Eli saako maasta poistua kun on armeijassa??? Onko sillä väliä minne sitä lomilla menee.. vai onko olemassa ehdoton sääntö, että maasta ei saa poistua??
Auttakaa joku pikaisesti!!!
Kiitos!
Auttakaa joku pikaisesti!!!
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Maasta ei saa poistua luvatta varusmiesaikana.
Huomio huomio!
Itse kävin Virossa varusmiesaikanani vuonna 2002 ja olin vielä AUKin ekan päivän kyseisestä syystä pois. Luvan anoin ja sain komppaniamme päälliköltä....ei kuitenkaa ole sallittua ottaa mukaan mitään intin vehkeitä kuten lomapukua, varusmieskorttia tms.
Jos on LUPA niin silloin saa poistua maasta..????
Auttakaa,tää on hätätapaus....!!
Tai edellisestä viestistä sain käsityksen että saa poistua,jos kirjoittaja kerran itsekin poistui,mutta antakaa mulle nyt varmuus tästä asiasta vielä :)
Kiitän...!
Maasta saa poistua luvan kanssa. Eli tarvitsee anoa maastapoistumislupa. En tiedä, että onko sillä mitään väliä mihin menee. Kannattaa kysyä asiaa täältä:
www.aamukampa.net
Sieltä saat ainakin vastauksia enemmän kuin täältä.
Ja sitä lomaakin pitää sitten anoa.
Siis Kiitos :)
Jos ottaa rynkyn mukaan niin lippaaseen vain räkäpäitä ....
Luvan kanssa saa ainakin nykyään tehdä mitä vain. Aina ei ole ollut näin. Esimerkiksi omana varusmiesaikanani 1989-90 ei passia myönnetty varusmiespalvelun suorittamisen ajaksi. Kutsunnoissa kävin 1985, ja koska olin saanut juuri opiskelupaikan, anoin armeijasta lykkäystä ja sainkin kolmeksi vuodeksi. Hakiessani passia sellainen myönnettiin vain niiden kolmen vuoden ajaksi, jolloin lykkäykseni oli voimassa, Koska kolmen vuoden passeja ei tunnettu, maksoin passista viiden vuoden passin hinnan, mutta passi oli voimassa vain kolme vuotta eli seuraaviin kutsuntoihini asti.
Varusmiesajaksi passia ei myönnetty. Kaksi viikkoa ennen 11 kk palvelukseni loppumista lähdin anomaan passia, ja jo tähän anomuksen laittamiseen tarvittiin varuskuntamme komentajan erillinen kirjallinen lupa, josta kävi ilmi, milloin olisin armeijan puolesta vapaa saamaan passin. Älytöntä. Näin kai aikoinaan perinteisesti kontrolloitiin, ettei kaveri livistä ulkomaille kesken varusmiespalveluksen suorittamisen. Silti jo omana aikanani poikkeuksia tehtiin: ikäluokkani upseerikokelas sai käydä varusmiesaikanaan laskettelulomalla Ranskan alpeilla. Tulevalle upseeristolle siis ehkä sallittiin erityisoikeuksia, joita ei rivivarusmiehellä ollut.
Toki jo omana aikanani armeijassa ilman passia olisi päässyt pohjoismaisen passivapauden ansiosta Islantiin asti...
RUK:ssa myönnettiin pidennettyä pääsiäislomaa juutalaiselle oppilaalle Israelissa käyntiä varten. Lienee ollut passikin mukana.
Saa niin kutsutun väliaikaisen esteettömyys todistuksen.
Tulevassa Jussi Niinistön SA 2.0 -kaavailuissa Suomen armeijan varusmiesten koulutukseen sisältyy pakollinen ulkomaanharjoittelu jonkin vieraan vallan alaisuudessa.
Tupakat maksetaan Suomesta. Ehkä.
Jatkosodan lopun suurhyökkäyksen aikana Pohjanmaan ruotsinkieliseltä rannikolta katosivat kaikki soutuvenettä suuremmat alukset, kun paikaliset nuoret miehet seilasivat Ruotsiin sen sijaan, että olisivat palanneet lomilta rintamalle.
Tietysti ilman lupaa. Palasivat rauhan tultua takaisin, eikä mitään kielteisiä seurauksia. Kommunisti-Valpo piti rintamakarkureita päinvastoin sankareina!
Kyllä saa jos olet ns. nuhteeton ja luotettava.
Sotilaspassi kelpaa ulkomaan matkailuun hyvin kaikkiin maihin.