Älä ikinä perusta omaa firmaa.

totuus

Älä ikinä perusta yritystä Suomeen! Suomalainen verotus yrittäjää kohtaa on aivan järjetöntä.

Putoat heti sosiaaliturvasta, työttömyyskorvauksista sekä terveydenhuollosta jne...

Jos ideasi on hyvä, niin Valtion tukema(velaksi) Tekes yritys kyllä sosialisoi ideasi. Niille annetaan kaikki ne verotulot, jotka normaali yrittäjä joutuu maksamaan.

Valtio omistaa busineksen hetken päästä.

T. Suomen kommunistinen "Hyvinvointivaltio"

4

1709

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen totuus

      Onhan Suomessa paljon hyvin menestyviä yrittäjiä. Ehkä heidän asenteensa on toisenlainen kuin sinun. Ei verotus nyt niin järjetöntä ole, loppujen lopuksi se on suurelta osin oikeudenmukaista.

    • Väärin

      No sinulla on ilmeisesti käynyt huonosti
      yritystoiminnassasi, mutta toisinkin voi käydä -
      ehkä on turha pelotella aloittavia yrityksiä
      puolitotuuksilla.

      >Putoat heti sosiaaliturvasta,
      >työttömyyskorvauksista sekä
      >terveydenhuollosta jne...

      Tiput, joo, mutta nuo kaikki ovatkin sellaisia
      mitä muiden palkollisena et huomaa, koska sinun
      työnantajasi (yrittäjä) maksaa sinun puolestasi.
      Nuo kaikki saa kuntoon maksamalla niistä, aivan
      kuten kaikki muutkin Suomen yritykset tekevät.
      Mikää ei ole ilmaista.

      Oikeampaa tietoa löytyy esim. osoitteesta

      http://www.yrittajat.fi/sy/home.nsf/pages/C2256DB30028DDCFC2256ACE003CD2B3?opendocument

      • ex-yrittäjiltä

        Kannattiko?


      • ex-yrittäjä
        ex-yrittäjiltä kirjoitti:

        Kannattiko?

        Se ei ole kuulemma vielä rikos ettei yritystoiminta aina onnistu. Mitä sitten? Tosiasia on että viranomaiset suosivat yrityksen perustajia siksi, että he todella putoavat suomalaisesta sosiaali-ja työttömyysturvasta.
        Lisäksi ryhdytään perimään veroa harkinnan mukaan jo ennen ensimmäistäkään laskutuspäivää. Siis lyödään niskaan ennakkovero.
        Oletteko koskaan tulleet ajatelleeksi, että suoman valtio itsessään voisi olla rikollinen? Perustua rikokseen ja valheeseen osiltaan? Suomen järjestelmä perustuu ensin venäläiseen sortoon, sitten mannerheimin kansanmurhaan ja sitten vielä suomettumiseen. Kyllä meille ollaan maailmalla naurettu vuosikymmenet.
        Peruskoulusta aloitetaan aivopesu suomen onnelasta ja pelotellaan venäjällä. Suomen itsemurhaluvut ovat maailman huippua, mitä se kertoo tästä onnelasta?
        Suomen kansa on kateellista rupusakkia ja jos joku haluaa yrittäjäksi niin tottakai kaikki mahdollinen kiusa ja vahinko pyritään aiheuttamaan jotta saataisiin aikaan epäonnistuminen.
        Rekisteröikää yrityksenne Viroon. Jo tällä viikolla. Suomi ei ansaitse panostanne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe