Nyt on taas se aika vuodesta, jolloin hankien alta paljastuvat erilaiset vähemmän miellyttävät asiat.
Uudenvuoden hilpeän menon jäljiltä on paljastunut kasoittain rakettien jäännöksiä ja juhlijoiden jättämää muuta roinaa. Varsinkin muoviset jätteet säilyvät vuositolkulla. Tällainen tietysti kuuluu kulttuuriimme, eikä aiheuta suurempaa närää, eikä siitä oikein saisi puhuakaan...
Vanhemmat kuitenkin voisivat pitää tarkemmin silmällä tenaviaan, etteivät pääse nuoleskelemaan ja pureksimaan kyseisiä, kirkkaanvärisiä ja muutenkin mielenkiintoisennäköisiä jätöksiä. Niissähän voi olla vaikka jotain myrkyllisiä jäämiä!
Sen edestään löytää, minkä taakseen jättää
10
427
Vastaukset 10
- Roskakingi
Juu selvä. Kiinnosti tosi paljon.
- rakentavaa...
Mukavaa, että sait kerrottua mielenkiintoisen kannanottosi!
- näin on..
Joo jostain kumman syystä on koirankakka keskustelu taas tyrehtynyt, vaikka sama määrä läjiä on luonnossa maatumassa joka tapauksessa. Ne eivät vaan näy, paitsi muovipussissa luontoon jätetty läjät. Enemmän näistä huonosti maatumattomista on haittaa: kaljatörpöt, tupakka-askit, ilotulitusjätteet, karkkipussit, tupakantumpit yms.
- changeofhabit
Voit tietysti näyttää esimerkkiä ja kerätä roskasi aivan itse roskikseen. Keskustelupalstoilla roikkuminen ei edistä ympäristön siisteyttä.
- punasta puseroo
changeofhabit kirjoitti:
Voit tietysti näyttää esimerkkiä ja kerätä roskasi aivan itse roskikseen. Keskustelupalstoilla roikkuminen ei edistä ympäristön siisteyttä.
Enemmän kyllä harmittaa matonen koiranpas.. ,niitäkin kun tullut nähtyä vieläpä omalla portilla.
Tietysti muukin roina on epäsiistiä.
Hyvä esimerkki oli kasvatuksesta Prisman nurkilla äiti kahden lapsen kanssa tuli kaupasta ulos
toinen vielä rattaissa, jätskipaperit tipahti siihen paikkaan kävellessä tuulen vietäväksi.
Ei olisi roskikseenkaan ollut pitkä matka ,mitään vilkaisuakaan ei siihen suuntaan.
Periaatteella pieni on asia mutta jos kaikki tekisi samoin, ? - Artsi8
Joo jostain kumman syystä on koirankakka keskustelu taas tyrehtynyt, vaikka sama määrä läjiä on luonnossa maatumassa joka tapauksessa. Ne eivät vaan näy, paitsi muovipussissa luontoon jätetty läjät. Enemmän näistä huonosti maatumattomista on haittaa: kaljatörpöt, tupakka-askit, ilotulitusjätteet, karkkipussit, tupakantumpit yms.
Koiranomistajilat yleensä lähtöisin ylläolevatkin.
- Dubberwari 16
Mitä tekemistä nimenomaan lumien sulamisella tai rakettien jäännöksillä on sen tosiasian kanssa, että jokainen vanhempi opettaa melko varmasti lapselleen, ettei mitä tahansa saa pistää suuhunsa?
- ruskeat mättäät
Outoa ajattelua luin lehdestä, voiko jonkun edes tulla mieleen että ihmiset laittaisi pihansa roskikseen tarran yleiseen käyttöön koiranjätöksille tarkoitetun tarran.
Ei se pussukka paljon paina remmin jatkeena kiikuttaa ihan sinne omaan pihapiiriin ,mikä siinä onkaan niin vaikeeta että omaan roskikseen. - mädätkööt siellä
ruskeat mättäät kirjoitti:
Outoa ajattelua luin lehdestä, voiko jonkun edes tulla mieleen että ihmiset laittaisi pihansa roskikseen tarran yleiseen käyttöön koiranjätöksille tarkoitetun tarran.
Ei se pussukka paljon paina remmin jatkeena kiikuttaa ihan sinne omaan pihapiiriin ,mikä siinä onkaan niin vaikeeta että omaan roskikseen.Kulkisitko itse puoli Riihimäkeä paskapussi kädessä? Ennemmin jää maahan. Vielä typerämpää jättää maatuva jäte muovipussiin penkan reunalle.
- ikkunastapihalle
Sotken ihan mielelläni, koska tiedän työllistäväni sillä jonkun toisen eli sinne vaan kaikki.
Nämä siivousneiti luonnonsuojelijat voivat uskoa puolestani vaikka fasebookiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1551037En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44707Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.127651Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23638- 43617
- 67605
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää160565Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal51547Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34544Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34518