Rahan käyttö ahdistaa

raha-ahdistus

Minulla on hieman erillainen ongelma, tai lähipiirissäni ei ole tullut vastaan samanlaista.

Minua ahdistaa ihan kauheasti rahan käyttö, olisi kyseessä sitten matkasta, vaatteesta, kaljasta tai jopa maitotölkistä. Ajattelen vain ja ainoastaan säästämisestä nykyään. Heti kun palkka näkyy tilillä siirrän vähintään 500 euroa säästötililleni (noin 500 euroa menee lainalyhennykseen), loput rahoilla maksan laskut ja sitten loppukuukausi olen vaan tuhlaamatta rahaa paitsi ruokaan.

Kun olen kaupassa jätän ostamatta "kalliimpia" tuotteita, koska ajattelen etten tarvitse niitä, vaikka oikeasti tykkäisin niistä ja nauttisin. Esim aurajuustoa, hyvää tuoremehua tai vastaavaa. En pysty enää nauttimaan mistään, kun ajattelen vain säästämistä. Minulla on vakkari työ joten olisi varaa käyttää rahaa, mutta ahdistuksesta en pääse irti kuitenkaan. Jos menen baariin joku ilta, niin seuraava päivä on todella ahdistava vaikka rahaa olisi kuitenkin jäljellä paljon. Ajattelen aina "olisin voinut säästää".

Jouluna pystyn tuhlaamaan rahaa lahjoihin, silloin minulla on hyvä olo koska se on perheelle eikä minulle.

5

5182

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen aivan samanlainen kuin sinä 🤔

    • Anonyymi

      Saman tyylistä. Ennen oli todella jotain hankaluuksia, nyt ei, mutta koukussa tuohon murehtimiseen.
      Otin itselleni luvan ostaa joskus aurajuustoa.
      Kuin tekisi kaiken vaikeaksi koska ahdistuu ettei mitään vaikeaa oikeasti ole.

    • Anonyymi

      Aloittaja varmaan budjetoi menonsa kuukausittais?

      Tee budjettiin oma rivi "nautintoraha", sillä saa luvan kanssa ostaa sitä "turhaa kivaa ja kallista".

      Minäkin maksan itselle ensiksi, mutta jätän silti aina hömppärahaa, joskus ei mene kokonaan ja ei se tietysti huono asia ole, mutta se on raha josta en yritä säästää.

    • Anonyymi

      Olen melko pienituloinen joten rahan käyttö kyllä ahdistaa. Jotain pientä herkkua ostan silloin tällöin mielen piristykseksi mutta tuntuu että sekin on ruennut vain enemmän harmittamaan.
      Kaikki kustannukset nousevat mutta palkka vaan polkee paikallaan, se ottaa päähän ja harmitus on kasvanut vuosien varrella yhä suuremmaksi haitaten jo elämästä nauttimista :/
      Olen katsellut halvempia asuntojakin, asun vuokralla joten tästä pääsisi helposti pois mutta tarjolla ei kyllä ole kovin paljon halvempia asuntoja mitkä herättäisivät innostusta, niissä on aina jokin vika miksi asunto ei ole sovelias minulle. Paljon olisi kyllä vieläkin kalliimpia asuntoja tarjolla missä olisi ominaisuudet joita tarvitsen. Kaipa on sitten niin että asun sittenkin tarpeeseeni nähden edullisessa asunnossa mutta siltikin vuokrankorotukset harmittaa kun palkka ei nouse vastaavasti.
      Ehkäpä tällä vuokralla makselisi jo jonkinlaista omaakin asuntoa mutta ostohinnat ovat myös kalliita enkä saisi kovin uutta tai riittävän tilavaa asuntoa ainakaan lähiseudulta. Vanhassa asunnossa saattaisi heti tulla kallista remonttiakin jolloin tarvitsisi lisää lainaa mikä saattaisi karata maksukyvyn yli.

      Tällainen umpikuja kiristää hermoja ja vituttaa yhä useammin, vaikuttaa verenpaineeseenkin mistä on ollut jo aiemminkin lääkärien kanssa puhetta...

    • Anonyymi

      Rahan käyttö tuo huonon olon kun kroppa muistuttaa mm. selkää vihlaisemalla miten paljon joutuisi töitä tekemään hankkiakseen sen rahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      69
      1371
    2. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      77
      1307
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      75
      1200
    4. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      164
      857
    5. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      45
      763
    6. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      35
      744
    7. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      58
      730
    8. Mustikanpoimintaa

      Raskasta ja hidasta hommaa on vaikka kyllä pääsisi ihan hyville tuntipalkoille jos ämpärin tunnissa ehtisi hyvältä paika
      Maailman menoa
      80
      652
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      129
      637
    10. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      18
      628
    Aihe