milloin pitäisi aloittaa myrkytys?

haluis lehdetkin

Viime kesänä meidän pihan upeaan lumipallopensaaseen sekä villiviiniin tuli kirvoja, jotka tuhosivat kaikki kasvien lehdet ja kukinnot. Kun huomasin, että jotain oli vialla, aloin suihkuttaa kasveja luonnonmukaisesti nokkos-ja toluvedellä. Seurauksena, että loputkin lehtienjämät ikäänkuin paloivat.
Tänä kesänä aion suihkuttaa kirvat siihen tarkoitetulla myrkyllä, esim.Spruzit:lla. Kuinka aikaisin olette aloittaneet keväällä tuon kirvojen myrkyttämisen? Onko tuottanut tulosta?

4

2203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vilsonkirva

      älä aloita ennen kuin kirvat tulee. älä ole hysteerinen.

    • poltinkarva

      Nyt miltei heti voi ruiskuttaa lumipallopensaan sekä villiviinin kevätruiskutteella. Se on parafiiniöljyä ja sitä saa yleisesti kaupoista, joissa myydään puutarhatarvikkeita.

      • haluis lehdetkin

        Kiitos asiallisesta vastauksestasi. Haluan ehtiä ajoissa, koska kokemuksesta tiedän, että kirvoja on tosi vaikeaa hävittää enää siinävaiheessa kun niitä on mustanaan ja lehdet syöty käppyrään.
        Tämä iso lumipallopensas ja villiviin vielä kasvavat oleskeluterassin vierellä, ja tarjoavat niin näkösuojaa kuin silmäniloa lehdissään ja kukissaan ollessaan.
        Ei oo kiva katsella kuihtuneita ruskeita rankoja ;)
        Siispä parafiiniöljyä ostamaan!


      • O-mukulakiurunkannus

        Kyllähän niitä tietysti voi ruiskuttaa melkein milloin vain ja melkein millä vain. Kirvoja kuitenkin on aika vaikea torjua etukäteen. Parasta kirvantorjuntaa lienee jatkuva tarkkailu ja ennen kaikkea se, että saa kasvin pysymään hyväkuntoisena. Kuivuus houkuttelee kirvoja. Kuten lienet huomannutkin, jotkin kasvit ovat kirvojen suosiossa, joistakin muista ne eivät juurikaan kiinnostu.

        Mäntysuopavedellä saa kyllä suihkutella maaiman tappiin, mutta ei sillä kirvoja saa katoamaan, tulevat vaan pahantuulisiksi. Ehkä se haittaa niiden hyvinvointia kuitenkin sen verran, ettei ensimmäisenä ole lemmiskely mielessä, joten lisääntyminen voi olla hitaampaa. Toisaalta kyllä kesän ensimmäinen kirvasukupolvi on partenogeneettinen, eli kirvamamma saa lapsia ihan ilman herrakirvan aktiivisia toimenpiteitä.

        Parafiiniöljy saattaa olla tehokkaampaa kuin mäntysuopa, mutta minä olen ihan vain sekoittanut ruokaöljyä veteen ja sillä rökittänyt kirvayhdyskuntia. Tehoaa sen, minkä tehoaa. Raid tehoaa aina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1430
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1322
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1106
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1088
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      795
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      728
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      701
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe