Tuli mieleen, jotta mahtaako ketään kiinnostaa tuossa vapun jälkeen ottaa muovipussia föliin ja kerätä omalta kotikadulta roskat pois, näin kevään kunniaksi.
Mä ajattelin näin täällä keskurin huitteissa tehdä, täällä tuo Viipurintie ja jäähallin ympäristö on kroonisesti sotkuinen, vaikka hallilla olis roskiksia vaikka muille jakaa. Semmoista talkoohenkeä peräänkuulutan, onko riuskaa oma-aloitteista väkeä kaarinalaisissa? Jos näette mun heiluvan säkkini kanssa, niin tulkaa morjenstamaan.
Roska päivässä, tai enemmänkin
6
177
Vastaukset
- Rakentajantieltäpäin
Voishan tuota, mutta harvassa tuollaiset roskia vapaaehtoisesti keräävät nykyaikana. Yleensä vain odotetaan että joku muu kerää tai heinät kasvaessaan peittää. Eikö näin ole?
- Sissijuusto 83
Mä en ainakaan lähde keräämään muiden roskia. Ite en roskaa!!
- Keskuriasukkaat
Näin vähän arvelinkin, kysyin kumminkin. Uskon silti etten ole ainut roska päivässä- liikkeen ajatusta noudattava täällä Kaarinassa. Mä uskon vahvasti esimerkin voimaan. Josko mun roskainkeruu innostaisi muitakin, sitä toivon. Nyt vain pähkäilen, kun sima pahus ei lähde käymään. Hiivankin muistin. Höh.
- mielihyvää kaikesta
Tänää oli 2 roskankerääjää virastotalon edustalla. Eikö tämä yksi
vakituinen enään riitä?
Ei se näin onnistu. Ihmiset senkun jatkavat roskien tiputtelua
ja homma jatkuu roskienkerääjillä.
Eikö se terve järkikin sano mihin se roska kuuluu?
Vanhemmat kotona, kerratkaa lapsille tätä. Vai noudatatteko itsekään?
Tuntuu kun katsoo kahden nuoren tiputtavan roskat jäkeensä, että se olisi
jotenkin kicksejä tuottavaa.
Elikkä ei se hyödytä vaikka kutsutaan armeija keräämään jos se roskaaminen
ei mene jakeluun ja lopu.
- Keskurilta taas
Mä tossa vapun huitteissa keräsin kuten meinasinkin, roskat jäähallin ja Viipurintien väliltä. Täytynee taas kattoa, pitääkö tehdä uus rundi. Mun mielestä areena on vapaa, jokainen saa osallistua ympäristön siistinä pitämiseen.
Mä olen todellakin aikoinaan tunnistanut itsessäni hyvänolontunteen vipatessani roskat mielenosoitusellisesti maahan. Että siitä saatte kaikki valittajat. Se aika on kaukana menneisyydessä, mutta muistan sen vielä hyvin. Että kicksejä tuotti, kyllä. Rikkoutuvan pullon mossahdus teki myös gutaa, että ymmärrän roskaamisen taustoja tästä syystä.
Nyt sitte huolehdin ympäristöstäni senkin edestä. Ja mielestäni sen ekan roskan heittämisen kynnys nousee, kun on ympäristö roskaton. Tai se saa mut jatkamaan.- kicsejä puolin toisi
Kerään roskat ainakin kerrostalon edustalta jossa asun, itehän niitä
joudun mennessä ja tullessa katteleen. Kattokoon sitten naapurit kun
kerään, siitä vaan. Ehkä saan hymähdyksiä tai kehuja, en tiedä.
Kicksejä saan kun roikautan jätskipaperit sun muut portaan päässä olevaan
pönttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1948876
- 114718
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523740Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043106Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952752Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62528Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121878- 441485
Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131429Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos681322