Minkälainen vaihe muilla? Tiedon määrä? Osallistutteko mihinkään kurssille vai ihan vaan luette?
Joensuuhun hakijat
josulainen
443530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
kerran olen lukenut kirjat läpi kunnolla ja yleiskuva asioista on ihan hyvä mielestäni. Lisäksi käyn iltaisin valmennuskurssilla, mutta en ole kovin varma onko siitä suurta hyötyä. Usein tekee mieli luovuttaa ja välipäiviä lukemisesta on jo ollutkin. Täytyy vielä ryhdistäytyä ja varmistaa sisäänpääsy. Lukemisestahan se vain on kiinni ja aina joku pääsee sisään. toisaalta pelästyin kun huomasin että hakijoita oli tuo lähes 600 eli alle 10% hyväksytään sisään.
jostain kuulin että n. 400 heistä olisivat näitä HTM-tutkintoa suorittavia oikkareita.
jos oikein käsitin, niin heidän kelpoisuuttaan asianajajan tehtäviin harkittaisiin jollain taholla.
Kaikki on juorua tai huhupuhetta. Ainoastaan hlö joka pääsee käsiksi hakijarekisteriin voi tuollaista tietoa tonkia esille...
En osaa sanoa monta kertaa olen lukenut alueen läpi koska en lue koko aluetta kerralla. Aika epätoivoiselta tuntuu. Niin paljon asiaa ja enää reilu kuukausi aikaa! Otin Eximian itseopiskelumateriaalin.
Hakiks tonne joensuuhun kukaan ees?
No siis ei tietenkään, kuka nyt sinne hakis...
551 hakijaa Joensuun oikikseen. Tulee olemaan vaikein paikka päästä sisälle kun alle 10 % valintakokeen tekevistä hyväksytään.
Mistä te oikein olette noita tilastolukuja löytäneet? Yritin kattella tuolta itäsuomen yliopiston kotivisuilta, mutten ite ainakaan löytäny mitään tän vuoden hakijatilastoja!
Hakiko kukaan toisena vaihtoehtona tuonne hallintotieteiden puolelle opiskelemaan julkisoikeutta?
Sisään otetaan siis 20 uutta opiskelijaa pelkän yo-todistuksen perusteella. Olisi mukava kuulla joltain asiasta tietävältä, että minkälaisilla pisteillä sinne on yleensä päästy.
Mä hain ekana vaihtoehtona Lapin oikikseen ja tokana Joensuuhun julkisoikeuteen. Itsekin olen miettinyt noita pisterajoja. Mulla tosin on täydet pisteet, joten uskoisin pääseväni sisään :)
Toivottavasti ei ole kovin montaa muuta kaltaistasi neljän pitkän aineen laudaturin kirjoittajaa liikkeellä kun itselläni on tulossa vain n. 50 lähtöpistettä:D tosin sain jostain sen käsityksen että viime vuonna tuo 42p riitti sisäänpääsyyn..
valintakoepisteet 60
28 varasija
Ainakin viime vuonna valittiin julkisoikeuteen eri perusteilla kuin nyt, ensin yksi kiintiö pelkällä äidinkielen yo arvosanalla ja sitten pääsykokeen perusteella.
"Joensuun oikis" :D
Mikäs siinä huvittaa? Jännä kun valtiot kehittyvät. Turku on monessa jäänyt sinne 1700-luvulle. Ota asioista selvää :p muahha
Ei kai kukaan mee oikeesti johonkin Joensuuhun mädäntymään. Sinnehän on muutenki nii helppo päästä et taso ei ole korkea.
Kerrotko minullekin, kuinka helppo sinne on päästä, jos verrataan muihin oikiksiin? Ei ainakaan helppo. Mitä tiedät otm koulutuksen toteutuneesta tasosta, kun se ei ole vielä alkanut? Ainakin tähän asti oikeustiedettä siellä ovat opettaneet monet Suomen tunnetuimmista, parhaista ja yksi, jonka teksteihin eniten viitattu Suomessa. Sinä varmaan oletkin jossain muualla opiskelijana? Epäilen, että et kuitenkaan missään tiedekunnassa. Joskus on hyvä olla hiljaa, jos ei yhtään tiedä mistä puhuu.
Tolvanen kirjoittaa merkittävästi paremmin kuin luennoi...Aktiivisen roolin on tosin ottanut julkisuuteen annettavissa asiantuntijalausunnoissa - eikä pelkästään rikos- ja prosessioik. alueella.
Jatkona edelliseen: hyviä ja huonoa luennoitsijoita ja kursseja löytyy kaikista tdk:sta ja myös Jns oik. tieteen laitokselta.
Joensuussa varmasti ainakin intoa kehittää ON/OTM -opetuksesta sellainen, ettei tarvitse vanhempien tiedekuntien (ja siellä opiskelevien...) epäillä ja mollata kovin kauan. Miinuksena vain laitoksen koko vrt. esim. Hkiin: kurssitarjonta jää pakostakin kapeammaksi.
Joensuun oikiksen opiskelijoiden taso tulee olemaan varmaan hyvä, kun vain parhaat 10 % valitaan. Helpompi on päästä oikeustieteeliseen Turkuun tai Helsinkiin kuin Joensuuhun.
Niinpä, en usko että monikaan haluaa enää Helsinkiin mädäntymään.
Paljonko sinne Joensuuhun on ollu hakijoita? onko jotain tilastoja??
hakemuksia 347
valintakokeeseen osallistui 83
opiskelijaksi yo-perusteella 84 pisterajat 70-60
valintakoepistemäärän perusteella 37 pisterajat 114-75
Yliopistot julkaisevat tarkat tilastot vasta kesällä. Huomioithan, että kaikki pääsykokeeseen ilmoittautuneet eivät siihen osallistu. Mielestäni sisäänpääsyprosentti pitäisi laskea nimenomaan pääsykokeeseen osallistuneista eikä siihen ilmoittautuneista, mutta kokeeseen saapumatta jättäneistä, kuten yliopistot nykyään tekevät. Toki sillä saa sisäänpääsyprosenttia kätevästi pienemmäksi ja kaikkien alojen kiinnostavuuteen turhaa nostetta.
Keep calm and keep on studying!
Yliopistot ovat julkaisseet hakijatilastot heti hakuajan päätyttyä. Kesällä tilastot sitten tarkentuvat vaintakokeisiin osallistujilla ja hyväksytyillä. Oikeustieteelliseen Joensuuhun on 551 hakijaa 40 paikalle. Luku löytyy Itä-Suomen yliopiston tiedotteesta, jonka lopussa kaikkien hakukohteiden hakijamäärät.
Julkisoikeuden 20 paikkaa tavoittelee 517 hakijaa.
http://www.uef.fi/documents/10437/118740/hakijatilasto 2011_2013/c353246b-5b6c-49d0-831d-c892ee7f91b6
http://www.uef.fi/fi/uutiset/-/asset_publisher/mm5chLRl4bhi/content/monialaisista-yliopistoista-ita-suomen-yliopiston-hakijamaara-kasvoi-eniten?redirect=http://www.uef.fi/fi/uutiset?p_p_id=101_INSTANCE_mm5chLRl4bhi&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-2&p_p_col_pos=1&p_p_col_count=2
Mikä siinä Joensuussa hakijoita vetää? "Helpon sisäänpääsyn" taktikointi? Mikä tietty meni perseelleen, kun kaikki muutkin ajattelivat samaa. Vai mikä?
Kaupunkihan on ankea pikku pussiperä, jossa kaikista muista yliopistokaupungeista (Hki ja Espoo luonnollisesti pois lukien) poiketen asuntojen hinnat ja saatavuuden vaikeus ovat pk-seudun tasolla. Että onnea vaan tuleville oikkareille kämpän metsästykseen...
Joo kuka tonne pershikiälle viitti lähtee
Kiitos asiantuntijalle. Helsingissä yksiön hinta alkaen 600€/kk. Joensuussa 250€/kk.
sivulta www.joensuunelli.fi voit tarkistaa opiskelija-asuntojen saatavuuden. Tarjolla satoja, ellei tuhansia asuntoja naurettavan pienillä vuokrilla.
Hehe. Tän vuoden fuksejakin on vielä Ellien asuntojonossa, joten ei kannata laskea sen varaan että sieltä saa edes soluhuonetta. Ja vapailla markkinoilla onkin sitten Hgin hinnat :) Toisin kuin muissa yliopistokaupungeissa, JNS:n opiskelija-asuntosäätiö ei myöskään priorisoi kaukaa muuttavia vaan asunnot jaetaan ilmoittautumisjärjestyksessä tai minkä lie hyvä veli-verkoston kautta... Että kannattaa ilmoittautua asuntojonoon jo nyt, jos meinaat jonkun läävän sieltä syksyksi saada.
Ja Helsingissäkin HOASin yksiöt ynnä muut sossukämpät (joihin Ellien asunnot vertautuvat) ovat alkaen n. 300e/kk, eli se siitä hintaerosta.
Täällä on ainakin yksi joka läpällä pisti joensuun hakukohteeksi. En lue, en mene kokeeseen. Pitäkää hauskaa 8)
Joensuuhun vetää mahdollisuus etäopiskeluun...
Olivatko hakijat pääasiassa vanhempaa väkeä, niitä hallintotietelijöitä?
Eivät. Näyttivät olevan pääosin nuorta sakkia. Pääsykokeisiin asti ei tainnut 551 ilmoittautuneesta tulla kuin maksimissaan puolet, jos nyt sitäkään. En kyllä ymmärrä minkä takia joidenkin piti etukäteen kohkata siitä kuinka KTM:t ja HTM:t olisivat siellä "koventamassa kilpailua opiskelupaikoista". Kummankaan tutkinnon sisältö ei kuulunut pääsykoevaatimuksiin, eikä niistä tutkinnon oppimääristä olisi ollut mitään hyötyä kokeissa. Kyllä se kova työ heilläkin olisi ollut edessä jos menestyä halusivat kokeissa.
No, ihmiset tykkäävät päteä ja ennustaa asioita - eiköhän muutaman kuukauden sisällä selviä, minkä verran ne kaikki KTM/HTM/FM/LKV:t ynnä muut taruolennot kovensivat kilpailua.
Olen osana HTM-tutkintoani lukenut mm. kiinteistöoikeutta, rikosoikeutta ja oikeushistoriaa... Eli kyllä se sisältö kuului pääsykoevaatimuksiin :) Mutta kovasti töitä saavat kaikki oikikseen hakijat tehdä - oli sitten taustalla vain lukio tai oikeustieteellisiä opintoja HTM-tutkinnossa - siitä ei pääse yli eikä ympäri!
Toisaalta kokeen sai kai tehdä monessakin eri paikassa. Eli osanottajien määrää on vaikea tietää yhden kokeen perusteella.
Itse hain (ja pääsin) Joensuuhun, koska olen itse turkulainen ja kotikaupunkiin jääminen ei kiinnosta pätkääkään. Hesaa en edes harkinnut, koska olen asunut siellä vuoden ja inhosin kaupunkia. Rovaniemellä taas opetuksen taso on kuulemma huono ja sisäänpääsy ainakin vaikutti helpolta, mikä tukee tätä päätelmää. Otin siis riskin ja Joensuun, ainakin se on kaupunkina mulle ihan uusi.
Niin ja sitten kun koepisteet ilmestyvät jonnekin niin voi vertailla, että millainen on sisäänpäässeiden tasoero, koska pääsykoe oli sama Joensuussa ja Turussa.
Ja näköjään olis menty helposti Turkuunki sisään, mikäli ton toisen ketjun Turun pistemäärä pitää paikkansa. :)
Siis minkä toisen ketjun? Katsoin kaikki ctrl f:llä enkä löytänyt
Tai ehkä olen vain idiootti.
Kyllä, olen idiootti.
Löysin. Nevermind :D
Kellään Myrskyn vanhoja tenttejä pdf muodossa?
Löytyy mitä tenttejä kaipaa?