Laitoin ajatuksissani kuivahiivan liian kuumaan simaan, 45 asteiseen. Mitä todennäköisimminhän se ei nyt lähde käymään. Voiko siihen laittaa uuden hiivan vai tuleeko siitä auttamatta vain mehua?
Siman pelastus
3
4469
Vastaukset
- Mand
Uskoisin että jos menet lisäämään uuden satsin niin lopputulos maistuukin sitten hiivalle. Ja kuivahiiva nyt periaatteessa pitää laittaakkin kuumempaan veteen kuin tuore (tuoreelle kädenlämpöinen ja kuivalle hieman lämpimämpi).
Jos ensimmäinen satsi huolettaa niin tee toinen viereen varalle. En usko että koko homma olisi mennyt harakoille. - Kestoko pitenee?
Turussa on kuluttajien havavaintoja Appelsiineistä joissa on ollut lääkkeen makua?Havainnot torilta.
- tuorehiiva
Siman hiivamäärä on niin pieni, että ei sima siitä kärsi, vaikka hiivaa olisi vähän enemmänkin. Itse olen usein laittanut enemmän hiivaa kuin ohjeessa sanotun määrän.
Kuivahiiva tarvitsee tosiaan lämpimämmän nesteen kuin tuorehiiva, mutta toisaalta kuivahiiva on tarkempi - nesteen määrä pitäisi olla juurikin 40-44 välillä, mahdollisimman lähellä 42 astetta, jotta kuivahiiva alkaa toimia.
Voit seurata tilannetta - näyttääkö siltä että sima alkaa käydä. Jos ei, niin ei pieni määrä hiivaa lisää haittaa mitään - mutta se lämpötila pitäisi saada sitten nostettua oikeaksi ennen uuden kuivahiivan lisäystä.
Tuorehiiva on sikäli parempi ratkaisu, että tuorehiiva toimii myös liian matalassa lämmössä - sen toiminta on hitaampaa kuin oikeassa lämmössä, mutta toimii kuitenkin. Kuivahiiva sen sijaan ei käynnisty ollenkaan, jos nesteen lämpö on väärä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3098571Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1994676Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy323271Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1952634Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171192218Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1011769- 511766
- 581688
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3501368- 1701364