SAK / Ay-liikeelle lisää rahaa

Eihän ole kuin vain 230 000 € Ay-johtajan vuosipalkka
SAK toimitalo täynnä tyhjäntoimittajia

Kansanedustaja Mikael Jungner (sd.) ottaa kantaa keskusteluun työeläkemaksun korottamisesta. Hänen mielestään työeläkemaksuja pitäisi korottaa ”tämän tai ensi vuoden aikana”.

– Korottaa pitää. Kysymys lienee, koska korotus tehdään. Se on selvää, että tällä nykyisellä tasolla ei voida kestävästi jatkaa, Jungner sanoo Uudelle Suomelle.

Palkansaajakeskusjärjestön SAK:n eläkeasioiden päällikkö Kaija Kallinen sanoi eilen Ylelle, että työeläkemaksuja pitäisi korottaa.
1268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sopii..mutta korotus työntekijän osuuteen. Ei työnanatjan osuuteen.

Syy se että Ay-liike Demareineen vastustaa eläkeiän korotusta.

Korotuspaine joihtuu siitä että Demarit ei suostu nostamaan eläkeikää.

Äänestä
  • "Syy se että Ay-liike Demareineen vastustaa eläkeiän korotusta."

    Eläkeiän korotusta pitääkin vastusta, olipa syy siihen sitten mikä tahansa. Jos eläkeikä nousee, työpaikoilla alkaa olla vain työstään kynsin ja hampain kiinni pitäviä vanhuksia, ja nuoremmilta jää työpaikat saamatta.

    Kun vanhukset ovat ylivanhoina väkisin töissä, se aiheuttaa nuoremmankin polven ikääntymisen ja sen seurauksena heistä tulee niin iäkkäitä, että he eivät enää kelpaa töihin. Kohta ollaan siinä pisteessä, että yli 40-vuotiaiden työttömien on aivan turha etsiä itselleen töitä. Nyt raja on 50-vuotiaissa, mutta kaukana ei ole se päivä, jolloin raja putoaa 10 vuodella.

    Työpaikoista ei saa tulla vanhusten ajanviettopaikkoja ja hoitokoteja, jossa vanhukset käyvät kun heillä ei ole muuta tekemistä. Hotellimaksuissa sekoileva Tuomioja on yksi esimerkki höperöstä henkilöstä, jolla ei todellakaan taida olla muuta elämää kuin työ.

    Äänestä

- Kaikki työeläkemaksut työnantajien maksettavaksi. Varaa on kun yhteisöveroakin alennettin.
- Maatalous- /metsä- yms. tuet lakkautettava. Kapitalistinen yhteiskuntamme vaatii vapaata kilpailua ilman tukiaisia.

Äänestä

Pitäsikö metsät hakata sileiksi.
Tuntraksi.
Maatalous lopettaa.
Navetoista tehdä SETA sivukonttoreita ja piiperöitten rotille.

Äänestä
  • Sulla on päässä pelkkää kust*.

    Äänestä

No..
kuka hullu navettoja pitäsii tyhjän panttina jos maanviljely pitää lopettaa.
Navetathan sitten viher piiperöitten rotille ym..mitä heillä nyt naaman lävistäjillä onkaan kotieläimiä

SETA homotkin voisi orgioitaan pitää tyhjissä navetoissa.

Äänestä

Entä MTK:n " jäsenmaksut" Paskaisänkyröiden ja heidän surkeiden kuntiensa ja maakuntiensa maksut, eli heidät on elättevä rehellisten yrittäjien ja palkansaajin verovaroista.

Mitä MTK.n johtajatn saavat? no eivät he saa palkkojensa MTK:n jäsenmaksuista, vaan kuten kaikki kepulaislloist; KAIKKI VERONMAKSAJIEN RAHOISTA,

Perustakaa se Itsenäinen TOLLISKOMAA, UUSI ITSÄNÄISYYSPÄIVÄ ON JO VALMIINA.
Ja Oikeus- ja totuustolliso.... ja Hiihto - Tollisko, Juha Mieto " ei oo ikinä päivänä kuullukkaan mistähän rtpuppingista.." Ja lisää paakaanaamann.... Tolliskomaa itsenäiseksi... teitä s..tanan änkyröitä ei kukaan kaupaa.... Viljanpiilottajia ja mustanpörssinkauppiaita oli koko Tolliskomaa pullollaan. No ei teitä sinne voisikaan viedä missä miehiä tärvitaan..
"Puhun niin totakun voin" sanoi se Tolliskomaan paskanaama-akka kun oijein valehteli

Äänestä

Ollaan me Osmo eriperkeleitä

Äänestä
  • Hieman suomen kieltä; me olemme erilaisia. Kysymys sinulle pikkupaskiaiselle. Mitkä ovat osmiumin kanssa samoja alkuaineita.
    Tukiaisissa rypevä paskanaama ja nimerkkivaras ei taida tietää mitään alkuaineista, mutta Osmium tietää. K

    Äänestä

Vastauksia/kysymyksiä "Tätäkö meinailet" nimimerkille:

"Pitäsikö metsät hakata sileiksi."
- Eikö ne metsän puut pysy pystyssä ilman tukirahoja?
- Metsänomistajat siis nykyään katselee vaan metsänsä kasvua ja nostaa tukirahoja ... vai?

"Maatalous lopettaa."
- Ei tietenkään, vaan tuotteet myydään vapaalla kilpailulla ilman markkinoita vääristäviä tukia. Vapaa kilpailuhan on kapitalistisen yhteiskuntamme perusta.
Niin muutkin yritykset toimivat.
.

Äänestä
  • Metsätaloutta yhteiskunta, siis veronmaksajat, tukee 200 eri tuen voimin. Kyllä Syöttiläiden kelpaa kiristää puunjalostusteo0llisuus hengiltä kun syöttiläät saa va näin paljon tukea.

    Äänestä

Kaikki raht kuuluvat kepulaisille. JA älypelin jättiläsille.
Koska MTKN:n jäsenet maksavat jäsenmaksuilllla näiden äärimmäisten röyhkeiden paskiaisten palkat?
Syöttiläitä he ovat ja loisivat veronmaksajien rahoissa.

Eiko siellä paskamaamojen kovassa ytimessä tule koskaan sitä mieleen, että joskus o0n syöllilöskuntien ja maakuntien on maksettava jotakin iotsekin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nyt se alkoi kirjoitti:

Eihän ole kuin vain 230 000 € Ay-johtajan vuosipalkka
SAK toimitalo täynnä tyhjäntoimittajia

Kansanedustaja Mikael Jungner (sd.) ottaa kantaa keskusteluun työeläkemaksun korottamisesta. Hänen mielestään työeläkemaksuja pitäisi korottaa ”tämän tai ensi vuoden aikana”.

– Korottaa pitää. Kysymys lienee, koska korotus tehdään. Se on selvää, että tällä nykyisellä tasolla ei voida kestävästi jatkaa, Jungner sanoo Uudelle Suomelle.

Palkansaajakeskusjärjestön SAK:n eläkeasioiden päällikkö Kaija Kallinen sanoi eilen Ylelle, että työeläkemaksuja pitäisi korottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu