Tässä on ilmoitus, jolla haetaan halpaa työvoimaa Virosta, mutta ei koulutettuja rakennusmiehiä Kouvolaan:
http://www.saartehaal.ee/sh-erakuulutused/vaata-kuulutusi/?id=5712
http://www.saartehaal.ee/sh-erakuulutused/vaata-kuulutusi/?id=5712
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä minä tohon hintaan tekisin itsekin. 14€ lisät ilman että tarttee olla omat laitteet eikä tartte olla alihankkijana on kova liksa tosta työstä.
Nyt jokainen jolla töitä tarjolla.Palkkaamaan äijiä ja muijia töihin.
Osaavaa ja ahkeraa sakkia.
Eivätkä paljon perään huutele,jos edes enää kuulevatkaan tai tietävät koko työmaastaa puolenvuoden jälkeen.
Eihän toi ole edes halpaa työvoimaa. Kouvolan raksapuljutkaan ei maksa noin paljon.
Miksiköhän suomalaiset ei kelpaa? Oisko siksi että niille pitää oikeasti maksaa ne palkat sosiaalikuluineen ja ylitöitä ei voi teettää ilmaseksi.
No kysykää rekrytoijalta itseltää:
Jari Tiitto
358400862837
[email protected]
Tuntuu tosi oudolta, että työvoimaa haetaan Virosta käsin ja usein he ovat täysin ilman mitään ammattikoulutusta ja uudessa ilmoituksessakin vaaditaan pelkästään työkokemusta eikä ammattikoulutuksen todistusta.
Siinä ei ole muuta kuin että yritetään saada halpaa ja ei pätevää työvoimaa, piittamatta mikä olisi työn tulos.
Meillä isännöitsijä teetti halvalla virolaistyövoimalla ikkunoiden vaihdon ja työn tulos on kamala. Ikkunat eivät edes ole käyttökelpaisia; kaikenlaisia osia niistä tippuu. Lisäsksi tiivisteet on laitettu miten sattuu. Jopa parvkeovi ei pysy kiinni ja ei edes yksi ikkuna sulkeutunutkaan, mutta isännöitsijä väitti innolla, etteipäs ikkunan tarvitsekaan sulkeutua edes Suomen talviolosuhteissa.
Ja isännöitsijät ja välittäjät laskuttavat sitten asiakkailtaan töistä saman hinnan kuin olisi suomalaisten pätevien rakennusmiesten tekemä työ.
Miten niin halpaa?! Jos maksaa 14€/h lisät, ni se ei todellakaan tule halvaksi!!! Kyse on siitä että hommataan virolaiset jätkät Suomen puolelle tuolla verukkeella. Jätkät saattavat todellakin olla ammattilaisia, mutta sitten ladellaankin uudet palkka-ehdot kun ovat tänne asettuneet jne. Ja kyllä niistä jotkut jää töihin todellisuudessa alipalkalla. Hakijoita riittää jos lupaat 14€/h
Jos laitat työkkärin sivulle vastaavan ilmotuksen ni jonoa syntyy, mutta suomalaisille on pakko maksaa se mitä luvataan ja silloin kun on luvattu. Jos näin ei käy, tapahtuu niin että kukaan ei jää hoitamaan hommaa alipalkalla. On helppo huijata niitä, jotka tulevat toisesta maasta.
Ero on siinä, että suomalaiset ovat hyvin koulutettuja ammattityömiehiä, sieltä päin haetut virolaiset rakennusmiehet vailla mitään koulutusta ja työtä, jotka ovat pelkästään kouluttamattomina olleet tekemässä rakennustöitä.
Yleensä nuo sitten kun käyvät Suomessa töissä, pimittävät myös paikallisilta viranomaisilta lisäksi työttömyysrahat siltä ajalta.
Pohjois-Haagassa, Hesassa, kuulemma virolaisten työ päättyi siihen, että parketti lainehti niin kui meriaallokossa ja tähän asti, sekä toisessa asunnossa töiden päätteeksi loput sementistä kaadettiin vessaan!
Mikä ero tuo muka on? Kyllä Virostakin löytyy ammattilaisia. POINTTI on siinä että tolla 14 € / h lisät palkalla ei tarvitse lähteä hakemaan ulkomailta yhtään mitään. Työttömiä raksamiehiä on Suomi täynnä.
Ihan turha heitellä yksittäisiä esimerkkejä miten joillain työmailla virolaiset ovat sössineet. Vastapalloon tänne voi laittaa esimerkkejä veltoista Suomalaisista, joille työ ei maistu eivätkä tule koskaan paikalle vaikka on sovittu. Silloin on ihan sama vaikka olisi miten ammattilainen jos ei huvita.
Suomalaisen ammatti rakennusmiehen palkka on n 14 e ja erikoisammattimiehen 17 e sellanen mies osaa rakentaa kuvista ammatti jälkeä. Olen useilla työmailla nähnyt kun muun maalaiset on eri työmaakopeissa ja lähevät tekemään omia hommiaan. Heidät on koulutettu omissa maissan tekemään erillain hommia kuin suomessa käsitetään. Pomot eivät ymmärrä heidän kieltään ja tankero englannilla yheisymmärrys ei toimi. Kielivaatimuksia ulkolaisilla rakentajilla ei ole. Eikä koulutusta jollaiseksi se suomessa mielletään. Mitään työvoimapulaa ei rakennusalalla suomessa ole, päättäjät vain antaa ymmärtää niin. Kirvesmiehet mittaa matkaa kilometritehtaalla. Halpaa" ammattimaista" työvoimaa saapuu ulkomailta. Veromarkat jää saamatta rahat pakenee veroparatiisiin. Susi jää suomeen.
Suomalaisella rakennusmiehellä on ammatti passi ja tarvittavat työturvallisuuskortit joita ei ole ostettu torilta 10 e hintaan. Suomalainen ammattitaito oli joskus korkea ja ammattimiehet ylpeitä työstään. Tälläisia rakennusalan ammattilaisia löytyy varsinkin kouvolan alueelta paljon. Valitettavasti vaan halutaan ulkomaalaisia alihankkijoita laatoittamaan, asentamaan keittiöitä, kaappeja, parketteja. Laatu vaan ei ole rakentamisohjeen mukainen. Mitä tehdä kun parketti kuivuu ja saumat supistuu . Pojaat on hävinny jo ulkomaille. Ei vastuu henkilöä löydy. Takuu ei pelaa eikä valitus auta. Kouvolassa ulkolaisen työvoiman käyttö on tavanonaista myös kerrostalotyömailla. Ennakkoon ei kannata ostaa.