Minä maksaisin erittäin mielelläni vaikkapa 1000 euroa vuodessa siitä, ettei lapseni tarvitsisi opiskella ruotsia.
Myykää edes maksukykyisille vapautuksia!
Myykää edes maksukykyisille vapautuksia!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Paljonko maksaisit, että lapsesi vapautettaisiin kokonaan oppivelvollisuudesta?
Maksan vain siitä, mikä on lapsellilleni hyväksi. Pakkoruotsi on heille turha mutta raskas ies. Muu koulutus taas on arvokasta ja kustannan sen mielelläni veroillani.
Eikö tämä ole reilu ehdotus: Myykää edes maksukykyisille vapautuksia!
Voisivatko lapsesi saada mukautetun oppimäärän, jos heillä on oppimisvaikeuksia? Tai tukiopetusta, jos pärjäävät sillä?
Ei lukiossa ja yliopistossa ole mukautettuja oppimääriä. Miksi haluat, että lapseni tuhlaavat aikaansa pakkoruotsiin? Siitä ei ole heille yhtään mitään hyötyä ja tiedät sen. Mikset siis antaisi perheiden ostaa vapautuksia. Rahat voisi käyttää ruotsinkielisten palveluammattilaisten palkkoihin.
Miksi rikkaiden lasten pitäisi päästä helpommalla kuin muiden?
Miksi täällä lasketaan vakavista asioista leikkiä, kun on oikeasti olemassa lapsia, joilla on OIKEITA oppimisvaikeuksia.
Pakkoruotsi on pahin oppimisvaikeuksien tuottaja tässä maassa. Siitä on päästävä eroon, edes rahalla.
On todella törkeää, että pakkoruotsin puolustajat eivät välitä tippaakaan sen paremmin muitten lasten oppimisvaikeuksista kuin näiden kielitarpeistakaan.
Sinulla ei ole näköjään mitään tietoa, mitä oppimisvaikeudet oikeasti ovat. Ei hyvä luoja oppiaineet aiheuta oppimisvaikeuksia, vaan ne on jo olemassa lapsella! Tutustu asiaan, mutta älä laske leikkiä oppimisvaikeuksista kärsivien kustannuksella!
Ensinkin loukkaantunut, nykyään ei sanota, että lapsi "kärsii oppimisvaikuksista", sillä lapsi on yleensä terve eikä kivulloinen. Sanotaan, että lapsella on oppimisvaikeuksia ja tarkoitetaan, että hänellä on vaihtelevasti ongelmia nykyisenkaltaisessa koulutuksessa.
Valtaosa oppimisvaikeuksista liittyy kielen oppimiseen ja silloin pakollinen ruotsi on pahin mahdollinen ratkaisu. Erilaisten lasten on saatava valita kieliopintonsa todellisen käytön ja tarpeen perusteella, ei ideologisista syistä.
Pakkoruotsi on myön vinouttanut kieltenopetukseen liittyvää tutkimusta. Ei meillä voida samaan tapaan kuin muualla pohtia kielten oppimisen ongelmia, ei ainakaan ruotsin. Meillä kun kaikki oppivat kaiken, siis liturgian mukaan. Kasvatustieteilijät tietävät, että pakkoruotsin arvosteleminen tekisi elämän vaikeaksi.
Ota sinä selvää asioista ja lakkaa kärsimästä. Sen sijaan voisit rehellisesti suuttua erilaisten oppilaiden puolesta ja käydä allekirjoittamassa aloitteen vapaaehtoisen ruotsin puolesta.
Hyvä idea. Voisi myydä lisenssejä joissa lukee:"Sorry nou sörviisiä", jota vilautettuaan voisi kehottaa surun pompottaan jotain köyhää.
"Voisi myydä lisenssejä joissa lukee:"Sorry nou sörviisiä", jota vilautettuaan voisi kehottaa surun pompottaan jotain köyhää."
Kehittelit tosi hyvän täydennyksen.
Ehkä pistetään tästä oma anomus pystyyn.
Olisihan tämä se rehellisin tapa toimia.
Kuinka paljon tarvittaisiin rahaa, että voitaisiin ostaa vapautus koko ikäluokalle?
Määrittäisikö RKP hinnan?
Kun raha puhuu, ei ol pakko.
Rikkaat voi ostaa korkeakoullututkinnon lapsilleen Venäjältä.
Kiitti vinkistä. Mietityttää vielä, ostaisko lapselle valelääkäritodistuksen vai jonkin muun.
Eikö ne voisi tehdä venäjällä myös näitä valepakkoruotsitodistuksia. Sieltä voisi tilata todistuksen niin suoritetusta peruskouluruotsista kuin lukioruotsista ja ennen kaikkea virkaruotsista.
Haloo Venjäjä, kuuluuko! Apua tarvitaan!
Svekomania on totalitärismiä ja se ei toimi markkinatalouden säännöillä.
Täytyy olla mahdollisuus ostaa lapsensa vapaiksi pakkoruotsista. Eikö joku virolainen koulu voisi perustaa tänne maksullista sivukoulua, jossa opiskeltaisiin suomeksi ja englanniksi viron opetussuunnitelmien mukaan. Virossa on osattu haistaa markkinat. Näin koulusta valmistunut olisi virallisesti ulkomailla tutkintonsa suorittanut eikä joutuisi edes yliopistolla pakkoruotsitettavaksi.
Veljeskansalta apua!
Vaikka tarkoitus olisi hyvä, niin menetelmä väärä. NEKIN rahat käytettäisiin surujen etuoikeutetun aseman pönkittämiseen.
Ei suomalaisen hemmetti pidä joutua maksamaan siitä, että hänellä on oikeus samaan kielivapauteen, mitä on muillakin vastaavilla itsenäisillä kansoilla!
Poistatetaan pakkoruotsi eduskunnnan avulla. Se ei maksa mitään, vaan hyödyttää kaikkia.
Pakkoruotsilla ei ole ollut maan enemmistön tukea päivääkään. Silti se on jatkanut yli neljäkymmentä vuotta ja pahentunut koko ajan, mitä nyt pakollinen yo-ruotsi poistettiin epähuomiossa, kun tuli pääministeri puskista.
Miksi kielivapaudesta maksaminen olisi jotenkin moraalittomampaa kuin se, ettei demokratia toimi?
Pakkoruotsin puolustajat ovat verranneet pakkoruotsia veroihin. Kyse on verosta, joka kerätään kaikilta muilta kieliryhmiltä, jotta ylistetty ja ihnnoitu kaksikielisyytemme kukoistaa - muka.
Maksetaan nyt verot ihan reilusti rahassa eikä enää luonnossa, siis vuosikausien työnä ja tuskana.
Antakoot eduskunta vaikka pakkoruotsinvapautusrahat stipendeinä ruotsinkielisille, jos se edistää hallitusohjelman toteutumista!
Kunhan edes osa muksuista saisivat opiskella itselleen mielekkään kielen.