Elikkä ajattelin tehdä ystäväni syntymäpäiville jellyshotteja - siis viinahyytelö paukkuja :D
Olisiko ihan tyhmä ajatus laittaa ne muffinssivuokiin? Siis että kaataa nesteen niihin vuokiin ja antaa hyytyä.
Karkkivuuat taitaa olla liian pieniä tähän tarkoitukseen :O
Aluksi ajattelin esim appelssiinejä kovertaa ja niihin kuoriin laittaa mutta äh enpä taida. Ja niistä muovisista shottilaseista ne joutuu lusikoimaan.
Budjetti on pieni!
Muita vinkkejä?
Jellyshotit muffinssivuokiin?
1
164
Vastaukset
- Tiskin tällä puolen
Shotti on yleensä pieni ja väkevä (esim. Hot Shot muodostaa toki poikkeuksen sääntöön).
Näin ollen "liivatepaukkujenkin" tulisi olla pienet ja kerralla syötävät. Lähtökohtaisesti niihin käytetään 6 cl shottilaseja, sisältönä rakaa viinaa suuri määrä liivatetta. Lisäksi ne tarjoillaan ilman vuokaa, eli kaadetaan vaikka lautaselle josta jokainen noukkii omansa.
En siis ihan pysty näkemään miten muffinsivuokia voisi käyttää tekemättä hyydytettyä boolia....
Mielummin teet vaikka kakkuvuokaan salmari-liivateseoksen, ja sitten jokainen ottaa esim teelusikalla oman annoksensa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195447
- 715168
- 914194
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753650Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603268- 432851
- 152317
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️572020- 421872
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381713