Roska päivässä, tai enemmänkin

Keskuriasukkaat

Tuli mieleen, jotta mahtaako ketään kiinnostaa tuossa vapun jälkeen ottaa muovipussia föliin ja kerätä omalta kotikadulta roskat pois, näin kevään kunniaksi.

Mä ajattelin näin täällä keskurin huitteissa tehdä, täällä tuo Viipurintie ja jäähallin ympäristö on kroonisesti sotkuinen, vaikka hallilla olis roskiksia vaikka muille jakaa. Semmoista talkoohenkeä peräänkuulutan, onko riuskaa oma-aloitteista väkeä kaarinalaisissa? Jos näette mun heiluvan säkkini kanssa, niin tulkaa morjenstamaan.

6

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakentajantieltäpäin

      Voishan tuota, mutta harvassa tuollaiset roskia vapaaehtoisesti keräävät nykyaikana. Yleensä vain odotetaan että joku muu kerää tai heinät kasvaessaan peittää. Eikö näin ole?

    • Sissijuusto 83

      Mä en ainakaan lähde keräämään muiden roskia. Ite en roskaa!!

    • Keskuriasukkaat

      Näin vähän arvelinkin, kysyin kumminkin. Uskon silti etten ole ainut roska päivässä- liikkeen ajatusta noudattava täällä Kaarinassa. Mä uskon vahvasti esimerkin voimaan. Josko mun roskainkeruu innostaisi muitakin, sitä toivon. Nyt vain pähkäilen, kun sima pahus ei lähde käymään. Hiivankin muistin. Höh.

      • mielihyvää kaikesta

        Tänää oli 2 roskankerääjää virastotalon edustalla. Eikö tämä yksi
        vakituinen enään riitä?
        Ei se näin onnistu. Ihmiset senkun jatkavat roskien tiputtelua
        ja homma jatkuu roskienkerääjillä.
        Eikö se terve järkikin sano mihin se roska kuuluu?
        Vanhemmat kotona, kerratkaa lapsille tätä. Vai noudatatteko itsekään?
        Tuntuu kun katsoo kahden nuoren tiputtavan roskat jäkeensä, että se olisi
        jotenkin kicksejä tuottavaa.
        Elikkä ei se hyödytä vaikka kutsutaan armeija keräämään jos se roskaaminen
        ei mene jakeluun ja lopu.


    • Keskurilta taas

      Mä tossa vapun huitteissa keräsin kuten meinasinkin, roskat jäähallin ja Viipurintien väliltä. Täytynee taas kattoa, pitääkö tehdä uus rundi. Mun mielestä areena on vapaa, jokainen saa osallistua ympäristön siistinä pitämiseen.

      Mä olen todellakin aikoinaan tunnistanut itsessäni hyvänolontunteen vipatessani roskat mielenosoitusellisesti maahan. Että siitä saatte kaikki valittajat. Se aika on kaukana menneisyydessä, mutta muistan sen vielä hyvin. Että kicksejä tuotti, kyllä. Rikkoutuvan pullon mossahdus teki myös gutaa, että ymmärrän roskaamisen taustoja tästä syystä.

      Nyt sitte huolehdin ympäristöstäni senkin edestä. Ja mielestäni sen ekan roskan heittämisen kynnys nousee, kun on ympäristö roskaton. Tai se saa mut jatkamaan.

      • kicsejä puolin toisi

        Kerään roskat ainakin kerrostalon edustalta jossa asun, itehän niitä
        joudun mennessä ja tullessa katteleen. Kattokoon sitten naapurit kun
        kerään, siitä vaan. Ehkä saan hymähdyksiä tai kehuja, en tiedä.
        Kicksejä saan kun roikautan jätskipaperit sun muut portaan päässä olevaan
        pönttöön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      87
      4947
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      174
      4336
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      163
      4236
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3445
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3164
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2910
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      31
      2887
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      2
      2776
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2648
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1834
    Aihe