Missä ULKOMAALAISET PÄÄ-urakoitsijat rakennuksilla?

Haans.

Oikeisto-hallituksen populistipolitikot ovat "demarin" kiurumaisella mutta ei leivosen äänellä pahoitelleet tuskastuttavan kallista asuntorakentamista suomessa.

Näiden "demari"-populistien kannattaisi nyt vain heti kysyä itseltään: MISTÄ johtuu se, että suomalainen asuntorakentaminen on vain ja ainoastaan suomalaisten PÄÄurakoitsijoiden hallussa. Johtuisiko tämä kilpailuttamisen puutteesta ja kako-kepuli-"demaroinnista", siis suhmuroinnista noiden kartellivedättäjien pussiin.

Mitä mahtaa olla mieltä kilpailuviranomaiset asiasta mieltä sielä brysselissä. Suomessahan ovat täysin populisti-natsien kätyreitä !

3

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 77888999999999999999

      Se on selvä että kirveellä olisi töitä näiden monopolististen rakenteiden purkamisessa. Rrakennusfirmat, työnantajajärjestöt ja ammattiliitot tyhteistyössä politikkojen kanssa päättävät asioista omaksi edukseen ja lobbaavat lainsäädäntöä periaatteella mitä pienempi porukka sitä paremmat pidot, ja tätä näin milloin mihinkin yleiseen hyvään vedoten.Mutta ylivoimaisesti suurin kusettaja on kuitenkin verottaja. Rakentamisen kaikista kustannuksista jo yli puolet, eli valtaosa on veroa jos huomioidaan kaikki palkoista maksetutkin verot.

      • kovaa keinottelua

        Ostetaan työ halvalla mamuilta ja myydään valmiit kämpät huippukalliilla suomisopulille, Velaksi tietenkin, eihän niillä ole käteistä enää latiakaan.

        Näin asuntokeinottelu on tarkemminottaen organisoitu

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626


      • pankit tietenkin...
        kovaa keinottelua kirjoitti:

        Ostetaan työ halvalla mamuilta ja myydään valmiit kämpät huippukalliilla suomisopulille, Velaksi tietenkin, eihän niillä ole käteistä enää latiakaan.

        Näin asuntokeinottelu on tarkemminottaen organisoitu

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626

        Mukava ralli, mutta asuntokeinottelun tärkeä lenkki paljastuu siitä kuitenkin

        http://www.youtube.com/watch?v=QnFeNpNSAvg

        ja pankit tietenkin....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10842
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10309
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      232
      5739
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4574
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3056
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3045
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1853
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1438
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1280
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1204
    Aihe