Päihdeäidit ovat vakava ongelma Suomessa

Mane

Todennäkoisesti suurin uhka lapsen terveelle kehitykselle Suomessa on nykyään päihdeäidit, joita on äideistä jo 6 % ja määrä kasvaa vuosi vuodelta. Vuosittain 650 lasta saa merkittäviä vaurioita jo sikiövaiheessa äidin huumeiden ja alkoholin käytön vuoksi. Suurin yksittäinen syy jatkuvasti kasvaneisiin huostaanottoihin on äidin huumeiden ja alkoholin käyttö. Kuitenkaan asiasta ei keskustella julkisuudessa. Miksi? Sen sijaan vouhotetaan jatkuvasti jostain pedofiileista, joita on parhaiden arvioiden mukaan Suomessa 0,1-0,2 %. Päihdeaidit eivät kuitenkaan ole mikään marginaaliongelma. Mielestäni (kuten pedofiilienkin kohdalla) päihdeäidit, joiden lapsi joudutaan ottamaan huostaan, tulisi steriloida ja tuomita muutamaksi vuodeksi vankilaan lapsen elämän tuhoamisesta.

Olen tavannut elämäni aikana muutaman nistinaisen, joiden vintti on ollut aivan pimeenä, mutta lapsi on silti hankittu. Nämä nistiäidit elävät täysin epäsosiaalista elämää (vain 10 % päihdeäideistä on mukana työelämässä) ja varastavat kaiken minkä käsiinsä saavat rahoittaakseen seuraavan huumeannoksen. Ja lapsi voi lojua kotona monta päivää esim. paskoineen tai jopa syömättä. Monissa tapauksissa huostaanotto tapahtuu aivan liian myöhään ja päihdeäidin lapsi on jo saanut vakavia henkisiä vaurioita. Merkittävä osa päihdeäitien lapsista joutuu jo alkuvaiheessa erityisvilkkaiden lasten joukkoon päiväkodissa ja myöhemmin koulun alkaessa starttiluokalle ja myöhemmin sitten erityisopetukseen. Näiltä lapsilta puuttuu mm. keskittymiskyky ja kärsivät muutenkin laaja-alaisista tarkkaavaisuushäiriöistä.

Mikä on huomionarvoista tässä asiassa on se, että kun päihdeäiti menettää lapsensa huostaanoton seurauksena, niin muutavan vuoden päästä tämä päihdeäiti hankkii sitten jonkin toisen miehen kanssa toisen lapsensa ja ajan kuluessa tämäkin otetaan huostaan. Alkoholiäideistä todellisuudessa paranee pysyvästi noin 15 % ja huumekoukussa olevista äideistä vieläkin vähemmän.

Miksi yhteiskuntamme suvaitsee tälläistä?

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kunnioituksellisesti

      Kun yli puolituhatta lasta jo syntyessään on alkoholin vaurioittamia, niin Suomella on todella hyvät mahdollisuudet jatkaa kehitystään Euroopan ja koko maailman tiede- ja teknologisen kehityksen kärkeen. Näin aikoinaan kymmeniä vuosia sitten lailla toteutettu keskioluen saannin vapauttaminen on mainiosti päässyt etenemään kohti tavoitettaan kansan laajaa varhaista aivoinvalidisointia, mikä tietysti merkittävästi parantaa mahdollisuuksia ja edellytyksiä pitkälle kehittyneille tiede- ja teknologiainnovaatoille, ja näin kansakunnan edellytykset aineellisen hyvinvoinnin laajalle turvaamiselle ja parantamiselle kireässä kansainvälisessä kilpailussa pääsevät kehittymään huippusuotuisasti.

      Sen johdosta, että tällainen merkittävä edistyksellinen tilanne on aikaansaatu kansakunnan tilaan ja tulevaisuudennäkymiin, pitäisikin kaikkia keskioluen ns. vapauttamisen puolesta äänestäneitä kansanedustajia syvästi kunnioitten muistaa heidän kunnioitettavasta ja viisaasta kaukonäköisyydestään vaikka sillä tavalla, että heidän nimilistansa jaettaisiin kunniatauluna kaikkiin Suomen talouksiin.

    • Mummu*^*

      Ja sitten ollaan huolissaan perheistä, joissa ei käytetä päihteitä, mutta on useampi lapsi.
      Mikään ei tälle maailmalle kelpaa.

    • Täti ihmettelee

      Olisiko raskaana olevien päihdeäitien pakkohoito hyvä ratkaisu? Tällä viikolla aamu-uutisissa eräs kolmatta lastaan odottava nainen - päihdeäiti - oli nyt sen verran vastuullinen, että oli hakeutunut hoitoon.
      Jos tulee pakkohoitopykälä, niin jättävätkö nämä äidit menemättä neuvolaan?
      Vaikuttaako päihdeäitien käytökseen myös häpeä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      208
      17069
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      167
      12149
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      176
      6696
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5950
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4832
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      12
      4723
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3927
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      99
      3620
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3341
    Aihe