Rahan käyttö ahdistaa

raha-ahdistus

Minulla on hieman erillainen ongelma, tai lähipiirissäni ei ole tullut vastaan samanlaista.

Minua ahdistaa ihan kauheasti rahan käyttö, olisi kyseessä sitten matkasta, vaatteesta, kaljasta tai jopa maitotölkistä. Ajattelen vain ja ainoastaan säästämisestä nykyään. Heti kun palkka näkyy tilillä siirrän vähintään 500 euroa säästötililleni (noin 500 euroa menee lainalyhennykseen), loput rahoilla maksan laskut ja sitten loppukuukausi olen vaan tuhlaamatta rahaa paitsi ruokaan.

Kun olen kaupassa jätän ostamatta "kalliimpia" tuotteita, koska ajattelen etten tarvitse niitä, vaikka oikeasti tykkäisin niistä ja nauttisin. Esim aurajuustoa, hyvää tuoremehua tai vastaavaa. En pysty enää nauttimaan mistään, kun ajattelen vain säästämistä. Minulla on vakkari työ joten olisi varaa käyttää rahaa, mutta ahdistuksesta en pääse irti kuitenkaan. Jos menen baariin joku ilta, niin seuraava päivä on todella ahdistava vaikka rahaa olisi kuitenkin jäljellä paljon. Ajattelen aina "olisin voinut säästää".

Jouluna pystyn tuhlaamaan rahaa lahjoihin, silloin minulla on hyvä olo koska se on perheelle eikä minulle.

5

4501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen aivan samanlainen kuin sinä 🤔

    • Anonyymi

      Saman tyylistä. Ennen oli todella jotain hankaluuksia, nyt ei, mutta koukussa tuohon murehtimiseen.
      Otin itselleni luvan ostaa joskus aurajuustoa.
      Kuin tekisi kaiken vaikeaksi koska ahdistuu ettei mitään vaikeaa oikeasti ole.

    • Anonyymi

      Aloittaja varmaan budjetoi menonsa kuukausittais?

      Tee budjettiin oma rivi "nautintoraha", sillä saa luvan kanssa ostaa sitä "turhaa kivaa ja kallista".

      Minäkin maksan itselle ensiksi, mutta jätän silti aina hömppärahaa, joskus ei mene kokonaan ja ei se tietysti huono asia ole, mutta se on raha josta en yritä säästää.

    • Anonyymi

      Olen melko pienituloinen joten rahan käyttö kyllä ahdistaa. Jotain pientä herkkua ostan silloin tällöin mielen piristykseksi mutta tuntuu että sekin on ruennut vain enemmän harmittamaan.
      Kaikki kustannukset nousevat mutta palkka vaan polkee paikallaan, se ottaa päähän ja harmitus on kasvanut vuosien varrella yhä suuremmaksi haitaten jo elämästä nauttimista :/
      Olen katsellut halvempia asuntojakin, asun vuokralla joten tästä pääsisi helposti pois mutta tarjolla ei kyllä ole kovin paljon halvempia asuntoja mitkä herättäisivät innostusta, niissä on aina jokin vika miksi asunto ei ole sovelias minulle. Paljon olisi kyllä vieläkin kalliimpia asuntoja tarjolla missä olisi ominaisuudet joita tarvitsen. Kaipa on sitten niin että asun sittenkin tarpeeseeni nähden edullisessa asunnossa mutta siltikin vuokrankorotukset harmittaa kun palkka ei nouse vastaavasti.
      Ehkäpä tällä vuokralla makselisi jo jonkinlaista omaakin asuntoa mutta ostohinnat ovat myös kalliita enkä saisi kovin uutta tai riittävän tilavaa asuntoa ainakaan lähiseudulta. Vanhassa asunnossa saattaisi heti tulla kallista remonttiakin jolloin tarvitsisi lisää lainaa mikä saattaisi karata maksukyvyn yli.

      Tällainen umpikuja kiristää hermoja ja vituttaa yhä useammin, vaikuttaa verenpaineeseenkin mistä on ollut jo aiemminkin lääkärien kanssa puhetta...

    • Anonyymi

      Rahan käyttö tuo huonon olon kun kroppa muistuttaa mm. selkää vihlaisemalla miten paljon joutuisi töitä tekemään hankkiakseen sen rahan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      93
      1702
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      229
      1420
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      87
      1321
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      995
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      864
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      832
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      809
    Aihe