Ohivuotamittaus/puristuspaineiden mittaus?

Ohivuotaja

Kuuluuko tollaisten tekeminen ihan joka korjaamon toimenpiteisiin vai ovatko vaan harvat ja valitut paikat, jotka suorittavat?

Onnistuukohan autotohtorilta noi? Ennen muistan, että oli heillä valikoimassa mutta nytkun sivuja lueskelin niin eipä osunut silmään.

8

21560

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      Puristuspainemittaus onnistuu missä vain ja se kertoo moottorin kunnosta jotakin. Ohivuotomittauskin onnistuu siellä, missä on laitteet ja sekin kertoo moottorin kunnosta jotakin. Itsellä kokemusta vain puristuspainemittauksesta ja löytyypä se mittari omastakin autotallista, vaikka ei olekaan käytetty ainakaan 15-20 vuoteen...
      Väärin mitattuna kummallakin saa virheellistä informaatiota eli mittaajan pitää tietää, miten mittaa ja miten tulkitsee tulokset. Vaikka niinhän se on kaikessa muussakin.

    • CimiPimi

      Homma menee näin:
      Puristuspainemittaus:
      - Tee taulukko:
      Syl1 Syl2 Syl3 Syl4
      Märkä
      Kuiva
      - Aloitat irroittamalla sytytystulpat yksitellen. Mittaat jokaisen sylinterin puristuspaineet normaalisti, mutta laita teelusikallinen öljyä sen jälkeen sylinteriin. Jos puristuspaineet nousevat paljon, sylinteri on kulunut, mäntä on kulunut tai männänrenkaat ovat kuluneet.
      - Muista mittauksia tehdessä pitää kaasupoljin aivan pohjassa. Hyvä on myös ottaa bensapumpun sulake pois sekä sytytyspuolan johdot.
      - Tuloksista voi päätellä paljonkin asioita. Jos esimerkiksi kahden vierekkäisessä sylinterissä on muita matalampi paine, saattaa näiden välillä vuotaa kannentiiviste.
      - Ohivuotomittaus:
      - Ostat sytytystulpan tilalle kiinnitettävän adapterin, jolla voit laittaa kompressorin paineilmaletkun sylinteriin kiinni. Kompressori puhaltaa sylinteriin ja moottoria pyörittämällä voi kuulla helposti ohivuodot. Näin voi todeta ainakin venttiilivuodot, kun sylinterin mäntä on yläkuolonkohdalla

      • Jope 82

        Jos nyt kuitenkin lähtis siitä että sylinteriin paine vain kun mäntä on yläkuolokohdassa ja siten venttiilit kiinni.
        Jos pyörittelet moottoria ja samalla kuuntelet ohivuotoja voipi tulla kovin mielenkiintoisia tuloksia.
        Jos mäntä ei ole tasna ylä tai alakuolokohdassa painestettaessa, se pyörähtää ja taas on joku venttiili auki jne.


      • Anonyymi

        Muista mittauksia tehdessä pitää kaasupoljin aivan pohjassa

        EI MITÄÄN MERKITYSTÄ


    • CimiPimi

      Ei tietenkään pidä moottoria pyörittää: silloinhan mäntä puhaltaa ilmaa takaisin kompressoriin. Mäntä siis yläkuolokohtaan ja sitten kuuntelemaan puhaltamista. Ilma karkaa joko imu- tai pakoventtiilin tai sylinterin kautta. Jos kansipahvi on palanut, ilma saattaa saada paisuntasäiliön kuplimaan.

      • Jope82

        No ei taida valtavan tehokas kompressori olla...
        Yleensähän siinä käy niin että se paineilma pyörittää moottoria jos se ei ole yläkuolo tai alakuolokohdassaan.
        Normi korjaamo kompuran paine on n. 8bar ja kovin helpolla sitä ei kyllä sinne kompressoriin takaisin pyöritellä.


    • Xena_77

      Mittailin bensaturbosta puristepaineita ja tarkastin samalla tulpat.

      Tulpan kierteet ovat öljyssä/karstassa mutta tulpan alaosa puhdas ja siisti? Sylinterissä oleva osa väriltään harmaa/vaaleanruskea. Kärkiväli luonnollisesti kasvanut kun tulppien kilometrit tulivat täyteen.

      Puristepainemittaus kaikista pytyistä tasan 12 paitsi kahdessa 11,5. Ei vierekkäiset sylinterit.
      Valmistaja ilmoittaa moottorille hyväksi oletusarvoksi 11-13. Eroa saa olla maksimissaan 1.

      Kiinnitin huomiota suhinaan joka kuului joitakin mittaustuloksia tutkiessa. Suhina kuului paineen ollessa päällä. Muistaakseni suhina kuului yhdestä tai kahdesta sylinteristä mittari paikallaan.

      Öljynkulutus on 3-5 litraa 10000km.
      Turbosta ei kuulu ylimääräisiä ääniä.
      Öljyn väri normaali.

      Minkälaisessa kunnossa moottori on tämän mukaan?

    • 1900

      jos auto on volkkari tuo öljyn kulutus aivan normaali

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe