Minkähän vatun takia hiilidioksidipäästöihin perustuva ajoneuvovero ei perustu kulutettuun polttoaineen määrään vaan päästöihin g/km. Saman veron maksat ajat vuodessa sitten 100 taikka 100 000 km.
Ajoneuvoveron perusvero nousi taas
Trafiääälliö
260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koska kulutukseen perustuva vero "sorsisi" ammattiautoilijoita. Näitä pitäisi sitten tukea suoraan, että liiketoiminnan edellytykset täyttyisivät.
Itsehän ajan keskimääräistä enemmän vuodessa, joten todennäköisesti vain hyödyn nykytilanteesta, mutta silti se ärsyttää.
Tää on niin nurinkurinen ja epätasa-arvoinen vero kun vaan olla voi.
Ihan alkuunhan se oli hätäpäissä kyhätty käyttömaksu paikkaamaan 90-luvun laman aikana valtion kassaa ja sillä se saatiin läpi. Kuinka ollakaan sehän jäi voimaan.
Käänteisesti sama vois olla co-päästöjen mukainen bensamaksu, jonka maksettuaan bensaa vois tankata sillä tasasummalla määrättömästi.