Älä ikinä perusta omaa firmaa.

totuus

Älä ikinä perusta yritystä Suomeen! Suomalainen verotus yrittäjää kohtaa on aivan järjetöntä.

Putoat heti sosiaaliturvasta, työttömyyskorvauksista sekä terveydenhuollosta jne...

Jos ideasi on hyvä, niin Valtion tukema(velaksi) Tekes yritys kyllä sosialisoi ideasi. Niille annetaan kaikki ne verotulot, jotka normaali yrittäjä joutuu maksamaan.

Valtio omistaa busineksen hetken päästä.

T. Suomen kommunistinen "Hyvinvointivaltio"

4

1696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toinen totuus

      Onhan Suomessa paljon hyvin menestyviä yrittäjiä. Ehkä heidän asenteensa on toisenlainen kuin sinun. Ei verotus nyt niin järjetöntä ole, loppujen lopuksi se on suurelta osin oikeudenmukaista.

    • Väärin

      No sinulla on ilmeisesti käynyt huonosti
      yritystoiminnassasi, mutta toisinkin voi käydä -
      ehkä on turha pelotella aloittavia yrityksiä
      puolitotuuksilla.

      >Putoat heti sosiaaliturvasta,
      >työttömyyskorvauksista sekä
      >terveydenhuollosta jne...

      Tiput, joo, mutta nuo kaikki ovatkin sellaisia
      mitä muiden palkollisena et huomaa, koska sinun
      työnantajasi (yrittäjä) maksaa sinun puolestasi.
      Nuo kaikki saa kuntoon maksamalla niistä, aivan
      kuten kaikki muutkin Suomen yritykset tekevät.
      Mikää ei ole ilmaista.

      Oikeampaa tietoa löytyy esim. osoitteesta

      http://www.yrittajat.fi/sy/home.nsf/pages/C2256DB30028DDCFC2256ACE003CD2B3?opendocument

      • ex-yrittäjiltä

        Kannattiko?


      • ex-yrittäjä
        ex-yrittäjiltä kirjoitti:

        Kannattiko?

        Se ei ole kuulemma vielä rikos ettei yritystoiminta aina onnistu. Mitä sitten? Tosiasia on että viranomaiset suosivat yrityksen perustajia siksi, että he todella putoavat suomalaisesta sosiaali-ja työttömyysturvasta.
        Lisäksi ryhdytään perimään veroa harkinnan mukaan jo ennen ensimmäistäkään laskutuspäivää. Siis lyödään niskaan ennakkovero.
        Oletteko koskaan tulleet ajatelleeksi, että suoman valtio itsessään voisi olla rikollinen? Perustua rikokseen ja valheeseen osiltaan? Suomen järjestelmä perustuu ensin venäläiseen sortoon, sitten mannerheimin kansanmurhaan ja sitten vielä suomettumiseen. Kyllä meille ollaan maailmalla naurettu vuosikymmenet.
        Peruskoulusta aloitetaan aivopesu suomen onnelasta ja pelotellaan venäjällä. Suomen itsemurhaluvut ovat maailman huippua, mitä se kertoo tästä onnelasta?
        Suomen kansa on kateellista rupusakkia ja jos joku haluaa yrittäjäksi niin tottakai kaikki mahdollinen kiusa ja vahinko pyritään aiheuttamaan jotta saataisiin aikaan epäonnistuminen.
        Rekisteröikää yrityksenne Viroon. Jo tällä viikolla. Suomi ei ansaitse panostanne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe