Cordoban nopeusmittari ei toimi

Asdfdfg

Autokauppojen myötä minulle siunaantui 96-cordoba. Muuta pahaa sanomista ei ole, mutta sekä nopeus, että kierroslukumittarit eivät toimi.
Kun virran kääntää päälle, nopeusmittarin neula laskee pari milliä alaspäin ja jää siihen väpättämään ja väpättää muutaman sekuntin virran katkaisun jälkeenkin. Ajonopeudella ei ole väliä, ei vaan toimi.
Kierroslukumittari taas noin yleisesti ottaen ei toimi, poikkeuksiakin on, joskus se näyttää kierrokset ihan järkevästi, mutta harvoin.
Mitenkähän iso homma tämän korjaus olisi, ja olisiko tällaisesta vain vähän korjaushommista tietävästä siihen... vai mitähän mahtaisi maksaa korjaamolla?
Tuli mieleen myös, että luulisi että nykyään olisi saatavilla GPS:ään perustuvia nopeusmittareita. Kierroslukumittarin jälkiasennus ei kai ole mikään iso homma, näin olen käsittänyt. Voisikohan tuontyyppinen ratkaisu tulla kysymykseen/olla kannattava? Kello, matkamittari, bensamittari ja varoitusvalot toimivat niinkuin pitääkin.

1

738

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EN tiiä mutta mulla on sama vika et mittarit ei pelaa ja kierrosmittari väpättää hetkenaikaa. Epäilisin, et on joku maadotus vituillaan jostain ku nuo välillä toimii ku käynnistää uusiks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5731
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      55
      3005
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2645
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2331
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2073
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      2036
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1746
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1325
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1227
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      261
      1143
    Aihe