Oon jo viikolla 19 1 eikä vauvan liikkeitä vielä tunnu :( olen kuitenkin jo 3 kertaa odottanut lasta, eikä yhdelläkään kertaa ole näin kauaa kestänyt liikkeiden tunteminen... olen jo niin stressaaontunut ja kiukkuinen itselleni kun en tunne mitään tuolla vatsassa, maha kuitenkin on kasvanut ja sydänäänet kuuluivat hyvin viikko sitten kun olin neuvolassa.. onko muita vastaavassa tilanteessa olevia/ olleita?
Vastaukset 6
- no voih...
Mutta lapsi varmaan potkii sisäänpäin, jolloin et voikaan tuntea mitään. Ei sille mitään voi. Kerkeet kyllä tuntemaan liikkeitä vielä kyllästymiseen saakka, kuten hyvin tiedätkin kun kome kertaa olet jo raskaana ollut =)
- msafj
Itse odotan kolmatta, liikkeet alkoi tuntua vasta joskus 22 rv;n jälkeen. toisesta tuntui jo 15viikon paikkeilla. ekasta en muista. Itselläni istukka edessä joka vähentää liikkeitten tuntua. EI kannata vielä huolestua, jos ultrassa ja kaikki muutkin ollut OK.
- ei hätää
Minäkään en tuntenut kuopuksen kanssa liikkeitä. Monta kertaa oli vuorokausi eikä mitään liikkeitä ja siksi kävin monta kertaa liikemittauksissa päivystyksessä. Kovasti vauva potkiskeli mutta minä en vaan tuntenut mitään. Luulen, että vatsan tuntoaistini on heikentynyt hätäsektion seurauksena. Sitä paitsi rv20 on tosi aikaisin. Ei silloin vielä tunne mitään...ainkaan minä en tuntenut :).
- Vauhti-iita
Mulla sama homma ..toinen tulossa ja jos olen täysin rehellinen itselleni niin rupes tuntumaan vasta joskus yli 20 viikoilla .
Se,että odotukset oli suuret,kun sanotaan ,että ne tuntis " konkarina" paremmin aiheutti sitten murhetta:/
NO.sit ne rupes tuntumaan välillä jo tosi hyvin.
Nyt viikko 25 ja takana taas muutama päivä,kun tuntuu todella vähän siihen (voi mennä tunteja ja tunteja ettei yhtään mitään)
Vaikka lapseni on neuvollassa ristitty " vauhti-iitaksi":)
No mulla on dopleri ja nytkun sit taas sillä olen mieltäni rauhoitellut niin jokakerta kuuluu kun se liikkuu ihan kokoajan!
Joten se nyt sit vaan ilmeisesti potkii ja hipeltää jonnekkin mitä mä en tunne:)
Sellaisia ne lapset on saa meidät äipät ylimurehtimaan jo mahasta asti!!
Todennäköisesti kaikki kunnossa ja sun viikothan menee siellä main,kun mulle ainakin neuvolasta sanottiin ,että pitäisi nukkua suurimman osan päivää ,kun kasvaminen on niin rankkaa vauvalle..siis pitäisi: minun vauhti -iltani ei ollut väsynyt:))
Kaippa pitäis olla tyytyväinen kuten aiempi kirjoittaja laittoi..muistan kyllä hyvin ekasta raskaudesta ,kun valvoin viimeiset 2kuukautta,kun rakas poikani pisti bileet pystyyn joka hemmetin yö!
Ja päivälläkään kovinkaan rauhallinen ollut..
Mietin aina,että yrittää tulla läpi vatsasta,kun milloin sojoitti pystyssä jalka näkyvästi.milloin käsi..
Kyl sitä tosiaan kerkeää sitten jo " kyllästymiseen" saakka niitä liikkeitä tuskastelemaan hetken päästä:)
Onnea odotukseen!
- nininn
Itselläni oli ensimmäisessä raskaudessa istukka edessä ja liikkeet tuntuivat vasta rv21 , toisessa raskaudessa istukka oli takana ja liikkeet tuntui rv16 .
- mriamria
Mullakin tuntui liikkeet vasta 21 . Istukka edessä, lapsivetta runsaasti ja vauva päin selkärankaa. Vasta rv 26-27 alkoi tuntua päivittäin vahvemmin. Eihän liikelaskentaakaan tehdä vasta kun rv 30 .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1482351Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois236967Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.155953- 64922
- 78913
- 117899
Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!39878Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47777Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä71743- 71591