Olen jo pitkään ajatellut hankkia lampaita ja nyt lampolaa ja aitausta rakennettaessa aloin miettimään kuinka iso viiden lampaan aitaus pitää ollla?Tietääkö joku?
Vastaukset 4
- akka vaan
kannattaa kysyä googlesta sanoilla lampaan tilantarve. Löytyi monta hyvää esimerkkiä ja laskentaa.
Omasta kokemuksesta sanoisin että tarvitset viidelle lampaalle kaksi noin 1000 neliön aitausta. Kun toista syödään, toinen kasvaa. Jos aiot syöttää niittoruokinnalla, niin yksi aita riittää, mutta muista SUOJAKATOS. Lampaae eität tarvitse lämmitystä, mutta kylläkin sateensuojan ja varjoa hellepäivänä. Suojan voi rakentaa kevytperssustakin.
Aita on helpointa tehdä lammasverkosta. Eikä verkkoa tarvita kuin sen yhden aidan verran, kun kiinnittää verkon tolppiin rautalangalla tai nippusitellä, niin verkko on helppo ottaa pois ja siirtää toiseen kohtaan.
talvilampolaksi kelpaa vanhakin rakennus. - lammasfani
kiitos kommentistasi!:)googletampa tuon tilantarve asian:)
- Lammasihminen
Tarttisin apua! Kun me ollaan lampaita ottamassa niin voiko uuhea ja leikkaamatonta pässiä pitää samassa tilassa ? ja kun meillä tulee ainoastaan kaivovettä ja vetemme on rautamalmi pitoista,onko se vaarallista lampaille? Ja voiko useita pässejä pitää samassa tallissa/pilttuussa :) Ja mikä olisi suositeltava lammasmäärä...? Ja onko lemmikäyttöiset lampaat korvamerkittävä?
- jjooksod
lammasihminen. ei voi pitää pässejä ja uuhia samassa tilassa jos ei karitsoja haluta. kannattaa kysyä joltain terveystyypiltä ja eläinlääkäriltä onko se lampaille vaarallista se vesi, mutta toki jos iteki juotte samaa ni eiköhän se lampailleki mene. pässejä voi pitää samassa kunhan on tilaa väistellä jos tarvis tulee. kyllä meilläki töissä siitospässit asuu samassa "karsinassa" talvet ja ovat jopa laitumella samassa pikkupässikaritsat myös. Lammas on laumaeläin joten niitä on oltava vähintään 3-5kpl. ainaki se 3. ihanteellista olis se 5kpl mut jos on rajalliset tilat ni toki se vaikuttaa. Kyllä kaikki lampaat kuuluu korvamerkitä ja ainaki eviran rekisteen rekata ne teidän täytyy rekisteröityä tilalliseksi lampaiden pitoa varten. Muistathan perehtyä lampaien hoitoon kunnolla ennen ensimmäistenkään hankintaa. www.lampola.org on hyvä tietolähde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202472Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401642Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6551079- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk83760Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71728