Hei
Kyselen onko kokemuksia BNI:stä? Kaveri joka on ollut alusta asti mukana (ehkä perustamassakin?) kovasti suosittelee, on kuulemma niin nousussa ja takaa lisää asiakkaita suositusten kautta. Olen yhden miehen yrityksen omistaja ja keskisuuressa kaupungissa ei tosiaan kaikkia tunne. Vähittäiskauppa alana. Olen kuullut että se on hintava se vuosimaksu, miten on saako "rahansa takaisin"? Vai meneekö tää kuten verkostomarkkinointi että "ylemmät" kerää kaikki hillot?
BNI?
20
12656
Vastaukset
- sdfghjklöäkjh
Ei hajuakaan mikä tuo edes on, mutta kirjoituksesi perusteella voin heti sanoa että kusetusta on. Kaikki sellainen mikä kuullostaa liian hyvältä ollakseen totta, ei ole totta. Maailmalla kehitellään koko ajan uusia verkostomarkkinointi / pyramiidikusetuksia siksi että hyväuskoisia hölmöjä maailmassa riittää. Se ei ole katoava luonnonvara.
- KOkeillut
Ehkä kannattaa itse kokea ennenkuin leimaaa kusetukseksi. Puskista huutelu on todella helppo laji.
- humus2
Voisin suositella. Käy pari kertaa vaikka tutustumassa. Siinä ei vielä tarvitse sitoutua ja näet mitä siellä tapahtuu ja ketkä ovat mukana.
- czfsdewr
Jätä väliin, ettei käy coun wincapitaa:n osallistuneille jotka saivat tuomion
- 5+3
Liettua on aina mukava maa.
yst. terv. Googletus - Pankkiiri64
Niin totaalista rahanhaaskausta kuin ikinä voi. Lasketaan että paljonko BNI tekee yrittäjille liikevaihtoa mutta kyllä ne on yrittäjät itse ketkä sen liikevaihdon tekee, ei kukaan muu.
BNI:stä hyötyy lähinnä BNI joka kerää yli tonnin vuosimaksua hommasta.- Mirabeau
Totta, pelkkää rahastusta...melkein tonni vuodessa, ja jo kolmen esteen/ poissaolon jälkeen potkaistaan pihalle!...rahojansa tuskin saa takaisin. Mihin mahtavat mennä ryhmän keräämät jäsenmaksut...sievoinen summa vuodessa?
- pajukka
Mun yritykselle on ollut hyväksi. 800,00 vuodessa on noin 67,00 per kuukausi. No saa sillä yhden pienen rivi-ilmoituksen lehteen ja se on kyllä hukkaan heitettyä rahaa. Onhan se asiakkaan helpompi tehdä ostopäätös jos joku joka tuntee yrittäjän on suosittelut palvelun tarjoajaa. Tulee myös tehtyä hommat entistäkin paremmin jotta ei tarvitse yrityskumppaneiden hävetä :)
- adsasdasd
Laskin että työaikaa menee matkoineen 3h per paltsu. Oma aika tuottaa vuoden tunneilla jaettuna suoraan 50 alv. per kaikki tunnit (ei vain tehokkaat), eli 50 paltsua vuodessa jäsenmaksua tekee noin 5000€.. Aika rahakkaat katteet vaatii ollakseen oikeasti järkevää, vaikka varmasti toki jonkin verran kauppaa tuokin.
- Pekux
2 vuodenkokemuksella: riippuu täysin minkälainen on oma business ja aktiivisuus. Jotkut tienaa hyvinja toiset taas ei hyödy mitään. Kannattaa ehdottomasti kokeillajos kiinnostaa. VierIlu maksaa noin kympin ja sillä saa aamiaisen tai lounaan samalla.
- Captcha
Tosi outoja lintuja. Vaikutti siltä että sama sisäpiiri yrittää epätoivoisella vimmalla esitellä jokaiselle uudelle osallistujalle hommaansa, eikä niitä varsinaisesti kiinnosta mitä sä teet. Homma menee siten, että siellä siis näitä "verkostoitujia" valmiina ja istutaan ison pöydn ääressä, syödään ja jokainen saa kertoa bisneksestään jotain. Jos vaikka olet it-alalla, niin tuolta löydät hierojaa ja kirjanpitäjää ja monia toimialojen edustajia, jotka jakavat vimmalla käyntikorttejaan. Sitten saat 30 sek (kellolla) kertoa kuka olet ja mitä teet, jonka jälkeen varsinaisten jäsenten oman toiminnan mainostus jatkuu. Joillekin tuo varmaan sopii, mutta mielestäni melkoista ajan hukkaa suhteessa siihen, että tuo vie matkat, odottelut ja muut mukaan lukien kuitenkin helposti minimissään sen 2 tuntia.
- Anonyymi
Vuoden mukana olleena palvelualan edustajana voin sanoa, että aikaa meni paljon ja rahaa tuli vähän. Liian ehdotonta ja kaavojen mukaan touhuilua ja viikottaisen kokoukset saman kaavan mukaan turhia. No, tyypillistä jenkkitouhua... Toki toimii varmaan joillekkin alasta riippuen ja kyllähän sitä kokoustaa voi vaikka joka päivä jos sillä tulee tuottoa.
- Anonyymi
Bni turku Tigers on ainakin totaalisten idioottien klubi. Varsinkin siellä huseeraavien entisten "ammattisotilaiden" puolesta.
Täyttä huuhaata. Terve firma ei keksittyä boostia tarvitse.
Terv kapula-pate - Anonyymi
Joo. Larikka ja Uoti.
Luoja meitä auttakoon. - Anonyymi
Kunnon idiootteja. Buhahaa
- Anonyymi00016
Kävin joskus vuosi sitten about, viime vuonna kuitenkin, tutun perässä jossain näiden kutsuilla tms. Ihan kivaa oli kyllä, mutta jotenkin tuli vähän sellainen salaseura tai kulttifiilis. Omat lautakunnat yms. Enkä usko, että tuosta on oikeasti mitään hyötyä. Liittymismaksu oli toista tonnia ja vuosimaksu taisi olla jotain kahden tonnin luokkaa. Helvetin kallis palvelu. Onhan se toki kiva, että on tälläisiä mutta paremmin verkostoituu ja on näkyvillä vaikka ottamalla ständin messuilta eikä tarvitse piileskellä jossain salaseuran kokouksissa.
Sanoisin että sellaista vapaamuurari meininkiä - Anonyymi00017
BNI on täysin pyramidihuijaus/verkostomarkkinointi kusetus. Kävin tässä muutama kuukausi sitten vieraana eräässä kaupungissa ja seurailin asiaa sivusta. Koko tapahtuman voisi kuvailla näin:
-Aloitetaan hegemonia puheilla
-Esitellään oma yritys jollain ennalta harjoitellulla mainoslauseella (kiusallinen fiilis)
-Pidetään joku 10 minuutin verkostoitumishetki jossa kaikki jakaa käyntikortteja ihan kiimassa vaikka ne kuuluvat 90-luvulle
-Kuunnellaan muutaman yrittäjän "yrittäjätarinat"
-Taputetaan tippa linsissä ja kuset housussa kun oli niin jännää
-Pidetään loppu hegemonia
Ihan vitun spedejä kaikki ja koko tapahtuma oli kuin joku kultti olisi kokoontunut. Yritykset olivat luokkaa pienyritykset ja muutamia isoja. Nämä isot yritykset kuten mainostoimistot ja vakuutusfirmat metsästävät näitä pienyrityksiä asiakkaikseen. Pienyrittäjät olivat lähinnä hyväuskoisia ja suoraan sanottuna pimeitä.
Sen sanon, että jos joku tuolla kauppaa tekee, ei se johdu BNI:stä. Siksi tuo onkin ihan tyypillinen verkostomarkkinointi kusetus koska suurin osa häviää rahaa, muutamat voi sitä tehdäkin. Lähinnä ne isot. Jos katsoo mukana olevien yritysten tietoja niin tyyliin liikevaihto 20 000 ja takkiin 30 000.
Pyramidihuijauksii. erikoistuneet firmat etsivät hyväuskoisia ihmisiä, joiden pitää raahata taas omia tuttujaan sinne ja saada mukaan toimintaan jolloin pyramidi ei kaadu. Miksi ihmiset on niin tyhmiä, etteivät käsitä että kyseessä on pyramidihuijaus. Voihan siinä hegemoniassa jollain tulla fiilis, että kohta lähtee firma nousuun vaikka todellisuudessa varmaan 75-90% yrityksistä häviää rahaa.
Älkää hyvät yrittäjät liittykö pyramidihuijauksiin.- Anonyymi00018
Ai niin aamiainen oli ihan ok mutta aika huoltoasema tasoa. BNI:hin liittyneet pässit joutuvat maksamaan ilmeisesti nekin omasta pussista. Ylihintainen jäsenmaksu ei sisällä edes aamiaisia saatana
- Anonyymi00019
> -Pidetään joku 10 minuutin verkostoitumishetki jossa kaikki jakaa
> käyntikortteja ihan kiimassa vaikka ne kuuluvat 90-luvulle
Minusta on kohteliasta ja tyylikästä antaa oma käyntikorttinsa liiketapahtumissa. Tällä hetkellä minulla on kolmea eri sorttista käyntikorttia, annettavaksi erilaisissa tilaisuuksissa.
Osallistun mielelläni tapahtumiin joissa pääsen jakelemaan omia kauniita ja selkeitä käyntikorttejani. Otan myös vastaan kaikki tarjotut kortit. Niistä tosin valitettavan monet ovat halpistason kortteja, korttiautomaatista tulostettuja.- Anonyymi00020
Taidat kuulua juuri niihin pahveihin jotka uskovat tuohon hegemoniaan😂😂 hyväuskoisia ääliöitä riittää loputtomiin, ei noita pyramidihuijauksia olisi muuten
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1062951Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri1532083IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl632052- 1071779
Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al341714Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t311592- 1451388
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4161133kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!211099Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa2621055