Roska päivässä, tai enemmänkin

Keskuriasukkaat

Tuli mieleen, jotta mahtaako ketään kiinnostaa tuossa vapun jälkeen ottaa muovipussia föliin ja kerätä omalta kotikadulta roskat pois, näin kevään kunniaksi.

Mä ajattelin näin täällä keskurin huitteissa tehdä, täällä tuo Viipurintie ja jäähallin ympäristö on kroonisesti sotkuinen, vaikka hallilla olis roskiksia vaikka muille jakaa. Semmoista talkoohenkeä peräänkuulutan, onko riuskaa oma-aloitteista väkeä kaarinalaisissa? Jos näette mun heiluvan säkkini kanssa, niin tulkaa morjenstamaan.

6

200

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakentajantieltäpäin

      Voishan tuota, mutta harvassa tuollaiset roskia vapaaehtoisesti keräävät nykyaikana. Yleensä vain odotetaan että joku muu kerää tai heinät kasvaessaan peittää. Eikö näin ole?

    • Sissijuusto 83

      Mä en ainakaan lähde keräämään muiden roskia. Ite en roskaa!!

    • Keskuriasukkaat

      Näin vähän arvelinkin, kysyin kumminkin. Uskon silti etten ole ainut roska päivässä- liikkeen ajatusta noudattava täällä Kaarinassa. Mä uskon vahvasti esimerkin voimaan. Josko mun roskainkeruu innostaisi muitakin, sitä toivon. Nyt vain pähkäilen, kun sima pahus ei lähde käymään. Hiivankin muistin. Höh.

      • mielihyvää kaikesta

        Tänää oli 2 roskankerääjää virastotalon edustalla. Eikö tämä yksi
        vakituinen enään riitä?
        Ei se näin onnistu. Ihmiset senkun jatkavat roskien tiputtelua
        ja homma jatkuu roskienkerääjillä.
        Eikö se terve järkikin sano mihin se roska kuuluu?
        Vanhemmat kotona, kerratkaa lapsille tätä. Vai noudatatteko itsekään?
        Tuntuu kun katsoo kahden nuoren tiputtavan roskat jäkeensä, että se olisi
        jotenkin kicksejä tuottavaa.
        Elikkä ei se hyödytä vaikka kutsutaan armeija keräämään jos se roskaaminen
        ei mene jakeluun ja lopu.


    • Keskurilta taas

      Mä tossa vapun huitteissa keräsin kuten meinasinkin, roskat jäähallin ja Viipurintien väliltä. Täytynee taas kattoa, pitääkö tehdä uus rundi. Mun mielestä areena on vapaa, jokainen saa osallistua ympäristön siistinä pitämiseen.

      Mä olen todellakin aikoinaan tunnistanut itsessäni hyvänolontunteen vipatessani roskat mielenosoitusellisesti maahan. Että siitä saatte kaikki valittajat. Se aika on kaukana menneisyydessä, mutta muistan sen vielä hyvin. Että kicksejä tuotti, kyllä. Rikkoutuvan pullon mossahdus teki myös gutaa, että ymmärrän roskaamisen taustoja tästä syystä.

      Nyt sitte huolehdin ympäristöstäni senkin edestä. Ja mielestäni sen ekan roskan heittämisen kynnys nousee, kun on ympäristö roskaton. Tai se saa mut jatkamaan.

      • kicsejä puolin toisi

        Kerään roskat ainakin kerrostalon edustalta jossa asun, itehän niitä
        joudun mennessä ja tullessa katteleen. Kattokoon sitten naapurit kun
        kerään, siitä vaan. Ehkä saan hymähdyksiä tai kehuja, en tiedä.
        Kicksejä saan kun roikautan jätskipaperit sun muut portaan päässä olevaan
        pönttöön.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      591
      1448
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      797
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      471
      689
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      6
      576
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      35
      533
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      40
      525
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      504
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      442
    Aihe