Hei!
Täällä rv 23 menossa ja maha supistelee toosi herkästi, lepokaan ei auta kun tulee silloinkin. Pahimmat supistukset ovat tulleetkin pariin otteeseen yöllä, että olen jo luullut että nyt tulee kesken.. :/
Ovat siis pääsääntöisesti kipeitä supistuksia ja semmoista menkkamaista oireilua...
Minulla on streptokokki b todettu ja siihen ollut pariviikkoa sitten antipiootti kuurikin.
Mitä siis kannattaisi tehdä? Lääkäriin tarkastuttamaan kohdunkaulan tilannetta? lepoa?
Vuotoja ei ole ollut..
milloin huolestua?
2
125
Vastaukset
- la marraskuu
Suosittelen että lepäisit ja kuulostelisit tilaasi,jos levossa ei supistele sitten vaan lepäät mutta jos supistelee makuuasennossa ottaisin sairaalaan yhteyttä.Koska jos olisin sinä,kuolisin huolesta ja kyllä ne saikulla neuvoovat mitä tulee tehdä.Lapsi on tärkein sisälläsi,toivottavasti se siellä pysyy.Jaksamista ja jos yhtään tuntuu,soita ja kysy neuvoja.Toivon sinulle kaikkea hyvää odotukseen.
- äääiiitttiii39
Mulla oli myös noita (ei kylläkään streptoa) ja kun soitin synnärille viikonlopun aikaan huolissani, käskivät juoda tosi runsaasti vettä ja olla täydessä vuodelevossa lopun päivää ja illan. Sanoivat myös, että jos ei näin rauhoitu, sinne näytille ja arkenajoka tapauksessa sitten yhteys omaan neuvolaan ja sinne tarkistuksille. No mulla rauhoittui tuolla joten lepäsin loppu viikonlopun sängyssä ja ma omalle thlle näytille joka laittoi saman tien sairaslomalle. Mulla oli jo tuolloin kohdunsuu pehmennyt, joten siitä asti ollut lepo-ohjeilla sairaslomalla ja käynyt tarkistuksilla parin viikon välein. Nyt kaikki on jauskallan jo taas touhuilakin, nyt 35 rv. Kannattaa siis olla varovainen nyt. Toivottavasti sinullakin kaikki menee ok!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671613
- 104941
- 75753
- 51645
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17628ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m163501Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;189437- 26429