Jos hän on veljesi, et manaa ikinä tätä kehää

Kunnioitus, Sindeltä

Noituuden joskus automaattisesti koneelta manaama, esim. mielisairaaloista, täydellisen pyöreä, symmetrinen kehä, kovin ulkokultaisuutta kuvaavana ja metallisena on kovin kivulias, ja ahdasmielinen vankilana, myös muita ihmisiä siten auttaaksensa.
Vankila peruttuu umpeenmuurautuneeseen tilaan, joka on täysin voimakas, putkan kaltainen voimakas tila, johon vain älyllisyys voi vastata budoaariksi muodostuvan kehon sijaan, vapauden voimaksi.
Voimakas tukahduttaminen pystysuoralla kivisenä muurattuna seinämänä, ei ole varmasti kenenkään kova otteisesti tavoittelema väkivaltaisuus täysin sairaalloiseen maailmaamme yhteiskuntana.
Se on pimeä, eikä voima riitä sen kaatamiseksi minkään tuulen tai myrskyn luonnon voimien seurauksena, ja siksi se pitää sekä kestää niin pitkään, aivan täydellisenä suljettuna tilana, vain koneesta mekaanisesti voimansa ammentaen, aina turvallisuushakuisuuden persoonallisuudeksi saakka.
- Näin ei saa hypähdellä tai pyrkiä voittamaan omaksi turvallisuudeksensa, vain menettämällä oman vapautensa, hakien tukea samankaltaisuuden ihmis-ryhmistä, muodostamalla omaa itsensä kaltaista ihmisjoukkoaan.
Ei tämä nyt kovin kiva loman ilmiö ollut.
- Onneksi jotkut miehet ovat jo vähän valveutuneita tähän lapsia ja nuoria ajattelevana.
Rakas eri isä, se "väärä": "Sit sä olisit vielä serkkukin."
Samannäköisyydestä ei voi erehtyä, se on vain valmiina olevin katoamisin omaisten ja läheisyyden parista. Ehdottomasti vaalea albinismi ei ole kovinkaan kiinnostava julkisin piirtein edustavina kasvoina, jotka ovat monin eri tavoin kehon kestämättömyyden, kuin säätilojenkin riepottelemia.
- En tiedä näiden rakkauden, raikkaan rakkaiden isoveljien perheistä yhtään juuri mitään, ja aina pyrimme yksityis-elämän muodostamiseksi, olemaan loukkaamatta ja valitsemaan tilanteen, sekä elämäntilanteemme ja sen järjestelyt siten, että pystymme säilyttämään oman itsemme, egoismimme, yksityisyyden voiman, ja tasapainoisuutemme. Ydinperhe-kehän loukkaaminen on kovin ilkeämielistä ja sairasta painostamisen käyttäytymistä, joihin erään nyt jo yhteisen tuttavamme mielestä, ei pidä lähteä nais-ihmisen kohdalla enää koskaan.
Kiinnostuminen mekaanisuudesta kertoo kaipaamisesta sekä kaipuusta tulevaisuuden muodostamiseksi läheisyydenkyvyksi ja sen tunteeksi, turvallisuudentunteena, jo valmiiksi olevana. Loukkaaminen tungettelevuudella mm. yksityis-elämäämme ja jo omiin opimiimme rauhanomaisuutta luoviin tasapainoisiin kiintymys-suhteisiin, on aivan turhaa pilata näitä läheisiä ihmis-suhteita valheellisen epätodellisuuden ympäristöllä ja näin mahdollistetulla vaarallisuudella. Mekaanisuus kuvaa juuri tätä ydinperhe-kehää, kuten ihmisen kunnioittamistakin, mutta ei pyydä palvomaan tätä, vaa elämään vain valmiiden kiintymys-suhteiden parissa, kuten taivaankannen parissa, muille ihmisille hyvää tehden. Kiintymys-suhteen luomaa tasapainoisuutta, ja mahdollisuutta myös itse tuottaa sitä, muille ihmisille hyvinvoinniksemme, rauhan ja rakkauden voimana. Viha ja ilkeämielinen väkivaltaisuus, on osittain auktoriteettiharhaisuutta, vaarallisuutta tasapainoisuuden ja sen perheiden keskellä. Se on hyvin häiritsevää....

- Ei kun teidän äiti kysyy tällaista koriste-esinettä.
- Vesalle tiedoksi, se on kuin Galileo Galilei omenoineen, mutta kuvaa a paremmin taivaankantta ja kai astrologiaakin, voi kun siihen olisikin paremmin väkivaltaisuuden ja vaarallisuuden sijaan, mahdollisuuksia mm. vapauden ja läheisyydenkyvyn yhteiskuntanammekin.



Voi toivoisin niin, että hän jaksaisi lähteä edes tähän asti mukaamme.

0

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

        Olet järkyttävä.
        Ikävä
        261
        5808
      2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

        Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
        Huittinen
        61
        2977
      3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

        Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
        Ikävä
        94
        2662
      4. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

        Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        413
        1723
      5. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

        Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
        Ihastuminen
        104
        1490
      6. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

        Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
        Kauhava
        32
        1317
      7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

        SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
        Yhteiskunta
        31
        1288
      8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

        Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
        Juomat
        10
        1239
      9. Voiko vauva uskoa ?

        Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
        Helluntailaisuus
        269
        1028
      10. Haapaveen nähtävyys?

        Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u
        Haapavesi
        42
        995
      Aihe