Ohivuotamittaus/puristuspaineiden mittaus?

Ohivuotaja

Kuuluuko tollaisten tekeminen ihan joka korjaamon toimenpiteisiin vai ovatko vaan harvat ja valitut paikat, jotka suorittavat?

Onnistuukohan autotohtorilta noi? Ennen muistan, että oli heillä valikoimassa mutta nytkun sivuja lueskelin niin eipä osunut silmään.

8

20454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      Puristuspainemittaus onnistuu missä vain ja se kertoo moottorin kunnosta jotakin. Ohivuotomittauskin onnistuu siellä, missä on laitteet ja sekin kertoo moottorin kunnosta jotakin. Itsellä kokemusta vain puristuspainemittauksesta ja löytyypä se mittari omastakin autotallista, vaikka ei olekaan käytetty ainakaan 15-20 vuoteen...
      Väärin mitattuna kummallakin saa virheellistä informaatiota eli mittaajan pitää tietää, miten mittaa ja miten tulkitsee tulokset. Vaikka niinhän se on kaikessa muussakin.

    • CimiPimi

      Homma menee näin:
      Puristuspainemittaus:
      - Tee taulukko:
      Syl1 Syl2 Syl3 Syl4
      Märkä
      Kuiva
      - Aloitat irroittamalla sytytystulpat yksitellen. Mittaat jokaisen sylinterin puristuspaineet normaalisti, mutta laita teelusikallinen öljyä sen jälkeen sylinteriin. Jos puristuspaineet nousevat paljon, sylinteri on kulunut, mäntä on kulunut tai männänrenkaat ovat kuluneet.
      - Muista mittauksia tehdessä pitää kaasupoljin aivan pohjassa. Hyvä on myös ottaa bensapumpun sulake pois sekä sytytyspuolan johdot.
      - Tuloksista voi päätellä paljonkin asioita. Jos esimerkiksi kahden vierekkäisessä sylinterissä on muita matalampi paine, saattaa näiden välillä vuotaa kannentiiviste.
      - Ohivuotomittaus:
      - Ostat sytytystulpan tilalle kiinnitettävän adapterin, jolla voit laittaa kompressorin paineilmaletkun sylinteriin kiinni. Kompressori puhaltaa sylinteriin ja moottoria pyörittämällä voi kuulla helposti ohivuodot. Näin voi todeta ainakin venttiilivuodot, kun sylinterin mäntä on yläkuolonkohdalla

      • Jope 82

        Jos nyt kuitenkin lähtis siitä että sylinteriin paine vain kun mäntä on yläkuolokohdassa ja siten venttiilit kiinni.
        Jos pyörittelet moottoria ja samalla kuuntelet ohivuotoja voipi tulla kovin mielenkiintoisia tuloksia.
        Jos mäntä ei ole tasna ylä tai alakuolokohdassa painestettaessa, se pyörähtää ja taas on joku venttiili auki jne.


      • Anonyymi

        Muista mittauksia tehdessä pitää kaasupoljin aivan pohjassa

        EI MITÄÄN MERKITYSTÄ


    • CimiPimi

      Ei tietenkään pidä moottoria pyörittää: silloinhan mäntä puhaltaa ilmaa takaisin kompressoriin. Mäntä siis yläkuolokohtaan ja sitten kuuntelemaan puhaltamista. Ilma karkaa joko imu- tai pakoventtiilin tai sylinterin kautta. Jos kansipahvi on palanut, ilma saattaa saada paisuntasäiliön kuplimaan.

      • Jope82

        No ei taida valtavan tehokas kompressori olla...
        Yleensähän siinä käy niin että se paineilma pyörittää moottoria jos se ei ole yläkuolo tai alakuolokohdassaan.
        Normi korjaamo kompuran paine on n. 8bar ja kovin helpolla sitä ei kyllä sinne kompressoriin takaisin pyöritellä.


    • Xena_77

      Mittailin bensaturbosta puristepaineita ja tarkastin samalla tulpat.

      Tulpan kierteet ovat öljyssä/karstassa mutta tulpan alaosa puhdas ja siisti? Sylinterissä oleva osa väriltään harmaa/vaaleanruskea. Kärkiväli luonnollisesti kasvanut kun tulppien kilometrit tulivat täyteen.

      Puristepainemittaus kaikista pytyistä tasan 12 paitsi kahdessa 11,5. Ei vierekkäiset sylinterit.
      Valmistaja ilmoittaa moottorille hyväksi oletusarvoksi 11-13. Eroa saa olla maksimissaan 1.

      Kiinnitin huomiota suhinaan joka kuului joitakin mittaustuloksia tutkiessa. Suhina kuului paineen ollessa päällä. Muistaakseni suhina kuului yhdestä tai kahdesta sylinteristä mittari paikallaan.

      Öljynkulutus on 3-5 litraa 10000km.
      Turbosta ei kuulu ylimääräisiä ääniä.
      Öljyn väri normaali.

      Minkälaisessa kunnossa moottori on tämän mukaan?

    • 1900

      jos auto on volkkari tuo öljyn kulutus aivan normaali

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3889
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3495
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1598
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1506
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1096
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe