Miksi nainen laittaa käden kasvojen eteen ja kääntää pään pois huomatessaan katseeni?
Kertokaa miksi te teette noin. Johtuuko se siitä, että olette myös ihastuneita, pelkästä inhosta vai siitä, että olette varattuja ettekä halua herättää vääriä tunteita ja yritätte olla hienotunteisia?
Kertokaa miksi te teette noin. Johtuuko se siitä, että olette myös ihastuneita, pelkästä inhosta vai siitä, että olette varattuja ettekä halua herättää vääriä tunteita ja yritätte olla hienotunteisia?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Niin.. Siihen voi olla monta syytä.. Ehkä ei halua nähdä..
Tai sit on ihastunut ja vähän epävarma.. Itselläni ainakin on niin.. Ja keskiviikkona siihen liittyi jotain muutakin.. Mietin niin kuumeisesti et mitenhän saisin yhden homman toimimaan.. Liittyy siis opiskelujuttuihin. Eli tilannekin voi omalla tavalla vaikuttaa siihen. Ei halua näyttää omaa hermostuneisuuttaan..
t. tummahiuksinen sinkkunainen
Olisi kiva nähdä hänet tälläkin viikolla.. Aika söpö mies hän. :)
Vai oliko se sittenkin niin ettet olekaan kiinnostunut?
Ei siinä tapauksessa yhtään mitään. Unohda koko juttu.
Enkä ole kukaan Hanna.. Niin kuin tuossa lähellä olevassa aloituksessa mainitaan.
Mut en lyö lukkoon mitään.. Mistäs minä tietäisin miten asiat on.. Kun en tunne häntä.. Ja näiden sivujen juttuihin ei hirveästi ole uskomista.
Mut juu.. Poistun muihin touhuihin.. Heippa..
Tämä vain tähän..
Ymmärsin kyllä asiat oikein tuossa jo toissa päivänä.
Mutta.. Ei nähdä enää. En tule siihen paikkaan enää.. Ainakaan silleen et jäisin sinne pidemmäksi aikaa. Ja tarkoitan tuolla sit opiskelupaikkaa (siellähän me ollaan vain ja ainoastaan nähty).
Ja nämä ajatukset menee sellaiselle miehelle joka ei varmasti kirjoittele tällaisille sairaille palstoille kenenkään nimellä (tuskin hän niin typerä olisi.. ja toisekseen, tuskin hän edes tietää nimeäni.. en minäkään tiedä hänen nimeä).
Ja tosiaan.. Tämä on ainoa viesti minulta tänne. Ei minulla ole mitään syytä kirjoitella tänne sen kummemmin mitään. Eikä varsinkaan tämän jälkeen.
Tuo meni siis sille jonka näin viikko sitten siellä opiskelupaikassa viimeksi. Ja varmasti viimeiseksi jäikin..
Mut poistunpa tästä.. Heippa
misäs sie oikein opiskelet
No en tiedä viitsiikö sitä tähän kertoa.. En halua olla täällä liian tunnistettava.
Mut sen verran kyllä et asun aika pohjoisessa.. Pohjois-Pohjanmaalla..
Yksi veikkaus on, että ei halua muiden näkevän kasvojaan. Esim. on mustat silmänaluset tai finni ja ei halua muiden näkevän. Jos on ihastunut niin sitten haluaa todella vahvasti peittää omaa ihastumistaan, koska luulisi monien ymmärtävän tuon aika torjuvana eleenä. Ei välttämättä kyllä liity ihastumiseen mitenkään, mutta voi olla, että ihastumisen kohteen katse aiheuttaa enemmän nolostumista, jos omissa kasvoissa on omasta mielestä jotain vikaa. Pelkkä pääsärkykin voi kyllä aiheuttaa tuollaisen käytöksen.
Voi myös olla, että ei ole kiinnostunut ja osoittaa sen noin. Erityisesti jos katsoo vaikka samalla kaveriinsa.
ja voin kertoa vain omasta tilanteestani/puolestani.. Eräs mies aina mut
nähdessään, tuijotti mua todella pitkään ja tämä tilanne jotenkin nolotti ;)
Kerran hän käveli mua vastaan erään naisen seurassa, ja hän tuttuun tapaansa
alkoi jo kaukaa tuijottaa mua, ja tämä nainen hänen vieressään alkoi kanssa
katsomaan mua ihmeissään, kun huomasi tämän miehen tuijotuksen.
Siinä tilanteessa teki vain mieli painua maan rakoon :D
Eihän siinä mitään ongelmaa ole, jos joku katselee, mutta jotenkin mielestäni
kummallista, kun aina nähdessä tuijottaa pitkään, mutta ei koskaan sano
mitään.. Etenkin kerran, kun huomasin hänen katselevan mua vähän kauempaa,
niin päätin alkaa myös katselemaan häntä. Ja siinä sitten katsoimme toisiamme
silmiin jonkun aikaa, jonka jälkeen hänen kädet alkoivat tärisemään ja hän
lähti kävelemään mua kohti, säilyttäen katsekontaktin koko ajan..
Kuitenkin, juuri ennen kuin hän saavutti mut, hän kääntyikin ja meni vierestäni
ohi.. Olin jo ihan varma, että nyt hän sanoo mulle jotain, mutta ei..
Itse ainakin ujona naisena reagoin säpsähtäen, käännän katseen pois ja nostan käden nenän eteen, jos olen todella ihastunut tai koen intohimoa jotakin kohtaan oli kyse siis itselle tärkeistä asioista tai ihmisistä
totta tuo
kasvojen peittäminen on psykologinen tapa rajata omaa tilaa. jonkin tunteen aiheuttamana, minkä, mahdoton sanoa. yleensäkin tunnekuohuissa (ärtymys, hämmennys, salailu) ihminen koskettelee kasvojaan.
Eli voi johtua monesta syystä. Mietityttää vain, että tämä on tapahtunut muutaman tytön kohdalla. Molemmilla kerroilla he istuivat ja itse kävelin ohi. Ihmetyttää vain tuo käden nostaminen, koska olisivat voineet vain kääntää katseen pois tai katsoa kaveriaan, joka istui heidän vieressä, sillä en katsonut heitä edes kovin läheltä tai siten, että muut olisivat sen huomanneet.
Kumpaakaan en tunne. Toinen oli henkilö, jota en ollut monesti nähnyt. Puhunut vain hieman ystävälliseen sävyyn työn merkeissä. Tähän toiseen tyttöön olen ollut ihastunut jo pitkään ja ihan tietoisesti ottanutkin katsekontaktia. Aluksi luulin ettei hän edes huomaa minua, mutta kuitenkin oltiin kerran baarissa samaan aikaan ja hän huomasi minut heti kun kohdattiin ja ensimmäistä kertaa tuntui että hänkin olisi vähän ihastunut. En vain uskaltanut mennä juttelemaan(osittain siksi, että oltiin juhlittu koko päivä ja olin aivan liian juopunut)
Sittemmin olen nähnyt hänet koululla (yo) monesti,mutta en vain ole uskaltanut mennä puhumaan hänelle. Nyt pelkään, että ujouteni on pilannut mahdollisuuteni. Olen toivonut, että tapaisin hänet jossain missä ei ole paljoa ihmisiä, niin voisin kysyä hänet kahville tai jotain. On nimittäin todella vaikeaa lähestyä ihmistä muiden keskellä , jonka näkeminenkin vetää olon ihan veltoksi. Tämä tyttö on mielestäni tajuttoman kaunis ja tuntuu ihan mahdottomalta etteikö joku olisi jo hänen kanssaan. Silti näen hänet monesti opiskelemassa yksin enkä ole kertaakaan nähnyt miestä hänen juttukaverinaan, joka voisi olla hänen poikakaveri.
Eli todennäköisesti hän on ollut joskus kiinnostunut, mutta mitä nyt? Voisiko tuo käsiele olla merkki siitä että hän on ärtynyt siitä etten tullut juttelemaan hänelle silloin, kun minulla oli mahdollisuus? Uskallanko enää mennä juttelemaan, jos tapaan hänet oikeassa paikassa vai onko ujous ja saamattomuus vain asioita, joita että hyväksy?
jotain tunteita herättää, koska sen "seinän" siihen väliin laittaa. voi olla ujosteluakin. vaikea sanoa.
ihastuneet usein näkevät kohteensa maailman ihanimpana olentona, ja varsinkin oikein kuniilla saattaa olla hyvinkin hiljainen seuraelämä; pojat eivät uskalla lähestyä, ja toiset tytöt näkevät liian ylivoimaisena "kilpailijana". ei siis aina niin kovin helppoa.
voi aloittaa tutustuman pienesti, kuin olisi ystävä kyseessä.
siitä ne ujous ja "saamattomuuskin" karisevat.
ps. oikeasti todella kaunis harvemmin itseään sellaisena pitää.
harva muukaan nainen, smanlaiset pelot ja toiveet kaikilla.
Kun ei pese hampaita niin ei tytöt sokaistu liian häikäsevästä purukalustosta.
Sitä hävettää sun tapa kytätä.
Älä tuijota! Ahistaa.