Päihdeäidit ovat vakava ongelma Suomessa

Mane

Todennäkoisesti suurin uhka lapsen terveelle kehitykselle Suomessa on nykyään päihdeäidit, joita on äideistä jo 6 % ja määrä kasvaa vuosi vuodelta. Vuosittain 650 lasta saa merkittäviä vaurioita jo sikiövaiheessa äidin huumeiden ja alkoholin käytön vuoksi. Suurin yksittäinen syy jatkuvasti kasvaneisiin huostaanottoihin on äidin huumeiden ja alkoholin käyttö. Kuitenkaan asiasta ei keskustella julkisuudessa. Miksi? Sen sijaan vouhotetaan jatkuvasti jostain pedofiileista, joita on parhaiden arvioiden mukaan Suomessa 0,1-0,2 %. Päihdeaidit eivät kuitenkaan ole mikään marginaaliongelma. Mielestäni (kuten pedofiilienkin kohdalla) päihdeäidit, joiden lapsi joudutaan ottamaan huostaan, tulisi steriloida ja tuomita muutamaksi vuodeksi vankilaan lapsen elämän tuhoamisesta.

Olen tavannut elämäni aikana muutaman nistinaisen, joiden vintti on ollut aivan pimeenä, mutta lapsi on silti hankittu. Nämä nistiäidit elävät täysin epäsosiaalista elämää (vain 10 % päihdeäideistä on mukana työelämässä) ja varastavat kaiken minkä käsiinsä saavat rahoittaakseen seuraavan huumeannoksen. Ja lapsi voi lojua kotona monta päivää esim. paskoineen tai jopa syömättä. Monissa tapauksissa huostaanotto tapahtuu aivan liian myöhään ja päihdeäidin lapsi on jo saanut vakavia henkisiä vaurioita. Merkittävä osa päihdeäitien lapsista joutuu jo alkuvaiheessa erityisvilkkaiden lasten joukkoon päiväkodissa ja myöhemmin koulun alkaessa starttiluokalle ja myöhemmin sitten erityisopetukseen. Näiltä lapsilta puuttuu mm. keskittymiskyky ja kärsivät muutenkin laaja-alaisista tarkkaavaisuushäiriöistä.

Mikä on huomionarvoista tässä asiassa on se, että kun päihdeäiti menettää lapsensa huostaanoton seurauksena, niin muutavan vuoden päästä tämä päihdeäiti hankkii sitten jonkin toisen miehen kanssa toisen lapsensa ja ajan kuluessa tämäkin otetaan huostaan. Alkoholiäideistä todellisuudessa paranee pysyvästi noin 15 % ja huumekoukussa olevista äideistä vieläkin vähemmän.

Miksi yhteiskuntamme suvaitsee tälläistä?

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kunnioituksellisesti

      Kun yli puolituhatta lasta jo syntyessään on alkoholin vaurioittamia, niin Suomella on todella hyvät mahdollisuudet jatkaa kehitystään Euroopan ja koko maailman tiede- ja teknologisen kehityksen kärkeen. Näin aikoinaan kymmeniä vuosia sitten lailla toteutettu keskioluen saannin vapauttaminen on mainiosti päässyt etenemään kohti tavoitettaan kansan laajaa varhaista aivoinvalidisointia, mikä tietysti merkittävästi parantaa mahdollisuuksia ja edellytyksiä pitkälle kehittyneille tiede- ja teknologiainnovaatoille, ja näin kansakunnan edellytykset aineellisen hyvinvoinnin laajalle turvaamiselle ja parantamiselle kireässä kansainvälisessä kilpailussa pääsevät kehittymään huippusuotuisasti.

      Sen johdosta, että tällainen merkittävä edistyksellinen tilanne on aikaansaatu kansakunnan tilaan ja tulevaisuudennäkymiin, pitäisikin kaikkia keskioluen ns. vapauttamisen puolesta äänestäneitä kansanedustajia syvästi kunnioitten muistaa heidän kunnioitettavasta ja viisaasta kaukonäköisyydestään vaikka sillä tavalla, että heidän nimilistansa jaettaisiin kunniatauluna kaikkiin Suomen talouksiin.

    • Mummu*^*

      Ja sitten ollaan huolissaan perheistä, joissa ei käytetä päihteitä, mutta on useampi lapsi.
      Mikään ei tälle maailmalle kelpaa.

    • Täti ihmettelee

      Olisiko raskaana olevien päihdeäitien pakkohoito hyvä ratkaisu? Tällä viikolla aamu-uutisissa eräs kolmatta lastaan odottava nainen - päihdeäiti - oli nyt sen verran vastuullinen, että oli hakeutunut hoitoon.
      Jos tulee pakkohoitopykälä, niin jättävätkö nämä äidit menemättä neuvolaan?
      Vaikuttaako päihdeäitien käytökseen myös häpeä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4593
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3165
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2863
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      60
      2797
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2380
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2175
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      18
      1602
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      17
      1574
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1508
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    Aihe