Tietääkö kukaan seuraavien scifi-leffojen nimeä.
Ensimmäinen on tullut TV:stä ainakin vuonna 1998.
Siinä kuvattiin tulevaisuuden yhteiskuntaa, jossa ihmiset tapettiin muistaakseni 30-vuotiaana, mukamas syntyäkseen sitten uudelleen. Kämmeneen oli istutettu jalokivi, jonka väri kertoi ihmisen iän. Jonkinlaisina poliisivoimina yhteiskunnassa toimivat mustapukuiset Nukkumatit.
Toisessa, joka on tullut TV:stä useitakin kertoja, eletään muistaakseni ydinsodan jälkeisellä maapallolla. Siinä yhteiskunnan eliitti on sulkeutunut Pyörteeksi kutsuttuun kaupunkiin, joka on muilta suljettu jonkinlaisella voimakentällä. Kaupungin asukkaat eivät vanhene. Kaupunkia johtaa Tabernaakkeliksi kutsuttu vanhus. Ulkopuolinen maailma pitää Pyörteen asukkaita jumalina. Eräs näistä jumalista lentää ulkomaailmassa suurella kivipäällä.
Kahden scifi-leffan nimi hukassa.
6
1157
Vastaukset
- Susanne
Tossa kivipää leffassa näytteli pääosaa Sean Connery, en kylläkään muista leffan nimeä.
Varmaan löytyis googlesta kun haet listan Conneryn leffoista.- Eräs heppu
Johan löytyi. Kyseessähän on Zardoz vuodelta 1974
- friikki
Eräs heppu kirjoitti:
Johan löytyi. Kyseessähän on Zardoz vuodelta 1974
On tullut TV:stä jo muutaman kerran.
Valitettavasti ei minua oikein liikuttanut. Juonessa oli kyllä aineksia vaikka mihin, mutta itse leffa oli mielestäni pitkäpiimäinen ja tylsä.
- Baxter
Logan's Run, muistaakseni suomenkielinen nimi on Pako tulevaisuudesta. Malcolm McDowell pääosassa.
- friikki
Vituttaa kun ei saanut nauhalle...
- Txjokeri
Ei ollut Malcolm McDowell vaan Michael York. TV versiossa (1977) Logania näytteli Gregory Harrison.
IMDB:n mukaan ensi vuonna olis tulossa uusi versio, tällä kerralla ihminen saa elää vain 21-vuotiaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648