Rahan käyttö ahdistaa

raha-ahdistus

Minulla on hieman erillainen ongelma, tai lähipiirissäni ei ole tullut vastaan samanlaista.

Minua ahdistaa ihan kauheasti rahan käyttö, olisi kyseessä sitten matkasta, vaatteesta, kaljasta tai jopa maitotölkistä. Ajattelen vain ja ainoastaan säästämisestä nykyään. Heti kun palkka näkyy tilillä siirrän vähintään 500 euroa säästötililleni (noin 500 euroa menee lainalyhennykseen), loput rahoilla maksan laskut ja sitten loppukuukausi olen vaan tuhlaamatta rahaa paitsi ruokaan.

Kun olen kaupassa jätän ostamatta "kalliimpia" tuotteita, koska ajattelen etten tarvitse niitä, vaikka oikeasti tykkäisin niistä ja nauttisin. Esim aurajuustoa, hyvää tuoremehua tai vastaavaa. En pysty enää nauttimaan mistään, kun ajattelen vain säästämistä. Minulla on vakkari työ joten olisi varaa käyttää rahaa, mutta ahdistuksesta en pääse irti kuitenkaan. Jos menen baariin joku ilta, niin seuraava päivä on todella ahdistava vaikka rahaa olisi kuitenkin jäljellä paljon. Ajattelen aina "olisin voinut säästää".

Jouluna pystyn tuhlaamaan rahaa lahjoihin, silloin minulla on hyvä olo koska se on perheelle eikä minulle.

5

5122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen aivan samanlainen kuin sinä 🤔

    • Anonyymi

      Saman tyylistä. Ennen oli todella jotain hankaluuksia, nyt ei, mutta koukussa tuohon murehtimiseen.
      Otin itselleni luvan ostaa joskus aurajuustoa.
      Kuin tekisi kaiken vaikeaksi koska ahdistuu ettei mitään vaikeaa oikeasti ole.

    • Anonyymi

      Aloittaja varmaan budjetoi menonsa kuukausittais?

      Tee budjettiin oma rivi "nautintoraha", sillä saa luvan kanssa ostaa sitä "turhaa kivaa ja kallista".

      Minäkin maksan itselle ensiksi, mutta jätän silti aina hömppärahaa, joskus ei mene kokonaan ja ei se tietysti huono asia ole, mutta se on raha josta en yritä säästää.

    • Anonyymi

      Olen melko pienituloinen joten rahan käyttö kyllä ahdistaa. Jotain pientä herkkua ostan silloin tällöin mielen piristykseksi mutta tuntuu että sekin on ruennut vain enemmän harmittamaan.
      Kaikki kustannukset nousevat mutta palkka vaan polkee paikallaan, se ottaa päähän ja harmitus on kasvanut vuosien varrella yhä suuremmaksi haitaten jo elämästä nauttimista :/
      Olen katsellut halvempia asuntojakin, asun vuokralla joten tästä pääsisi helposti pois mutta tarjolla ei kyllä ole kovin paljon halvempia asuntoja mitkä herättäisivät innostusta, niissä on aina jokin vika miksi asunto ei ole sovelias minulle. Paljon olisi kyllä vieläkin kalliimpia asuntoja tarjolla missä olisi ominaisuudet joita tarvitsen. Kaipa on sitten niin että asun sittenkin tarpeeseeni nähden edullisessa asunnossa mutta siltikin vuokrankorotukset harmittaa kun palkka ei nouse vastaavasti.
      Ehkäpä tällä vuokralla makselisi jo jonkinlaista omaakin asuntoa mutta ostohinnat ovat myös kalliita enkä saisi kovin uutta tai riittävän tilavaa asuntoa ainakaan lähiseudulta. Vanhassa asunnossa saattaisi heti tulla kallista remonttiakin jolloin tarvitsisi lisää lainaa mikä saattaisi karata maksukyvyn yli.

      Tällainen umpikuja kiristää hermoja ja vituttaa yhä useammin, vaikuttaa verenpaineeseenkin mistä on ollut jo aiemminkin lääkärien kanssa puhetta...

    • Anonyymi

      Rahan käyttö tuo huonon olon kun kroppa muistuttaa mm. selkää vihlaisemalla miten paljon joutuisi töitä tekemään hankkiakseen sen rahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      40
      2959
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      33
      2787
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2433
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      45
      2071
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      2004
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1770
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      43
      1672
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1530
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1453
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1301
    Aihe