http://yle.fi/uutiset/tukholma-ilmio_rantautui_suomeen__yha_harvempi_18-vuotias_ajaa_kortin/6585999
Ja yhä useampi ajaa kortitta.
Nyt on hienosti asiat LVM:n, Trafin ja Autokoululiiton mielestä.
Ja yhä useampi ajaa kortitta.
Nyt on hienosti asiat LVM:n, Trafin ja Autokoululiiton mielestä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ja vielä jos opetuslupaopetus saataisiin kiellettyä kokonaan lainsäädännöllä.
Kannattaa muistaa että autokoululiitto on autokouluyrittäjien etujärjestö, sillä ei ole paljoakaan tekemistä liikenneturvallisuuden kanssa.
http://yle.fi/uutiset/autoliitto_uudistus_yli_kaksinkertaisti_opetuslupa-ajokortin_hinnan/6587796
ni?nyt olis kyl aika päättäjien herätä,nyt jo liikentees paljon venäläisiä , virolaisia ja latvialaisia kuskeja.Tulevaisuus tuo paljon onnettomuuksia teille,kun rekkakuskitki ovat noita tulevaisuudessa muutamas harvas rekas voi ol suomalaine!Muistan lukeneeni lehdest ku 3 venäläist kärysi hanko satamas,puhals 2,9 et turvallist matkaa!
Montako kertaa voi jäädä kortitta ajosta kiinni että sakkojen määrä yltää kortin hintaan? Siis tuollaisella 18 v tulottomalla ja työttömällä?
Tuolla syrjäseudulla yksi serkkuni tuttava oli ajellut pelkällä joulukortilla yli 20 vuotta jäämättä kiinni. Oli ajanut vain tarpeellisen. Käynyt 50 km:n päässä kunnan keskustassa asioillaan jne. Noinkin voi siis käydä. Mutta jos kerran kiinni jäät, niin sen jälkeen poliisikin osaa kytätä, ja kiinnijääminen tulee todennäköisemmäksi.
Mutta eihän siitä seuraa mitään vaikka jää tuhat kertaa kiinni. Se on sama kun rattijuopolla että turha ilmoittaa kun ei se saa siitä mitään tuomiota.
Voi, jos ajaa "vain" ilman korttia, eikä ole muita rikketä samassa, on se 20 päiväsakon arvoinen teko, eli tulottomalle 120€
Tosin nykyjän ei poliisin antamia sakkoja välttämättä pidä maksaa, koska niitä ei muuteta lainkaan vankeudeksi, mutta rangaistava teko silti.
Ei siis kannata ajaa kortitta...
Lisäksi jos aikaa joskus hankkia ajokortin, ei saa olla viimeisen vuoden aikana jäänyt kertaakaan kiinni kortitta ajosta
ei jumalauta
Sillä kortin hinnalla makselee aika pitkään niitä sakkoja.
Itse ajoin 26v kortin 1980 luvulla,kun ei ollut varaa ennen.Ei se ajokortti ole kansalaisoikeus ellei varaa ole niin sitten ei ajeta.
koko uudistuksessa. Kannattaisi tutkia aika tarkkaan miten nykyinen systeemi muotoutui vaihe vaiheelta.
Veikkaan korruptiota sekä hyväveli rinkiä.