Keskustelua palstan ulkopuolella

sdsggsgsdsdg

20

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alter ego strikes

      Tiede-jutun nimim. "moulineux" on Dhommin veroinen sekopää ja ovat melko varmasti yksi ja sama henkilö. Eihän kukaan voi omata täysin samanlaista pakkomiellettä ja vaihoharhaisuutta. Molemmat kirjoittaa täysin samaa sairasta p-skaa eli sama runkkari on kyseessä.

      • Dhommi´´

        Enhän minä ole väittänyt Beatlesia yliarvostetuksi. Beatlesia ei todellisuudessa arvosteta musiikkimaailmassa. Rock-lehdet ja rahvas arvostaa, mutta heidän arvostamisensa perustuu hyvin vajavaiseen osaamiseen. Todellinen musiikko ei Beatlesia nosta klassisen tai jazzin rinnalle. Klassisen musiikin ylemmyys on selkeä fakta.

        Minun kritiikki ei kumpua ns. rockin kontekstista, että inisisin että AC/DC tai Michael Jackson on parempi. Kyse on siitä, että tiedostan kaiken kevyen olevan yksioikoista ja kevyttä tavaraa verrattuna klassiseen.

        Minä en tuon Tiede-lehden kaltaista retoriikkaa harrasta. Ei tuo varmaan klassista kuuntele, eli ei tiedä asioista kuten ette tekään.


    • valo yössä

      "Beatlesia ei todellisuudessa arvosteta musiikkimaailmassa"
      ...
      -itseasiassa Beatlesia arvostavat niin musiikin ns. ammattilaiset, sekä sitten ns. tav. kuuntelijat, mikään toinen yhtye ei saa yhtä suurta yleistä arvostusta...
      ...
      "Klassisen musiikin ylemmyys on selkeä fakta"
      ...
      -otamme hieman virnistellen vastaan jälleen kerran,tuon jo tutun lievän rajoittuneisuutesi, kun on kyse musiikin tajuamisesta, muualta kuin sieltä ahtaan hämärästä poterostasi.... :)

    • Lennonkusee

      Beatles ei tosiaankaan ole mikään arvostettu juttu oikeissa musapiireissä. Se on pelkkää median ja fanien propagandaa. Kyllähän McCartney erottuu edukseen omassa sarjassaan, mutta kun useimmat saman sarjan edustajat ovat niin huonoja, ei se ole paljon mitään. Dhommihan on kehunut montaa Beatlesin melodiaa (kaikki Maccan tekeleitä) ja arvostaa bändiä omassa sarjassaan.

      • dhommi¨'

        Dhommilla on vaikea ymmärtää, että juuri Lennon sai aikaan lukuisia kiinnostavia ja elämään jääneitä töitä. Niitä, joita arvostetaan eikä hoilata. Ne ovat usein myös vaikeasti toistettavissa (toisin kuin maccan ja mozartin työt, joita suodetaan solkenaan).

        Eräissä muusikkopiireissä kyseenalaistetaan maccan osuus: tämä kuuttui sävelmiinsä eikä olisi ilman lennonin apua selvinnyt.

        No, lennon on kanonisoitu. Macca saa erityisesti Suomessa liian vähän arvostusta.

        Vaan Dhommi on tässäkin väitteessään ihan metsässä. Hän ei vaan ymmärrä.

        Niin, ja Dhommi ei kuulu musapiireihin - ei poppia vihaaviin eikä esim. Beatlesista hyväksyvästi kirjoittaneisiin. Siitä tulee katkeruus.

        Kannataa lukea linkeistä musapiirien tutkielmia Beatlesista.


    • Lennonkusee

      Mitä nämä Lennonin "kiinnostavat ja elämään jääneet työt" sitten ovat? Nyt puhutaan siis vain musiikista, ei lyriikoista. Säveltäjähän Lennon ei missään tapauksessa ollut.

      Missä musiikkipiireissä muka kyseenalaistetaan Maccan osuus ja fanitetaan Lennonia? Paulihan teki parhaat biisinsä yksin eikä Lennon auttanut niissä ollenkaan. Siis esimerkiksi biisit Let It Be, Hey Jude, Yesterday, When I'm 64, All My Loving. Lennon taas tarvitsi Paulin apua hyvin monessa omassa biisissään ja nimenomaan musiikin kanssa.

      Dhommi tietää niin paljon musiikista ja rakenteista ettei voi olla kuulumatta piireihin.

    • Dhommi´´

      Tunnen satoja muusikoita, joten kuulun kyllä auttavasti piireihin. ;)

      Sen sijaan Rannan kundi, VB ja 16 14 eivät edes soita mitään soitinta välttävästi. Tai tunne alkeita intervalleista, soinnuista tai nuoteista. Kovasti silti uhoavat.

      Mikä Lennonin (tai McCartneyn) biisi olis hyvä sävellys? Ois oikeesti kiva kuulla, jos jonkun mielestä joku niistä on oikeasti suuri säveltämisen taidonnäyte. Mikä? Joku julkaisematon biisikö?

      • gbvfdcsxa

        Minäkin tunnen satoja muusikoita.

        Ei se riitä piireihin.

        Lukemattomia asiantuntijoiden lausuntoja ei dhommi noteeraa, saati kommentoi. Kun ei osaa. Ai mitä lausuntoja se kysyy kohta - kymmeniä linkkejä ja lainauksia täällä aiemmin.

        Kävelin sisään sateesta baariin. Siellä soi please please me - heti tuli hyvä olo. Se riittää minulle ja miljardille muulle. Dhommille ei saa hyvää oloa ja sekös sitä harmitttaa.


    • viinin filh.moonikko

      Aloittajan turhautumisen ymmärtää helposti, kun hän on ilmeisestikin yrittänyt dhommitextaajalle selittää jotain, jonka musiikin ystävät ymmärtävät sanomattakin.
      Aika toivotonta on yhtään mitään perustella sellaiselle, joka tajuaa musiikin aivan alusta lähtien täysin väärin; vaikka kuinka selität, olet loputtomalla suolla, ja sitä syvemmälle vajoat turhuuden silmäkkeeseen, mitä enemmän keskustelet, sillä mikään ei auta,mikään perustelu ei vaan riitä, koska dhommitextaajalla on se ainut ja oikea Totuus.
      ...."laif is veri shoort
      ....än teers nou taaaim
      ....foor fassin än faitin....

    • Dhommi´´

      Voisit edes kokeilla selittämistä...

    • narcissos.

      -niinpä niin; eihän se d-textaaja taida edes HUOMATA, selittämisiä ja perusteluja...

    • Dhommi´´

      Kun niitä ei ole. :D

      Sinun edellinen viestisi vain totesi, että ei tuolle voi selittää. Valitettavasti et uskalla edes osallistua varsinaisiin musiikkikeskusteluihin.

      • Paranna tapasi

        "osallistua varsinaisiin musiikkikeskusteluihin"

        Toi oli hyvä, Dhompsukka :D

        Sinunkin "keskustelusi" ovat aina olleet itsepäistä ja omahyväistä jankuttamista sekä klassisen musan nostamista kaiken yläpuolelle. Samalla haukut kaikki muut musiikkilajit. Heti kun aikuistut tai paranet, niin keskustellaan sitten musiikista sen kaikissa muodoissaan. Tää on hyvä diili, vai mitä Dhompsukka?


    • second hand

      -hei,kuule dhommitextaaja?...nyt kantsii tarttua tohon "Paranna tapasi"-hemmon diiliin!...tosi reilulta tarjoukselta vaikuttaa... :)

    • ota nyt kuule tuo

      tarjous vastaan.......................... :)

    • ugh!

      -no dhommi?.....koska järkiinnyt?....edes vähän?....
      -voitas sit oikeesti hieman tekstailla?.....koska??????......

    • yrjönpäivä

      Kysymys pysyy yhä: milloin dhommitextaaja parantaa tapansa?
      Maaninen harhassa elävä on jo niin nähty, ei sellaisen kanssa voi keskustella netissä.
      Nouseeko d koskaan poterostaan?

    • Dhommi´´

      Paransin jo tapani. Kirjoitin asiallisen viestin.

      • dhönni*

        Yhden tuhannesta? Jeij


    • huoh...

      Koska aikuistuu dhommitextaaja? Tai edes pystyy asialliseen kirjoitteluun? Eikä sitä samaa haukkumista tyyliin, olette apinoita,idiootteja? jne...milloin saa järkeä hän tarpeeksi?.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      22
      4051
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3734
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      30
      2664
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      21
      2619
    6. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      38
      2365
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2346
    8. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2339
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2296
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe