Olen miettinyt että pitäisikö kysellä tätä paremminkin ulkomaisilta foorumeilta, mutta ajattelin ensin täältä. Jos joku tietää paremman paikan mistä kysellä tälaisia, olisin kiitollinen neuvoista.
Olen päälle kolmikymppinen omasta halustani lapseton nainen. Olen lapsirakas ja raskaus kokemuksena kiinnostaisi, mutta en ole koskaan halunnut omia, ainakaan itse kasvattaa. Olen aina ajatellut että jos joku homoystävistäni tarvitsisi apua, olisin valmis synnyttämään lapsen (ja jos lapsikuume yllättäisi, itselleni toisen tai kolmannen), mutta nykyisellään en tunne ketään joka olisi tässä tilanteessa ja minulta alkaa olla ns. aika loppumassa, ainakin ensisynnytystä ajatellen.
Haluaisin edelleen kuitenkin kokeilla ja rehellisesti sanottuna olen miettinyt myös korvausta vastaan synnyttämistä, kun sillä kuittaisi opintovelkaa mukavasti (ei laillista Suomessa, tiedän). Onko kenelläkään kokemusta sijaissynnyttämisestä vaikkei ole omia lapsia, tai sijaissynnyttäjistä joilla ei ole omia lapsia? Miten kaikki olisi helpointa toteuttaa?
Lapseton nainen sijaissynnyttäjäksi?
6
352
Vastaukset 6
- Mriaha
Toivottavasti tulee laki joka sallisi sijaisynnytyksen. Ihanaa kuulla että sinunlaisia naisia on olemassa.
Itse on luultavasti pysty koskaan kantamaan toista lasta. Haaveilen sijaissynnyttäjän avusta, mutta en tiedä tulisiko se koskaan olemaan mahdollista lain puitteissa, sekä taloudellisesti.
IVF-hoidot ovat kalliita, ja ymmärrettävästi sijaiskantaja haluaa taloudellista korvausta. Tuotahan ei voi toteuttaa ilman IVF:ää josta biologisilta vanhemmilta otetaan siittiöt ja munasolut ja siirretään kantajaan, joten tällähetkellä ei ole mahdollista toteuttaa tasan mitenkään (kun sitä myös viestissäsi kysyit).
Toivotaan parasta lain muuttumiseksi!- ap.
Nykyinen laki on ihan älytön. Olisi järkevämpää jos sekä tulevat vanhemmat että sijaissynnyttäjä löytyisivät virallisia teitä, kävisivät vaikka samat testit ja muut kuin adoptiolapsia haluavat. Olisi se tälläkin puolella kiva tietää että lapsi oikeasti tulee hyvään perheeseen.
Oon lukenut että jotkut käyvät Venäjällä tekemessä sen, mutta sellainen tietysti kysyy varoja. Toinen mahdollisuushan on käyttää sijaissynnyttäjän munasoluja jos pariskunnan miehen siittiöt kelpaavat.
Toivotaan parasta tosiaan!
- siiinäkin vouhottaja
Maapallolla on jo tarpeeksi lapsia puutteessa: ilman vanhempia, perustoimeentuloa ja koulutusta. Unohda moiset hölmöilyt!
- miksi sen pitää olla
ns.laittomasti maailman lapsiaon tullut ja tulee olemaan.
monellakohan on sopimus jonkun perheen kanssa,että synnytyksen jälkeen lapsi adoptoidaan heille?voisin veikata muutamia...- ap.
Arvaisin samoin. Onnistuu hyvin jos lapsen biologinen isä on pariskunnan mies.
Ennen varsinkin oli tavallista antaa lapsia lapsettomille kasvatettavaksi, nykyisin tuntuu että äitiydestä ja äiti-lapsi-suhteesta on tullut niin pyhää että kaikkea paheksutaan, jopa äitejä jotka antavat kasvatusvastuun isälle. Ikään kuin muut eivät pystyisi lasta kasvattamaan (jopa paremmin) kuin biologinen äiti.
Älä tee mitään noin kauheaa. Jos saat lapsen miehen kanssa, mies on lapsen isä ja sinä olet lapsen äiti ja juuri teidän velvollisuutenne on pitää lapsesta huolta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135855En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21558Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110533Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 36522
- 45468
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119442Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22407