa on.
Esim. suomensukuiset vähemmistökielet ovat KAIKKI kuolemassa Venäjällä. Siellä tosin on eri tilanne, koska valtio suosii venäläistymistä.
Mutta Suomessa surujen pitää itse huolehtia kielestään. Kaikki resurssit ovat heillä käytössä. Oikeastaan maailman parhaimmat ILMAN suomalaisten pakkoruotsitustakin.
Pienellä vähemmsitöllä kaksikielisyys on välttämättömyys. Mutta sen kylä kestää, jos on TARPEEKSI omaa halua säilyttää kielensä.
Totta on, että ihmiset kaksikielistyvät yhä enemmän.
Se tarkittaa myös, että ruotsinkielen taitajia on yhä enemmän.
Usein he vaan rekisteröivät itseään ruotsinkielisiksi, vaikka et pidä siitä.
Siis missäpäin haluavat? Ei ainakaan Hämeen suunnalla tunnu tällaista himoa olevan,tai kaksikielisiä kyllä - mutta ei ruotsinkielisiä.
No paljonkos niitä ruotsinkielen todellisia taitajia on Suomessa,jotka siis ovat suomenkielisiä - hyvin vähän.
Englannin kielen taitajat sen kuin lisääntyy.
Arvioidaan että ruotsinkielentaitajia Suomessa on n. 1.000.000
Että Suomessa olisi hyvin ruotsia puhuvia suomenkielisiä(ei siis hur.reja) miljoona????
hehehee..kun ei edes pääministeri osaa hyvää ruotsia,niitä on murto-osa siitä miljoonasta.
”Perheistä, joissa toinen vanhemmista puhuu suomea ja toinen ruotsia, miltei 70 prosenttia lapsista on merkitty
väestötietojärjestelmään ruotsinkielisiksi”
http://ft.huset.fi/Site//Widget/Editor/137/files/engava2008.pdf
Älähän nyt...
tämä olotila on ihanaaa...
Kyllä, noin miljoona.
300.000 surua ja 700.000 suomankielistä.
Suomesta ei löydy kirveelläkään 700 000 suomenkielistä jolla on hyvä ruotsinkielen taito.
Kyllä löytyy. Vaimoni on yksi ja sitten löytyy 699.999 muita
Outoja nuo surut.
He pitävät suomenkielisiä rehteinä, reiluina ihmisinä. Surut ovat usein kaksikielisiä, joten suomenkielisyyskin on heidän mielestä ihan ok.
Kaikki tämä, vaikka välillä saa lukea miten joku suomenkielinen mieluummin ampuisi aivot haulikolla pihalle, kuin olla ruotsinkielinen.
Outoja nuo surut, tai kuka ny sitten on se outo.